Přihlášení

Odpověď na zamlžené brýle při nošení roušky? Kontaktní čočky!

Anna Sucha

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Anna Sucha, Optometrista, dne 9. 2. 2021
Napsal/a Leonie Bauer

Nošení roušek zůstalo součástí našeho života i v roce 2021. Ať už v obchodech, ve veřejné dopravě nebo u lékaře – bez roušky se dnes člověk bohužel neobejde. To, co je velkou ochranou na jedné straně, se pro některé lidi stává utrpením na straně druhé. Zvláště pro lidi, kteří nosí brýle.

Okamžik, kdy se vám při nasazování roušky zamlží brýle, je vám asi velmi dobře známý. Možná jste ještě vyzkoušeli všechny druhy sprejů a tipů proti zamlžování – a přesto se to stále děje znovu a znovu. Prostě se problému nemůžete zbavit.

Co tedy opravdu můžete udělat, abyste zabránili zamlženému vidění? Vyzkoušejte kontaktní čočky!

Jak a proč se vám zamlžují brýle?

Než vám předvedeme alternativy k brýlím během pandemie, ujasněme si, proč se zamlžené brýlové čočky vůbec vyskytují.

Zamlžování je způsobeno kondenzací. Vodní pára (např. z dechu, horkého čaje nebo vařící konvice s vodou) se ochladí, když se dotkne vašich brýlí. Studené čočky pak promění páru v kapalinu a vytvoří na vašich brýlových čočkách film, který uvidíte jako mlhu.

K tomuto procesu nedochází pouze při vstupu do teplé místnosti z chladu, ale také při nošení ochranné roušky.

Díky tomu je nošení brýlí v zimě ještě obtížnější, než obvykle. Zamlžené vidění však může mít i vážné následky. Je velmi riskantní například při obsluze strojů, nebo řízení auta se zamlženými brýlovými čočkami.

Takže jaký je nejlepší způsob, jak zabránit zamlžení vašich brýlí?

Existuje několik způsobů, jak snížit nadměrnou kondenzaci. Přečtěte si náš blogový článek – 5 tipů proti mlžení brýlí při nošení roušky. V tomto článku se s vámi podělíme o triky, které vám mohou usnadnit každodenní pandemický život.

Jak složit roušku tak, aby se brýle nezamlžovaly

 • Vezměte běžnou chirurgickou masku
 • Přeložte ji podélně uprostřed
 • Udělejte uzel na postranních gumičkách
 • Roušku znovu roztáhněte
 • Otočte rohy dovnitř
 • Nyní si roušku nasaďte. Vytvarujte nos tak, aby rouška ​​těsně přiléhala k vaší tváři
jak složit roušku

Nejlepší alternativa k zamlženým brýlím? Kontaktní čočky

Ano, víme, že máte rádi své brýle. Také je milujeme. Po testování několika sprejů proti zamlžení však můžeme s jistotou říci, že žádný z nich nemůže zcela a trvale zabránit zamlžování čoček.

V Lentiamo jsme již vyzkoušeli spoustu tipů, které se mezi lidmi šíří, nebo kolují po internetu. Zjistili jsme, že dočasná výměna brýlí za kontaktní čočky je nejúčinnější a zřejmě vám nabídne nejlepší vizuální výkon, aniž byste se museli namáhat.

S kontaktními čočkami se problému zamlženého vidění zbavíte jednou provždy. Ale nejen to. Denní jednorázové čočky jsou mimořádně hygienickou a čistou vizuální pomůckou. Jsou vyjmuty ze 100% sterilního blistru kdykoli je potřebujete, nasazeny do oka a na konci dne vyjmuty a zlikvidovány. Díky této pravidelné výměně se na čočce nemohou usazovat a množit prakticky žádné bakterie.

Kontaktní čočky doporučujeme zejména zdravotnickým pracovníkům a lidem, kteří po většinu dne nosí roušku nebo ochranný oděv. Proto Lentiamo spolupracuje s nemocnicemi v České republice, na Slovensku a také v Itálii, kterým poskytujeme zdarma čočky pro zdravotnický personál bojující v přední linii proti nemoci COVID-19.

Jak přejít z dioptrických brýlí na kontaktní čočky?

Pokud uvažujete o přechodu na kontaktní čočky, ale v minulosti jste čočky nikdy nenosili, bude nutné navštívit svého očního lékaře nebo oční optiku, kde vám změří potřebné parametry. Kromě dioptrie je pro čočky nutné znát své zakřivení a průměr oka. Dle těchto parametrů vám pak oční specialista vybere vhodné čočky a nejlépe po skončení vyšetření poskytne zkušební pár čoček, abyste měli jistotu, že vám čočky budou vyhovovat nejen svými parametry, ale také materiálem čoček, který je u každé značky jiný.

Pokud jste čočky již v minulosti nosili a znáte své zakřivení, průměr a nejlépe i vhodnou značku, ale nejste si jistí dioptrií, pak můžete porovnat své parametry pro brýle s těmi, které byste měli potřebovat u kontaktních čoček. Pamatujte však, že korekce určená pouze na základě převodu dioptrií z brýlí, nemusí být dokonalá a při výběru nových čoček či potřebě nové korekce je vždy lepší navštívit odborníka, který vaše oči vyšetří a změří správné hodnoty.

Převodník dioptrií


Upozornění: U nižších dioptrií mohou být dioptrie u brýlí a kontaktních čoček stejné. Hodnoty se začínají lišit většinou až od dioptrie +/- 3,50. Pamatujte, že brýle jsou dále od očí než kontaktní čočky. U vyšších dioptrií proto optometristé používají takzvané převodní tabulky, které určují, nakolik dioptrie na brýlích odpovídá dioptrii na kontaktních čočkách. + 4,50 dioptrií v brýlových čočkách znamená +4,75 v kontaktních čočkách, –9,00 dioptrií v brýlích znamená –8,00 v kontaktních čočkách. Tip: Konverzní tabulky nejsou všemocné – z praxe víme, že se jedná o orientační hodnoty. Obzvláště důležitá je takzvaná subjektivní refrakce při očním vyšetření.

Nemůžete najít svůj předpis na brýle? Žádný problém. Jednoduše si domluvte schůzku se svým oftalmologem nebo optometristou a nechejte si otestovat zrak. Rádi vás přivítáme v naší optice Lentiamo.

Jakmile zjistíte své parametry, je čas najít vhodné kontaktní čočky. V první řadě je samozřejmě nutné se ujistit, že jste vybrali čočky, které nabízí optimální vidění a pohodlný vizuální zážitek. Podobně byste měli při výběru správné kontaktní čočky vzít v úvahu své citlivé nebo suché oči.

Nevíte, které čočky vybrat? Podívejte se na zkušební balení čoček Lenjoy 1 Day Comfort. Vysoce kvalitní čočky kombinují ohromující vizuální výkon, dlouhotrvající pohodlí a optimální zdraví očí. Díky biologicky kompatibilní hydratační technologii, protiskluzovému povrchu, UV ochraně a světle modrému odstínu pro snazší manipulaci, jsou čočky Lenjoy 1 Day Comfort skvělou volbou pro začátečníky i pokročilé uživatele. Objednejte si cenově dostupné startovací balení 10 čoček a získejte slevu 25 % při prvním nákupu.

Jak správně aplikovat kontaktní čočky?

Vybrali jste si kontaktní čočky a objednali jste si balíček podle své korekce? Skvělé! Pak zbývá ještě jedna věc: Naučte se, jak správně nasadit kontaktní čočky.

Videa níže jednoduchým způsobem vysvětlí, jak s kontaktními čočkami manipulovat.

Jak nasadit kontaktní čočky

allowfullscreen>

Jak vyndat kontaktní čočky

allowfullscreen>


Zaujal vás článek nebo znáte někoho, komu by mohl prospět? Sdílejte jej! 

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty