Přihlášení

Mýty a fakta o nošení kontaktních čoček během nové pandemie koronaviru

Jakub Odcházel

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, Vedoucí optik, dne 25. 3. 2020
Napsal/a Leonie Bauer

Vážení čočkaři,

Víme, že časy jsou nyní velmi znepokojující. Celý svět je ve stavu nouze a všichni se obáváme o naše zdraví a zdraví našich blízkých. Připravili jsme pro vás souhrn nejčastějších otázek, na které se nás v tomto období ptáte. Nejdůležitější otázka, se kterou se na nás aktuálně obracíte: Je bezpečné nosit kontaktní čočky v období koronavirové pandemie?

Na internetu a v médiích bohužel koluje mnoho nejasných či neúplných informací. Náš vedoucí optik je proto tady, aby věci napravil.

Jsou všechny zprávy o kontaktních čočkách a koronaviru pravdivé?

Naší nejvyšší prioritou je zdraví a bezpečí našich zákazníků po celé Evropě. Níže uvádíme seznam skutečností, které vyvracejí některé mýty o nošení kontaktních čoček v době infekce koronavirem.

Mýtus č. 1: Sterilnost kontaktních čoček již nemůže být zaručena.

Špatně. V současné době neexistuje důkaz, že nošení kontaktních čoček jakýmkoli způsobem způsobuje či podporuje infekci koronavirem (COVID-19).

Výrobci kontaktních čoček vyrábějí své čočky podle nejpřísnějších bezpečnostních opatření, tj. v čistém, bezpečném a automatizovaném prostředí. Vysoké standardy hygieny v továrnách jsou zajištěny použitím speciálních lékařských plášťů, čepic na vlasy, bot a samozřejmě i obličejových masek. Při výrobě kontaktních čoček na montážní lince není přímo zapojena žádná osoba.

Kromě toho jsou všechny blistry sterilizovány před opuštěním továrny. Proto je šance, že někdo dostane virus z kontaktní čočky, prakticky nemožná.

Vaše zdraví a bezpečí a zdraví našich zaměstnanců jsou vždy naší nejvyšší prioritou. Proto jsme i v našich skladech podnikli další opatření, jako jsou mimořádné směny a rozdělení týmu na menší skupiny, pracující odděleně a také jsme zvýšili dezinfekční postupy, abychom se ujistili, že naši zákazníci dostanou čočky v co nejčistších a nejbezpečnějších podmínkách.To vše proto, abyste si kontaktní čočky mohli objednat z pohodlí vašeho domova.

Mýtus č. 2: Když nosím kontaktní čočky, nakazím se koronavirem.

Špatně. Při vložení nebo vyjmutí kontaktních čoček nejste automaticky infikováni virem. Uživatelé čoček by se měli vždy řídit pokyny pro nošení a péči, které jsou doporučeny při používání kontaktních čoček za každého období. Chcete-li se však před infekcí co nejvíce chránit, měli byste věnovat pozornost následujícím bodům:

  • Nezáleží na tom, zda používáte kontaktní čočky, brýle nebo vůbec žádnou vizuální pomůcku, UMÝVEJTE SI RUCE důkladně a vždy předtím, než se chystáte dotknout svých očí a pomůcek. Časté mytí rukou je nejúčinnějším způsobem, jak se chránit před virem. Postupujte prosím podle těchto rad a co nejvíce minimalizujte riziko pro sebe a ostatní.
  • Pokud trpíte suchýma očima nebo oční alergií, platí to samé: před použitím očních kapek nebo jiných léčivých přípravků si umyjte ruce.
  • Obecně doporučujeme, abyste se vždy, a zejména v těchto dnech a týdnech, nedotýkali svých očí, nosu nebo úst bez předchozího umytí rukou.

Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si vyjádření výrobce kontaktních čoček Alcon. Dále si můžete přečíst lékařský posudek ke kontaktním čočkám a koronaviru od výrobců čoček Johnson&Johnson a CooperVision.

Mýtus č. 3: Nesmím nosit kontaktní čočky, pokud jsem infikován novým koronavirem.

Částečně správně. Obecně nedoporučujeme všem nositelům kontaktních čoček nosit čočky během jakékoli infekce rýmou, chřipkou či při jiných onemocněních, což se nyní vztahuje i na infekci koronavirem. Pokud se však nechcete vzdát nošení svých kontaktních čoček, doporučujeme těm z vás, kteří nosí 2 týdenní čočky či měsíční čočky přejít na jednodenní kontaktní čočky. Tyto čočky mají výhodu v tom, že je na konci dne po nošení zlikvidujete, tudíž se na nich nemohou opakovaně tvořit bakterie.Pokud máte další dotazy, neváhejte se zeptat v komentáři pod tímto článkem. Kromě toho je náš zákaznický servis k dispozici na bezplatné lince 800 114 118 a e-mailu info@lentiamo.cz


Přejeme všem pevné zdraví.

Tým VašeČočky

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty