800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Časté otázky: Sport a zábava

Kontaktní čočky a mořská voda

Anonym
Dotaz:

Chystám se letos opět na mořský rybolov. Zjistil jsem že brýle jsou nevyhovující, neboť stříkající voda mě zneprůhlední skla a není čas je utírat. Můj dotaz zní: pořídím-li si kontaktní čočky, nebude jim mořská voda vadit?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Pro Vámi uvedený případ je možné použití kontaktních čoček, avšak s jistým omezením a rizikem. Je potřeba počítat s kontaminací kontaktních čoček mořskou vodou, což může mít za následek pálení očí (sůl), v horším případě infikaci čoček, resp. očí.

Z těchto důvodů lze pro tento případ použití doporučit výhradně jednodenní kontaktní čočky. Kontaktní čočky s opakovaným použitím, nebo kontinuální v tomto případě nepoužívejte.

Nošení kontaktních čoček do bazénu

Anonym
Dotaz:

V zahraničí budu pracovat jako dětská animátorka, s dětmi mám program jak v bazénu, tak třeba i u moře. Budu tam pracovat 3 měsíce a kdybych si měla pořídit 90 párů jednodenních čoček na 3 měsíce, tak se jako studentka nedoplatím. Dioptrické brýle nepřipadají v úvahu. Minulý rok jsem měla stejnou brigádu, využívala měsíční čočky a vše bylo v pořádku. Byla jsem samozřejmě opatrná, abych zabránila zbytečnému cákání v moři a dostání se vody do očí. Jaké tedy vidíte nejlepší řešení pro mě?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Voda z bazénu (rybníka, řeky, moře) se Vám do oka běžně dostat může a problém nevyvolá, protože je vzápětí vyplavena slzami. Pokud však máte nasazené kontaktní čočky, působí tyto jako houba. Voda do nich může zanést bakterie, které se v materiálu čočky množí a po několika dnech můžou vyvolat závažný problém. Proto, pokud mám doporučit kontaktní čočky pro tuto činnost, mohu jedině jednodenní. Další variantou by však mohly být plavecké brýle s dioptrickou korekcí. Stojí kolem 2.000,–Kč podle typu a korekce a slouží mnoho let.

Moře a UV filtr.

Anonym
Dotaz:

Docital som sa, ze k moru a podobným aktivitám je lepšie nosiť jednodenne kontaktne šošovky! Preto by som si ich objednal, avšak moja otazka znie: ako dlho mi vydržia v krabičke? – tj., 14 kusov použijem na dovolenke a dalšie si môžem odložiť na ďalší rok?

2.) Utrpia moje stavajuce čočky, ak preruším ich nosenie a uzavriem ich v škatulke po dlhšiu dobu? (tj spomínaných 14 dní) a potom ich začnem znovu používať…?

3.) Chcel by som sa spýtať aj na účinnosť UV filtru v kontaktných šošovkach a či kombinovanie spomínaného filtru s lacnejšími okuliarmi slnečnými je dostatočná ochrana pre oči?Dakujem

Lentiamo.cz
Odpověď:

Pro plavání v jakékoli vodě, je nebezpečné používat jiné, než jednodenní kontaktní čočky. Důvodem je riziko zanesení infekce do čočky a následně do oka. Veškeré kontaktní čočky mají na obalu vyznačené datum expirace, zpravidla bývá 1–2 roky. Odkládat kontaktní čočky určené pro opakované použití na dobu delší, než 3 dny Vám nedoporučuji. Dochází ke ztrátě sterility a riziku množení bakterií. Používaný pár donoste a po dovolené začněte používat nový.

Účinnost UV filtru v kontaktních čočkách (je-li deklarován) je zaručena. Je však potřeba zdůraznit, že kontaktní čočka svým UV filtrem chrání pouze rohovku, spojivka a oční víčka nechrání – je tedy i tak nezbytné, chránit se vhodnými slunečními brýlemi. Vybrat si je můžete tady

Používání řasenky a tužky na oči

Anonym
Dotaz:

Chtěla jsem se zeptat, zda můžu při nošení kontakních čoček používat řasenku a tužku na oči?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Tužku na oči i řasenku používat můžete, jen musíte věnovat větší pozornost při líčení. Používejte jen takovou řasenku a tužku na oči, která se nedrobí, neboť znečištění kontaktním čočkám samozřejmě vadí.

Lze používat kontaktní čočky i při vysoce tělesně náročných činnostech?

Anonym
Dotaz:

Mám dotaz, trochu citlivý. Lze používat kontaktní čočky i při vysoce tělesně náročných činnostech, konkrétně při moderní gymnastice a nebo při pohlavním styku?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Kontaktní čočky používá mnoho sportovců, patří mezi ně fotbalisté, hokejisté, cyklisté, lyžaři, tenisté,… Použití kontaktních čoček nedoporučujeme při plavání, či vodních sportech, kde je riziko kontaminace čoček vodou. Je možné podmínečně použít jednodenní čočky. Myslím, že na moderní gymnastiku můžete čočky bez problémů používat. Tělesnou aktivitu při pohlavním styku lze rovněž přirovnat k aktivitě při sportování, ani zde není důvod proč kontaktní čočky nepoužít. Pouze na dobu spánku, je nutné čočky vyjmout, pokud nepoužíváte čočky kontinuální.

Čočky a sport

Anonym
Dotaz:

Chtěla jsem čočky na příležitostné nošení a sportování tak 3× do týdne. Myslela jsem si že mi budou nabídnuty jednodenní čočky, ale byly mi doporučeny měsíční čočky 30-ti denní s tím, že je budu vyndávat a nechávat v pouzdře třeba i několik dní. Jak je to s časovou délkou, kdy čočky mohou být venku z oka? Nechci se vzdát brýlí dost mi vyhovují a sportovala bych s nimi i nadále ale dost brýlí už jsem takhle úplně zničila.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Ze zkušeností bych Vám raději doporučila jednodenní kontaktní čočky. Jestliže sportujete a čočky používáte občas je to pro Vás lepší volba. Měsíční čočky by neměly být déle v pouzdře než 1 týden. Doporučuji opět navštívit očního lékaře nebo kontaktologa a zeptat se ho na jednodenní čočky.

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz