800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Jak odstranit škrábance z brýlí

how to remove scratches from glasses

Škrábance na brýlových čočkách jsou opravdu nepříjemné. Kromě toho, že omezují vaše zorné pole, představují bezpečnostní problém při řízení nebo jízdě na kole.

Co tedy dělat, když jsou vaše brýle poškrábané? Existují nějaké domácí prostředky, které můžete jednoduše namazat na čočky a nechat škrábance zmizet? Nebo byste se měli poradit s optikem? Bojíte se, že budete potřebovat úplně nové brýle?

Neztrácejte už více času těmito otázkami. Zde je bezplatná rada optiků z Lentiamo. Ti pro vás sestavili vše, co potřebujete vědět o poškrábaných čočkách!

Je špatné mít škrábance na brýlích?

Malý škrábanec na brýlích je jistě otravný a možná i rušivý, ale ve většině případů nepoškodí optický systém oka.

Je však možné, že poškození nebo poškrábání jsou tak rušivé, že nakonec způsobí bolesti hlavy nebo únavu očí, pokud jim nebudete věnovat pozornost. Je to proto, že vytváří rozptyl světla, který dráždí oči. To způsobí, že se budou rychleji unavovat.

Odrazy od škrábanců navíc představují zvýšené nebezpečí v silničním provozu.

Hledáte kvalitní brýle?

V Lentiamo na vás čeká široká škála brýlí!

Podívejte se na nabídku dámských brýlí

Prohlédněte si nabídku pánských brýlí

Jak dostat škrábance z dioptrických a slunečních brýlí

scratched glasses lenses

Odstraní zubní pasta škrábance z vašich brýlí?

Zubní pasta může vyplnit menší škrábance, díky nimž budou méně nápadné.

ALE: ačkoli mnoho webů tvrdí, že zubní pasta je řešením pro poškrábané čočky, nedoporučujeme ji používat na čočkách. Ve skutečnosti může způsobit ještě větší poškození vašich brýlí.

Abrazivní chemikálie v zubní pastě mohou poškrábat povrch čoček a způsobit další poškození. Mohou také odstranit speciální úpravy čoček a ochranou vrstvu proti UV záření.

Mohou také poškodit tmavý filtr a povrchové úpravy čoček slunečních brýlí a tím vás připravit o jejich funkci ochrany proti UV záření. Pokud jsou brýlové čočky poškozeny, vaše brýle s největší pravděpodobností nedokážou napravit váš zrak a budou vypadat zakalené, rozmazané nebo rozostřené, bez ohledu na to, jak dobře je čistíte.

Chcete vědět, jak čistit brýle, abyste zabránili poškrábání čoček?

Přečtěte si našeho průvodce čištěním brýlí.

Jak čistit dioptrické a sluneční brýle

Můžete k odstranění škrábanců na brýlích použít jedlou sodu?

Stejně jako u zubní pasty by naši optometristé nikdy nedoporučovali používat jedlou sodu na poškrábané čočky, protože by vám mohla způsobit ještě větší škody.

Proč? Použití jedlé sody může deformovat čočky a odstranit důležité povrchové úpravy čoček. V důsledku poškozeného povrchu čočky již vaše brýle nebudou fungovat tak, jak by měly. Když je povrch poškozený, mohou být čočky neprůhledné nebo zakalené, což dále zhoršuje vaše vidění.

Pokud čistíte sluneční brýle, jedlá soda může poškodit povlaky, které chrání vaše oči před UV zářením.

Jinými slovy se domácí prostředky mohou zdát jako skvělý a rychlý způsobm jak si brýle opravit. Z dlouhodobého hlediska však vystavují vaše brýle riziku trvalého poškození. Proto je nejlepší navštívit optiku a nechat si škrábance na brýlích nebo slunečních brýlích nechat zkontrolovat profesionálem.

A jak jsou na tom produkty, které jsou přímo určeny k odstranění škrábanců?

Dioptrické a sluneční brýle jsou obvykle na čočkách potaženy nějakou povrchovou úpravou, ať už kvůli polarizaci, ochraně před lehkými škrábanci nebo kvůli odrazům. Pokud se povlaky poškodí poškrábáním, není možné je opravit žádným podobným přípravkem, protože čočka zůstane v místě škrábance již bez povrchové úpravy.

Některé výrobky lze proto aplikovat na brýlové čočky, aby se tyto povlaky zcela odstranily, aniž by došlo k poškození. Fungují však pouze u plastových čoček, nikoli těch skleněných.

Pamatujte, že čočky vyrobené ze skla budou těmito výrobky zcela zničeny a již nebudou poskytovat určité funkce související s povlaky, jako je třeba polarizace!

Co tedy dělat s poškrábanými brýlemi?

Pokud si všimnete malého škrábance na brýlích, který neovlivní váš zrak, doporučujeme, abyste to nechali být. Nejlepší je podniknout kroky k zabránění dalším škrábancům, aby bylo o vaše brýle v budoucnu dobře postaráno.

Jak zabránit poškrábání čoček

Od okamžiku, kdy si koupíte brýle, můžete udělat několik věcí, abyste zabránili poškrábání čoček. Pečlivé a pravidelné čištění je například nezbytné, aby nedošlo k poškrábání.

Co udělat na začátku:Před návštěvou optika nebo aplikací jakékoli povrchové úpravy si brýle opatrně očistěte hadříkem z mikrovlákna vhodným na brýle. Použijte minimální tlak a v případě potřeby i čistič brýlí.

Obecně byste měli postupovat podle těchto 3 kroků, pokud chcete zabránit poškrábání čoček:

  • Kdykoli nemáte brýle nasazeny, používejte ochranné tvrdé pouzdro s měkkou vnitřní podšívkou
  • Uchopte brýle za stranice, nikoli za přední část, abyste snížili riziko náhodného poškrábání
  • Použijte měkký hadřík z mikrovlákna a speciální čisticí roztok na čočky

Náš tip: Čočky ze skla jsou odolnější proti poškrábání než čočky z plastu (polykarbonátu). Jsou tvrdší a méně náchylné k poškrábání. Skleněné čočky jsou o něco těžší než moderní polykarbonátové čočky, ale pokud se obáváte poškrábání, sklo pro vás bude správnou volbou.

Kdy je vhodné koupit nové brýle?

V některých případech už není možné nákup nových brýlí oddálit. Zvažte nákup nového páru, pokud vaše čočky:

  • způsobují poruchy zraku
  • překáží ve správném vidění
  • způsobují časté bolesti hlavyChcete více informací o brýlových čočkách a nejnovějších brýlových trendech?

Přečtěte si průvodce brýlemi od Lentiamo!