Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Silikon hydrogelové čočky

Výsledný materiál je složen z více vrstev, částice z jednoho materiálu jsou disperzovány v matrici druhého. Silikonhydrogely se vyznačují především velmi vysokou propustností pro kyslík, který je důležitý pro okysličení rohovky, a proto jsou silikonhydrogelové kontaktní čočky vhodné k prodlouženému, nebo kontinuálnímu nošení.

Co je to prodloužené a kontinuální nošení?

Prodlouženým nošením se rozumí denní používání kontaktních čoček v době přesahující 12 hodin. Kontinuálním se rozumí nepřetržité nošení kontaktních čoček po dobu 30 dnů a 29 nocí.

Výhody silikonhydrogelových kontaktních čoček

Jak již bylo zmíněno, hlavní předností silikonhydrogelových kontaktních čoček je vysoká propustnost pro kyslík (Dk). Další jejich výhodou je větší tuhost silikonhydrogelu, proti klasickému hydrogelu, což představuje snadnější manipulaci s kontaktní čočkou.

Představuje silikonhydrogel konec klasického hydrogelu?

Mohlo by se to zdát, ale praxe ukazuje, že silikonhydrogely mají své přednosti zejména při prodlouženém, resp. kontinuálním nošení – tam vynikne jejich velká propustnost pro kyslík.

Na druhou stranu je však nutno zmínit, že uživatelé, kteří hodlají na noc kontaktní čočky vyjímat, tuto vlastnost tolik neocení. Kontaktní čočka, vyrobená z kvalitního klasického hydrogelu, sice nemá takovou propustnost pro kyslík, jako silikonhydrogelová, pro denní používání ji však má zcela dostatečnou (Dk 20 a více).

Proto jsou pro denní nošení vhodnější hydrogelové kontaktní čočky, jejichž vlastnosti jsou celkově vyrovnanější.

Zvlhčovací kapky – nezbytný doplněk k silikonhydrogelovým čočkám

Používání zvlhčovacích kapek – lubrikantů – je při nošení silikonhydrogelových kontaktních čoček téměř nezbytností. Jejich „poréznější“ materiál, umožňující několikanásobně vyšší propustnost pro kyslík, má částečně negativní efekt v podobě horší smáčivosti a větší mechanické abrazi, ve srovnání s klasickými hydrogelovými čočkami.

Poznáte to např. při vyjímání kontaktní čočky z oka – silikonhydrogel bez předchozího zvlhčení vhodnými kapkami nejde vyjmout snadno.

„Lepí“ se na rohovku a může způsobit její erozi. Zvlhčovacích kapek je na trhu celá řada, které budou pro Vaše potřeby nejvhodnější, Vám poradí Váš kontaktolog.

Jak získat silikonhydrogelové kontaktní čočky?

Správný postup je jako u jakýchkoli jiných kontaktních čoček.

 1. Kontaktolog zhodnotí zdravotní stav Vašich očí, provede Vám změření zrakové ostrosti a dalších parametrů Vašich očí, nutných pro aplikaci silikonhydrogelových kontaktních čoček.
 2. Dále s Vámi bude konzultovat výběr správného druhu silikonhydrogelových kontaktních čoček, podle naměřených parametrů.
 3. Naaplikuje Vám zkušební pár vybraných kontaktních čoček a zkontroluje mikroskopicky jejich „posazení“ na Vašich očích.
 4. Naučí Vás manipulaci s čočkami, jejich nasazování a vyjímání.
 5. Dá Vám doporučení, jaké zásady je nutné dodržovat a jakých rizik je nezbytné se vyvarovat.

Ve většině případů dostáváte zkušební pár kontaktních čoček, který můžete testovat ve Vašem prostředí. Po otestování zkušebních kontaktních čoček následuje kontrola u kontaktologa, který opět mikroskopicky zkontroluje nasazené kontaktní čočky a stav povrchu Vašich očí.

Pokud je vše v pořádku, můžete kontaktní čočky používat. Další kontrola u Vašeho kontaktologa je po 6 měsících.

Podívejte se na značky silikonhydrogelových kontaktních coček.

Nenašli jste odpovědi na všechny Vaše otázky týkající se silikonhydrogelových kontaktních coček? Neváhejte se zeptat pomocí komentáře k článku.

Komentáře Přidat dotaz

 • Veronika J.

  Dobrý den, jsou prosím čočky silikonhydrogelové vhodné také u pacientů po prodělání gigantopapilární konjunktivitidy?Jsou sice mechanicky tužší ale odolnější proti bílk. usazeninám - jestli tomu dobře rozumím. děkuji

  Odpovědět
 • Tomáš V.

  Dobrý den,
  rád bych se zeptal jestli jsou kontaktní čočky Switch comfort 1 day silikonhydrogelové.
  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné