800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Mohu nosit čočky, když jsem alergik?

Mohu nosit čočky, když jsem alergik?

V hlavní sezóně alergií se mnoho nositelů kontaktních čoček vrací k používání brýlí. Důvod? Začínají je nadměrně pálit, svědit a řezat oči. Mají neustále pocit cizího tělíska v oku. Pokud však budou dodržovat základní pravidla, mohou kontaktní čočky nosit téměř bez přestání po celý rok.

Co způsobuje alergii?

Nepříjemné pocity u alergika mohou vyvolat vnější či vnitřní alergeny (prach, pyl, plíseň, srst zvířat, aj.) včetně různých nežádoucích usazenin na čočkách, které se dostanou do očí a mohou způsobit zarudnutí očí, přecitlivělost a zanícení oční spojivky.

Je možné nosit čočky i v období alergií?

Existují způsoby, jak dopady alergie na oči minimalizovat a kontaktní čočky úspěšně nosit i v období, které je typické vyšším výskytem alergenů v ovzduší. K pohodlnějšímu nošení čoček v tomto problémovém období může výraznou měrou napomoci nošení měkkých kontaktních čoček. Co jsou měkké a tvrdé kontaktní čočky? Obecně se dá říci, že tvrdé kontaktní čočky jsou určeny k dlouhodobějšímu nošení. Musí být proto „tvrdší“ a s delší životností. Typickým příkladem tvrdých kontaktních čoček jsou roční kontaktní čočky.

Naopak měkké kontaktní čočky jsou určeny k časté výměně. Mohou být vyrobeny z „měkčího“ materiálu, který oko lépe snáší. Jedná se o tzv. hydrogelové nebo silikon-hydrogelové čočky. Silikon-hydrogelové čočky byly vyvinuty především pro účely kontinuálního nošení. Nadstandardně propouští kyslík, což umožňuje lepší snášenlivost a vysoký komfort. Nejvhodnější kontaktní čočky pro alergiky jsou však jednodenní kontaktní čočky.

Jednodenní kontaktní čočky

Částečky alergenů se mohou usazovat přímo na čočkách. Nečistoty a usazeniny (zejména bílkoviny) na čočkách a v roztoku se mohou stát po čase toxickými. Stačí pak nedbalé čištění kontaktní čočky či nesprávná manipulace s roztokem a okamžitě může přijít problém. Alergii mohou navíc způsobovat také dezinfekční prostředky určené k omývání čoček. Ty sice pomohou zbavit čočky výše zmíněných usazenin a nečistot nahromaděných během nošení, ale i ony mohou obsahovat určité typy konzervačních látek, které také mohou způsobit alergickou oční reakci. Tomuto je možné předejít vyzkoušením roztoku bez konzervačních látek např. peroxidového, nebo nošením jednodenních kontaktních čoček, které se řadí mezi „nejzdravější“.

Nemusí se čistit, ráno se vybalí zcela nové čočky a večer putují rovnou do koše. Nestihnou se tak na čočce nahromadit žádné nečistoty a ani nehrozí špatná manipulace při jejím čištění a uchování. Používání jednodenních kontaktních čoček představuje účinný způsob zvládání alergických projevů. Potvrdily to i některé klinické studie. Z nich vyplývá, že u nositelů jednodenních čoček byl patrný nižší výskyt alergických příznaků – jako je zarudnutí očí, zamlžené vidění, pocit cizího tělíska v oku, atd. Pro zmírnění následků je vhodné při nošení čoček využívat také oční kapky (ideálně bez konzervačních látek). Doporučuje se také používání anti-alergických očních kapek před nasazením a po sejmutí čoček. A to nejen v průběhu, ale také před začátkem období, kdy hrozí zvýšené riziko výskytu alergenů.

Je nutné zamezit jakémukoliv kontaktu alergenů s očima. Proto není vhodné si mnout oči a sahat na ně, pokud nejsou ruce důkladně omyté vodou a mýdlem, popř. desinfekčními prostředky. Stejně tak se vyhýbat místům, ve kterém se vyskytuje velké množství alergenů (prašné prostředí). Zásadně nikdy se nesmí používat kontaktní čočky jiné osoby. Alergickou reakci mohou vyvolat také některé kosmetické přípravky (make-up, oční stíny) a léky.

Doporučení
Pokud se u vás projevují alergické příznaky, neprodleně navštivte nejbližšího alergologa. Ten pomocí kožních a krevních testů dokáže určit, zda vaše tělo skutečně vykazuje zvýšenou citlivost na určitou látku. Návštěvu lékaře zbytečně neodkládejte. Neléčené alergie se mohou s postupem času stupňovat.

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné