800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Časté otázky: Ostatní

Jak správně číst údaje z kartičky od kontaktologa?

Anonym
Dotaz:

Kontaktolog mi napsal do kartičky „Nosím kontaktní čočky“ takovéto údaje o dioptriích. L = 2,25, P = 2,25. Na blistru kontaktních čoček, které mi dal a které mi vyhovují je ale údaj – 2,25. Při objednání přes e-shop mám tedy zadat do dioptrií 2,25 nebo –2,25?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Při objednávání Vašich kontaktních čoček zadávejte mínusové dioptrie, tak jak jsou uvedeny na krabičce. Kontaktologové předepisují kontaktní čočky tak, jak jste uvedla, rovnítko u nich znamená mínus.

Kontaktní čočky a gelové nehty

Anonym
Dotaz:

Před třemi týdny jsem si pořídila gelové nehty a chtěla jsem si pořídit i kontaktní čočky. Byla jsem u oční a ta mi řekla, že bych je mít mohla, ale nehty musí dolu. Je to pravda?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Vaše oční lékařka má pravdu. Manipulace s kontaktními čočkami je možná pouze bříšky prstů, a to s delšími nehty není téměř možné dodržet. Záleží tedy na Vaší šikovnosti a délce nehtů. Dávejte si ale opravdu velký pozor, čočky bývají náchylné k natrhnutí a nejvíce takových případů vzniká právě při kontaktu s ostrým nehtem.

Princip multifokálních kontaktních čoček

Anonym
Dotaz:

Mohl byste mi vysvětlit princip multifokálních kontaktních čoček?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Multifokální kontaktní čočky, zjednodušeně, fungují na principu různé dilatace zornic, při pohledu do různých vzdáleností. V centrální části kontaktní čočky je „jiná dioptrie“, než v části periferní. Případně se střídají v soustředných kružnicích. Detailní provedení se může u jednotlivých výrobců částečně lišit.

Jinou možností je korekce metodou „monovision“ – využití efektu „vedoucího oka“. Jedno oko je korigované do dálky, druhé do blízka. Pro tuto metodu se používají běžné kontaktní čočky.

Kontaktní čočky s UV filtrem

Anonym
Dotaz:

Prosím Vás, aký je rozdiel na vplyv oka medzi čočkou, ktorá má UV a tou, ktorá UV filter nemá? A ešte jedná vec. Končí sa výroba mojich doterajších čoček Soflens 66(Baush Lomb). Ktoré by z Vášho pohľadu boli tie vhodné pre ich náhradu? Ja som včera kúpila skúšobný pár Frequency 58 UV. Možete mi potvrdiť, rsp. vyvrátiť moju voľbu?

Lentiamo.cz
Odpověď:

K první části Vašeho dotazu – kontaktní čočka s UV filtrem chrání rohovku před škodlivými vlivy UV záření. Není však chráněna spojivka a okraje očních víček, které jsou na nadměrné UV záření citlivé podobně jako rohovka. Podle mého názoru je UV filtr u kontaktních čoček prvkem nepříliš významným, protože pokud ochranu před UV zářením skutečně potřebujete, musíte použít kvalitní sluneční brýle, které ochrání nejen rohovku, ale i spojivku a oční víčka.

K druhé části Vašeho dotazu – pokud hodláte změnit typ kontaktních čoček, provádějte to vždy a zásadně s pomocí kontaktologa. Nekupujte si jiný typ kontaktních čoček, bez předchozí kontrolní aplikace.

Je spolehlivé si kupovat na internetu kontaktní čočky?

Anonym
Dotaz:

Je spolehlivé si kupovat na internetu kontaktní čočky? Nemůže se jednat o padělky a jak poznám, že je server bezpečný a kvalitní?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Stejně jako v ostatních oborech se i v případě kontaktních čoček může stát, že narazíte na nesolidní firmu. Můžete tak dostat výrobky, které nejsou určené pro český trh, jsou blízko před dobrou expirace nebo je dostanete za mnohem delší čas než slibuje dodací lhůta.

Proto je dobré si pro nákup kontaktních čoček zvolit solidní a zavedený internetový obchod, který zabezpečuje také servis. Myslím, že bezpečný a kvalitní servery lze rozpoznat velmi rychle. Stačí se na příslušném eshopu trochu „rozhlédnout“.

Je nutné výběr zvlhčujících kapek konzultovat s kontaktologem?

Anonym
Dotaz:

Kdybych chtěla koupit zvlhčující kapičky je nutné to probrat s očním lékařem? Jestli je třeba nutné k určité značce kontaktních čoček mít i stejné kapičky?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Spíš, než na značce, záleží na povaze problému, který by měly kapky vyřešit. Oční kapky jsou různé, mohou být zvlhčující, lubrikační. Pokud máte citlivé oči, doporučuji vybrat kapky bez konzervantů.

Co vyjadřuje zakřivení oka?

Anonym
Dotaz:

Přístroj v optice mi naměřil hodnotu zakřivení BC 8,7. Zajímalo by mě, co tato hodnota znamená a zda je možné si zakoupit kontaktní čočky s hodnotou 8,6. Pokud bych tak učinila, jaká mi hrozí rizika?

Lentiamo.cz
Odpověď:

To, že Vám přístroj v optice naměřil hodnotu BC 8,7 je vodítkem pro další výběr vhodných kontaktních čoček. Jde o poloměr zakřivení Vaší rohovky, tomu by měla odpovídat svým poloměrem zakřivení kontaktní čočka. Ovšem není důležitý pouze samotný údaj o zakřivení, důležité jsou i další vlastnosti zvolené kontaktní čočky. Kontaktní čočky nelze vybírat pouze podle hodnoty zakřivení. Pokud byste tak učinila, hrozí rizika, která se nedají zcela bagatelizovat.

Hodnota dioptrií u brýlí a kontaktních čoček

Anonym
Dotaz:

Je pravda, že se kontaktní čočky se u krátkozrakosti dávají o něco slabší a u dalekozrakosti silnější, protože jsou brýle kousek od oka a čočky přímo na něm?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Máte pravdu. od 3dpt výše se v případě krátkozrakosti 0,25dpt ubírá, u vyšších korekcí (nad 6dpt) může změna činit i 0,5dpt. V případě dalekozrakosti je tomu obráceně, stejná hodnota se navíc přidává.

Je možné nosit kontaktní čočky během nemoci?

Anonym
Dotaz:

Dobrý den, chci se zeptat, jestli se můžou nosit kontaktní čočky v době nemoci (např.: rýma).

Lentiamo.cz
Odpověď:

V době nemoci kontaktní čočky rozhodně nepoužívejte, ani při banalitě, jakou je rýma.

Zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel

Anonym
Dotaz:

Obracím se na Vás s prosbou o radu. Jsem držitelem řidičských oprávnění skupin C a D (nákladní automobil a autobus) a zároveň používám kontaktní čočky o síle – 5 a –7 dioptrií. Při použití kontaktních čoček nemám se zrakem žádné potíže. Chtěl bych se zeptat, zda bych mohl mít problém s uznáním zdravotní způsobilosti k řízení autobusu v pracovně-právním vztahu dle zákona 277/2004 sb. o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. V tomto zákoně se mimo jiné uvádí:

"Nemoci, vady nebo stavy zraku vylučující zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel jsou nemoci, vady nebo stavy zraku, které způsobují takové zdravotní komplikace nebo odchylky, které jsou nebezpečné pro provoz na pozemních komunikacích, a to zejména

  1. zraková ostrost v lepším oku menší než 0,8 a v horším oku menší než 0,5; pokud jsou k dosažení hodnot 0,8 a 0,5 použity korektivní čočky, nekorigovaná ostrost každého oka je menší než 0,5, nebo hodnoty minimální ostrosti (0,8 a 0,5) jsou dosaženy buď korekcí pomocí brýlí nebo kontaktních čoček se silou přesahující plus nebo minus 4 D (nekorigované vidění = 0,05); osoba trpící uvedenými nemocemi, vadami nebo stavy korekci pomocí brýlí nebo čoček nesnáší dobře."

Vyplývá tedy z tohoto zákona, že osoba, která používá brýle nebo kontaktní čočky silnější než –4 dioptrie není zdravotně způsobilá k řízení vozidel skupin C a D? V případě, že ano, lze se stát např. nějakou optickou korekcí, popř. operací, opět zdravotně způsobilý k řízení? Za odpověď předem děkuji.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Uvedený odstavec ze zákona chápu tak, že podstatné je, abyste byl korigovaný na uvedenou ostrost (0,5/0,8) a dobře tuto korekci snášel (viz poslední věta odst. b), což u korekcí nad 4 dpt nebývá vždy pravidlem. Čili, pokud budete s Vašimi hodnotami –5 a –7 mít zrakovou ostrost 0,5/0,8 a budete ji dobře snášet, neměl byste mít problém.

Mohu roztoky na čištění čoček nakapat do očí na jejich zvlhčení

Anonym
Dotaz:

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli se mohou roztoky na čištění čoček případně nakapat do očí na zvlhčení, když momentálně nejsou po ruce jiné kapky do očí.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Roztoky na kontaktní čočky (kromě peroxidových!) je možné v případě nouze použít na zvlhčení čočky na oku. Efekt je však přiměřeně menší, než u kapek. Peroxidové roztoky do styku s okem přijít nesmějí, musejí projít neutralizací po přesně stanovený čas.

Doba používání kontaktní čočky

Anonym
Dotaz:

Můj dotaz se týká otevření měsíčních čoček z obalu, nosím je třeba 3 dny a pak z důvodu nemoci je nemohu nosit. Je možné je skladovat v pouzdře v roztoku 14 dní a po uzdravení používat čočky ještě 27 dní nebo se doba zkracuje o těch 14 dní?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Toto je často diskutovaná otázka a není na ni jednoznačná odpověď. Je nutné zohlednit, za jakých okolností čočky přestáváte používat a na jak dlouho. V případě, že onemocníte, načatý pár zahoďte, byť by byl jen jednou použitý. Odstávka čoček na 1 den je možná i bez výměny roztoku. Při odstávce na více dní je nutné denně měnit roztok za nový, sterilní. Odstávku na více, než 3–4 dny vám nedoporučuji. Každopádně nedoporučuji praktikovat odstávky čoček pravidelně, lepší řešení je přejít na jednodenní čočky.

Je nutné mít poznámku o nošení kontaktních čoček v řidičském průkaze?

Anonym
Dotaz:

Zajímalo by mě, jestli je nutné mít při řízení automobilu nějaký speciální průkaz, že jsem nositel kontaktních čoček.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Ano, v případě, že máte v řidičském průkazu poznámku „brýle nutné“, musíte se v případě kontroly prokázat kartičkou, která potvrzuje používání kontaktních čoček. Tuto kartičku Vám vystaví Váš kontaktolog. U nových řidičských průkazů po vzoru EU, je nutné si nechat zapsat správný harmonizační kód. Viz: /cocky-a-ridicak.html#comm-70820

Změna dioptrií

Anonym
Dotaz:

V současné době jsem doposud nosila dioptrii –6.00, cylindr –1.25, os 110 stupňů (čočky Air Optix for Astigmatism). Ovšem připadá mi, že na to oko už vidím trochu hůře – tak bych chtěla silnější. Můj dotaz spočítá v tom: 1) Ráda bych si objednala o trochu silnější dioptrie –6.25. 2) Myslíte, že když si zakoupím např. dioptrii –6.25, budu muset změnit i cylindr a osu? Nevím, zda se to se změnou dioptrie také musí měnit, respektive zda má osa a cylindr nějaký vliv na dioptrii?

Lentiamo.cz
Odpověď:

S tímto dotazem se prosím obraťte přímo na Vašeho kontaktologa (očního lékaře), já bohužel nedovedu odborně na tento dotaz odpovědět. Děkuji za pochopení.

Kontrola u očního lékaře

Pavla J.
Dotaz:

Nosím kontaktní čočky a chystám se na preventivní prohlídku k očnímu. Zajímalo by mne, jestli mohu přijít na vyšetření s čočkami nebo je nutné přijít kvůli objektivnosti s brýlemi? Bohužel jsem tuto informaci nikde nenašla.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Doporučuji kontaktovat alespoň telefonicky Vašeho očního lékaře a informovat se. Je možné, že každý oční lékař má jiné požadavky.

Změna průměru a zakřivení

Marie S.
Dotaz:

Když mám zakřivení 8.40 a průměr 13.80, myslíte, že když si objednám jen na jeden den nošení barevné dioptrické čočky, kde zakřivení je 8.60 a průměr 14.00, tak to vadit nebude?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Takto na dálku je však těžké určit, zda Vám jiný průměr a jiné zakřivení budou vyhovovat. Průměr hraje důležitou roli v usazování čočky na rohovku – průměr, který je menší, než je průměr rohovky, může být problematický, naopak velký průměr může činit potíže při nasazování čoček do oka nositelům s užší oční štěrbinou. Zakřivení kontaktních čoček odpovídá „zakřivení oka“ a mělo by co nejvíce kopírovat zakřivení rohovky, které vám změří oční lékař. Pokud zvolíte čočky se špatným zakřivením, může se stát, že Vám čočka bude špatně sedět. Může Vás dřít nebo naopak Vám bude na oku „plavat“. Rozhodně tedy doporučuji návštěvu očního lékaře, který Vám změří všechny parametry, doporučí vhodný typ čoček pro Vás a poskytne Vám zkušební pár. Záleží totiž také na ostatních parametrech jako je materiál, propustnost pro kyslík nebo obsah vody. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám poté nebudou správně sedět a vyhovovat.

Mohu dělat řidičský průkaz skupiny B?

Euka
Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, jestli když mám zrakovou vadu –5 dioptrií na každém oku a nosím kontaktní čočky, jestli si mohu dělat řidičský průkaz skupiny B? Zajímá mě zda tato vada není nějak ohraničena zákonem.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Ráda bych Vás požádala, abyste se obrátila přímo na Vašeho očního lékaře.Oční lékař na základě Vaší lékařské zprávy posoudí, zda můžete řídit motorové vozidlo či nikoliv.

Můžu kombinovat brýle s čočkami?

Petra S.
Dotaz:

Nosím kontaktní čočky na dálku –7.00 dioptrií. Nechci, aby si oko zvyklo na vyšší dioptrie, ale občas v zaměstnání potřebuju vidět ostřeji. Lze kombinovat čočky a brýle, kdybych si např. pořídila brýle s –1.00 dioptrií na občasné použití?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Tento dotaz je směřován k Vašemu očnímu lékaři či kontaktologovi, který Vám na základě vyšetření doporučí jaké kontaktní čočky či dioptrické brýle máte nosit.

Jak ukládáte hesla?

Anonym
Dotaz:

Chtěl bych se zeptat, jak máte vyřešené zabezpečení mého hesla.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Bezpečnost Vašich dat je pro nás velice důležitá, proto nikdy heslo neukládáme v čitelném tvaru, ale pouze zpracované moderní hašovací funkcí bcrypt (s parametrem cost=10). Takto uložené heslo není možné žádným způsobem získat v čitelné podobě.

Čočky v prašném prostředí

Martin C.
Dotaz:

Mám problém se zrakem na dálku. Přemýšlím mezi čočky a laserovou operací. Jsou nějaké situace při kterých by kontaktní čočky byly spíše na obtíž. Dělám v prašném prostředí, každou chvíli mě něco spadne do oka. Je to problém v případě kontaktních čoček?

Lentiamo.cz
Odpověď:

K tomuto Vám nejvíce řekne oční lékař, který je schopný Vám doporučit čočky podle Vašich preferencí. Nejvhodnější bude, když mu popíšete okolnosti za jakých budete čočky nosit a proberete možnosti přímo s ním. Pro prašné prostředí doporučujeme optat se lékaře i na vhodné oční kapky právě pro Vás.

Předpis na brýle a pojišťovna

Petra K.
Dotaz:

Mám recept na brýle. Lze ho nějak při objednávce uplatnit?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Máte-li recept na brýle, určitě bude vhodné použít informace z něj a zapsat potřené hodnoty do objednávkového formuláře v našem eshopu po té, co si vyberete obroučky a systém Vás vyzve abyste zvolila skla.

Pokud chcete recept využít ve smyslu spoluúčasti pojišťovny na úhradě brýlí, tak tyto příspěvky byly zrušeny k 31. 7. 2019 a nadále jsou poskytovány příspěvky ze zdravotního pojištění pouze pro torické čočky s dioptriemi 10 a více nebo na základě posudku revizního lékaře pojišťovny pro tzv. vysokoindexové dioptrie.

V každém případě radíme věc konzultovat s Vaší pojišťovnou před tím, než se rozhodnete brýle nakoupit.

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz