800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Pravidelné kontroly očí uživatelů kontaktních čoček

První kontrolní vyšetření po aplikaci kontaktních čoček u specialisty je zpravidla po 14 dnech, další kontrola by měla následovat za půl roku. U dětí je vhodné jít na kontrolu dříve. Díky pravidelným návštěvám lékaře se vyhnete možným problémům. Pouze důkladné vyšetření provedené odborníkem může prokázat, jak vaše oči na kontaktní čočky reagují. Nezapomínejte proto na kontroly, i když vám kontaktní čočky žádné problémy nepůsobí. I v případě, že nepociťujete žádné nepříjemné projevy, je možné, že kontaktní čočky vaše oči negativně ovlivňují.

Co vše může zavinit špatné používání

Pro výstrahu uvádíme případ uživatele kontaktních čoček, který si po operaci šedého zákalu z důvodu korekce oka ponechal kontaktní čočku, aniž by ji po dobu 2 let vyňal. Došlo k rozsáhlé vaskularizaci rohovky (prorůstání drobných cév do původně bezcévné rohovky) a cévy se marně snažily rohovku zásobovat kyslíkem, až došlo u pacienta ke slepotě postiženého oka.

Vlivy kontaktní čočky

Kontaktní čočka se chová jako optická náplast a obvaz. Jako náplast brání řádné výměně kyslíku a oxidu uhličitého z rohovky – narušuje tedy metabolismus rohovky, a může tak způsobovat hypoxii a acidózu. S těmito jevy je spojena řada očních onemocnění, které se objevují v důsledku nedokonalé péče o kontaktní čočky, případně nesprávně zvoleného druhu kontaktní čočky. Jako obvaz působí tlakem na oční tkáně, což brání dokonalému zvlhčování povrchu rohovky, dochází k jejímu osychání a rovněž je narušeno rozpouštění všech látek mezi kontaktní čočkou a rohovkou. Kontaktní čočka může být také kontaminována organickými i anorganickými depozity a její narušený povrch může dráždit rohovku a způsobovat její erozi.

Dřív než bude pozdě

Navzdory pokroku ještě stále neexistují kontaktní čočky, u nichž by nošení bylo na 100 % bez rizika. Klienty je proto potřeba pravidelně sledovat, abychom předešli komplikacím a vyhnuli se někdy i nezvratným následkům nošení kontaktních čoček. Sami můžete těmto následkům zabránit každodenní kontrolou. Oči musí vypadat zdravě a stále stejně, kontaktní čočky musí zajišťovat vždy dokonalý komfort a ostrost vidění. Máte-li pochybnosti (pálení očí, červené oči, pocit cizího tělíska, mechanického dráždění, píchání, bolesti, osychání atd.), zajděte ke specialistovi dřív, než tyto projevy přerostou do problému. Vyšetření očí zahrnuje úvodní anamnézu, kontrolu zrakové ostrosti, vztahu kontaktní čočky k povrchu oka, stavu rohovky a spojivky a stavu samotné kontaktní čočky.

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné