Kontinuální čočky
Především jeho několikanásobně vyšší propustnost pro kyslík (Dk), která zaručuje dobré okysličování rohovky a nebrání ponechat kontaktní čočku na oku i přes noc.
Které kontinuální kontaktní čočky jsou ty nejlepší?
Kontaktní čočky obecně podléhají velmi individuálním nárokům každého nositele, a tak není možné určit, které čočky jsou jednoznačně nejlepší pro každého. Ani kontinuální čočky nejsou výjimkou. Výběr nových kontinuálních kontaktních čoček konzultujte vždy s kontaktologem.
Přináší nošení kontinuálních kontaktních čoček nějaká rizika?
Po úspěšné aplikaci je nutné dodržovat termíny kontrol stanovené Vaším kontaktologem, které bývají obvykle po 6 měsících, ale mohou být stanoveny, s ohledem na okolnosti, i na kratší dobu.
Dále je velmi pravděpodobné, že narozdíl od běžných hydrogelových čoček budete ke kontinuálním čočkám potřebovat zvlhčovací kapky.
Proč zvlhčovací kapky?
Materiál kontinuálních kontaktních čoček – silikonhydrogel – má vynikající propustnost pro kyslík, avšak proti klasickému hydrogelu má horší smáčivost a větší mechanickou abrazi . Obvykle se to projevuje nesnadným vyjímáním kontaktní čočky z oka – čočka drží na rohovce „jako přilepená“.
Bez předchozího zvlhčení kapkami, může dojít při vyjímání k erozi rohovky. Proto je potřeba smáčivost čočky posílit právě zvlhčovacími kapkami. Správné zvlhčovací kapky Vám doporučí kontaktolog.
Jak kontinuální kontaktní čočky získat?
Správný postup je jako u jakýchkoli jiných kontaktních čoček. Ve většině případů dostáváte zkušební pár kontaktních čoček, který můžete testovat ve Vašem prostředí.
- Kontaktolog zhodnotí zdravotní stav Vašich očí, provede Vám změření zrakové ostrosti a dalších parametrů Vašich očí, nutných pro aplikaci kontinuálních kontaktních čoček.
- Dále s Vámi bude konzultovat výběr správného druhu kontinuálních kontaktních čoček, podle naměřených parametrů.
- Naaplikuje Vám zkušební pár vybraných kontaktních čoček a zkontroluje mikroskopicky jejich „posazení“ na Vašich očí.
- Naučí Vás manipulaci s čočkami, jejich nasazování a vyjímání. Dá Vám doporučení, jaké zásady je nutné dodržovat a jakých rizik je nezbytné se vyvarovat.
Po otestování zkušebních kontaktních čoček následuje kontrola u kontaktologa, který opět mikroskopicky zkontroluje nasazené kontaktní čočky a stav povrchu Vašich očí.
Pokud je vše v pořádku, můžete torické kontaktní čočky používat. Další kontrola u Vašeho kontaktologa je po 6 měsících.
Podívejte se na značky kontinuálních kontaktních coček.
Nenašli jste odpovědi na všechny Vaše otázky týkající se kontinuálních kontaktních coček? Neváhejte se zeptat pomocí komentáře k článku.