Prohlédněte si průvodce slunečními brýlemi 😎

4,9/5 Hodnocení

Přihlášení

Jaké materiály mají čočky slunečních brýlí

sunglasses lens materials
 

Materiál slunečních brýlí představuje velmi důležitou kategorii, kterou byste měli při nákupu zvážit. Nejen, že ovlivní odolnost čoček, ale dokáží také zajistit lepší kvalitu vidění.

Co byste měli vědět:

  • Skleněné čočky jsou, co se kvality týče, bezkonkurenční, ale zároveň se jedná o nejdražší materiál slunečních brýlí. Sklo je také těžší a při rozbití se roztříští. Ačkoli jsou skleněné čočky nejkvalitnější, nehodí se pro všechny aktivity.
  • CR39 (plast) je tenčí, levnější, váží polovinu toho, co sklo a v současné době se jedná o nejpoužívanější materiál pro výrobu čoček slunečních brýlí. CR39 nabízí velmi dobrou kvalitu vidění i při více dioptriích. Navíc má díky tvrzené vrstvě dobrou úroveň odolnosti proti poškrábání.
  • Polykarbonátové čočky jsou lehčí, ale neposkytují tak dobré optické vlastnosti jako čočky skleněné. Polykarbonát je až desetkrát odolnější proti nárazu než plastové nebo skleněné čočky a poskytuje 100 % ochranu proti škodlivému UV záření.
  • Pokud si nechcete nové brýle kupovat často, doporučujeme vyhnout se akrylovým čočkám. Jsou nejméně odolné a mají nejhorší optické vlastnosti. Navíc mají tendenci se ve vysokých teplotách kroutit. Akryl je sice finančně dostupný, ale také hodně kazový.
  CR-39 Polykarbonát Sklo
Optická kvalita Dobrá Dobrá Velmi dobrá
Váha Standardní Lehké Spíše těžké
Tloušťka Standardní Tenké Silné
UV ochrana Velmi dobrá Velmi dobrá Velmi dobrá
Odolnost proti poškrábání Dobrá Velmi dobrá Velmi dobrá
Odolnost proti nárazu Může se rozbít Nerozbije se Snadno se rozbije
Cena Levný Standardní Spíše drahé

Který materiál je tedy pro brýlové čočky nevhodnější?

Čočky z materiálu CR-39

Obecně řečeno, pokud hledáte brýle, které byste mohli nosit každý den pro různé účely, čočky z CR-39 jsou pro vás ideální volbou.

Ačkoli se mohou čočky z materiálu CR-39 při dostatečně vyvinuté síle rozbít, jsou přeci jenom mnohem odolnější vůči nárazu než čočky skleněné. I v dnešní době jsou plastové čočky velmi oblíbené a široce používané po celém světě. Jejich hlavní výhodou je to, že jsou nejlevnější.

Polykarbonátové čočky

Pokud se chystáte sluneční brýle nosit zejména na sport, pak byste se měli vyhnout sklu i CR-39 materiálu, protože se mohou při rozbití roztříštit, a tudíž se nedoporučují ke sportovním aktivitám.

Raději byste měli sáhnout po polykarbonátových čočkách, protože jsou vyrobeny z mimořádně silného plastu, který je zároveň nejlehčí a nejodolnější proti nárazu. Je to tedy ideální materiál pro odolné sluneční brýle.

Skleněné čočky

Pokud je pro vás prioritou jasné vidění a odolnost proti poškrábání, zamyslete se nad tím, co původně znamenalo spojení „brýlová skla“ – ano, čočky vyrobené ze skla.

Proč?

Do dnešního dne neexistuje jiný materiál, který by dokázal sklu konkurovat čistotou vidění či odolností proti poškrábání a extrémním teplotám. Nicméně pokud se rozbije skleněná čočka, je to mnohem nebezpečnější, než když se rozbije čočka plastová.

Navíc mohou být skla zasazena pouze do brýlí s kompletními obroučkami, čímž se zužuje možnost výběru ze stylů. A konečně, lidé s citlivým nosem obvykle těžké brýle se skleněnými čočkami nesnášejí dobře.

Čtěte dál:

poradíme vám, jak vybrat správné brýle podle vašeho stylu