Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Čtyřnozí mazlíčci s dvoubarvenýma očima - heterochromie u zvířat

Jakub Odcházel, DiS.

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, DiS., Vedoucí sítě optik , dne 20. 11. 2019. Napsal/a Lentiamo

Lidé zbožňují domácí mazlíčky. Zhruba 80 milionů evropských domácností vlastní alespoň jedno zvíře. To je už je docela slušné číslo!

Mezi nimi je pak poměrně velké číslo těch, u kterých se vyskytuje fenomén, jemuž oční lékaři a veterináři říkají heterochromie. Nazývá se tak stav, kdy má jedinec různou barvu očí – například jedno modré a jedno hnědé.

Náš redaktor si povídal s vedoucím optometristou VašeČočky Jakubem Odcházelem o tom, co heterochromie je, co ji způsobuje a čím se tento fenomén liší u lidí a zvířat. To ale není všechno: ukázal nám také pár fotek roztomilých chundeláčů. 

Co je to heterochromie?

Heterochromie pochází z řeckých slov héteros (různý) a chróma (barva) a znamená rozlišnost barev vlasů, kůže nebo duhovky.

Duhovka je tenká struktura kolem panenky, která dává očím jejich barvu. Pigment melanin zde hraje důležitou roli. Čím více melaninu duhovka obsahuje, tím tmavší je oko. Tento jev lze pozorovat například i u lidské kůže: čím více melaninu naše kůže obsahuje, tím tmavší bude její odstín. V případě očí to znamená, ze hnědé oči obsahují více melaninu než modré. 

Ženy s heterochromií
Bílá kočka s heterochromií

Jaký je rozdíl mezi heterochromií u lidí a zvířat?

Heterochromie je u lidí poměrně vzácná (např. postihuje méně než 200,000 lidí ve Spojených státech). Nicméně se jedná o relativně častý jev u některých plemen koček, psů, dobytka či koní.

To proto, že se jedná o geneticky podmíněnou vlastnost, která může vzniknout příbuzenským křížením, dědičností či mutací, podle toho, u jakého zvířete se vyskytla. U některých kočičích plemen, jako je Turecká angora, je heterochromie přímo žádaným rysem, který se chovatelé snaží zachovat.

U určitých plemen psů, jako jsou např. Husky, australský ovčák nebo luisianský leopardí pes, je větší pravděpodobnost, že se u nich heterochromie vyskytne.

Pes s heterochromií

Co způsobuje heterochromii?

Heterochromie se primárně dělí na genetickou (vrozenou, která se objeví brzy po narození) nebo získanou podle okamžiku, kdy vznikla. Ve většině případů je heterochromie dědičná a může souviset s vrozeným syndromem. V některých případech je získaná, způsobená onemocněním nebo nehodou.

Zbytečně neriskujte – nechte si prohlédnout zrak

Většina případů heterochromie je vrozená. Nicméně pokud má váš mazlíček různě zbarvené oči, doporučujeme konzultaci a oční prohlídku u veterináře, aby se vyloučily jiné příčiny.

Pokud veterinář potvrdí, že zrak vašeho mazlíčka je v pořádku, můžete se začít těšit na lichotky obdivující unikátní oči vašeho zvířete.

A pokud heterochromii máte vy a chcete mít barvu očí stejnou,můžete si pomoci barevnými kontaktními čočkami..


Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty