Přihlášení

Mohou kontaktní čočky a roztoky zmrznout?

Ani zima a počasí hodně pod nulou, není překážkou v nošení kontaktních čoček. S pár tipy, si lze pohodlné nošení čoček užívat i v tomto ročním období.

Určitě Vás zajímá zda mohou čočky při vysokých mrazech zmrznout?

Nemohou… běžné hydrogelové kontaktní čočky (38% hydratace) vám v oku nezmrznou, sníh a mráz jim neuškodí, rozhodně se nemusíte obávat, že by mohly vlivem nízkých teplot měnit své vlastnosti. Oční rohovka spolu se slzami, na které je kontaktní čočka nasazena má teplotu okolo 35°C, takže je dostatečně ohřívána i kontaktní čočka, byť je venku –10°C.
Pokud byste ji dali do mrazáku ve fyziologickém roztoku, zamrzá při teplotě cca –15°C. Zmrznutí roztoku okolo čočky brání jejímu mechanickému poškození a čočky po rozmrznutí nevykazují žádné změny ve vlastnostech ani kvalitě.
Bez roztoku čočka v mrazu může zmrznout, ale dříve spíše vyschne. Nicméně bychom vám doporučovali se těmto pokusům vyvarovat, a v případě, že se rozhodnete čočku si ponechat, měla by být zkontrolována odborníkem na přístroji s dostatečným zvětšením.

A co roztoky na kontaktní čočky?

Roztok zamrzá při cca – 10°C . Pokud se vám například někde na dovolené, nebo v autě stane, že vám roztok zmrzne, buďte pozorní. Mráz může složení roztoku znehodnotit a snížit jeho dezinfekční účinky

Jak zabránit zmrznutí?

Doporučujeme, abyste skladovali roztok při pokojové teplotě, jak je uvedeno v příbalovém letáku, popř.na obalu. Extrémní mrazy mohou roztok pozměnit a znehodnotit, takže by potom dostatečně neúčinkoval a hrozilo by neúplné vyčištění vašich čoček.
Mrazy okolo –10°C Vám mohou roztok poškodit až po několika hodinách. Proto, pokud cestujete s čočkami i roztokem a nevystavujete je dlouhým mrazivým cestám každý den, není třeba se bát jejich poškození.
Myslete také na uskladnění čoček. Čočky uložené v roztoku by se neměly vystavovat extrémním teplotám. Dbejte na to zejména při cestování nebo pobytu na horách.

Nošení kontaktních čoček může být třeba malinko nepříjemné v silném větru, pokud se pohybujete velmi dlouho venku v mrazech, ale i při často se měnících teplotách, kdy střídáte vysokou zimu s teplým úkrytem přetopených obchodů. Může se stát, že Vám budou čočky v oku trochu vadit a budete mít pocit suchého oka. V takovém případě Vám pomůžou zvlhčující kapky např. Refresh, Optive, Systane Ultra a další, které opět zpříjemní nošení čoček.

Také v zimě, i když zrovna slunko nesvítí, noste sluneční brýle, které vás ochrání právě před silným větrem. A když i to sluníčko vykoukne, uděláte svým očím dvojí službu, protože UV záření je v zimě stejně intenzivní jako v létě, zejména na horách. Možností jak si užít i zimu v pohodě s kontaktními čočkami je několik.

Pokud si nejste jistí, či potřebujete poradit, vyhledejte svého optika, nebo se obraťte na nás na VašeČočky.cz.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty