Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Jak odstranit škrábance z brýlí a co rozhodně nedělat

poškrábané brýlové čočky

Poškrábané čočky na brýlích mohou způsobit řadu problémů. Poškrábané čočky mohou ovlivnit vzhled i funkčnost nejen slunečních, ale i dioptrických brýlí.

Existuje mnoho domácích prostředků, které tvrdí, že rychle opraví poškrábané brýlové čočky. Bohužel tyto metody často způsobí více škody než užitku. Existuje tedy spolehlivý způsob, jak odstranit škrábance z brýlových čoček?

Abyste měli co nejvíce informací, naši odborníci vám prozradí některé oblíbené metody odstraňování škrábanců, vysvětlí, proč se zdají být funkční, a nakonec uvedou, proč je nedoporučujeme zkoušet. Najdete zde také několik užitečných tipů, jak v budoucnu škrábancům předcházet.

Obsah

Poškrábaná ochranná vrstva

V první řadě je důležité pochopit základy brýlových čoček. Čočky slunečních i dioptrických brýlí mohou být vyrobeny z různých materiálů. Obvykle jsou opatřeny povrchovou úpravou čoček, která je polarizuje, snižuje oslnění a odrazy, blokuje UV záření, zabraňuje drobným škrábancům a podobně. V průběhu času a bez řádné péče jsou tyto vrstvy náchylné k poškození.

Většina metod odstranění škrábanců poškodí a sejme povrchovou vrstvu do takové míry, než škrábance zmizí. Škrábance sice zmizely, ale ve skutečnosti se opotřebovaly kritické části čoček. Nerovnoměrné odstranění vrstev může také odrážet světlo a ovlivňovat zrak.

S čím nejlépe odstranit škrábance

poškrábané dioptrické a sluneční brýlové čočky

Ačkoli je nedoporučujeme zkoušet, je důležité znát několik domácích prostředků, které zřejmě opraví poškrábané čočky. Pamatujte: tyto metody mohou přinést dočasnou úlevu, ale v konečném důsledku způsobí větší škody v dlouhodobém horizontu.

Cokoli, co zbavuje čočky vrstev, může snížit výskyt škrábanců, ale může vést k dalším problémům. Přečtěte si další informace o metodách odstraňování škrábanců pomocí zubní pasty, jedlé sody, vosku, leptání skla a opalovacího krému.

 
bílá zubní pasta a kovové obruby

Může zubní pasta zacelit škrábance na brýlích?

Zubní pasta je snadno dostupná a levná. Bohužel má často zrnitou strukturu nebo obsahuje složky, které poškrábou čočky a zbaví je ochranných vrstev. Když na čočky použijete zubní pastu, může se zdát, že škrábance zmizí, protože poškrábaná vrstva se vyleští a odhalí se hladší vrstva pod ní.

jedlá soda a brýle

Je možné jedlou sodou odstranit škrábance na brýlích?

Jedlá soda je dalším produktem, který je podle mnohých vhodný k leštění skel a odstraňování škrábanců. Stejně jako zubní pasty má jedlá soda abrazivní strukturu, která může vést k dalšímu poškození. Může zachycovat a přesouvat prach, nečistoty a další částice po čočce, což má za následek další škrábance. Někteří se domnívají, že chemická reakce může v některých případech čočky také deformovat.

leštící vosk

Funguje použití vosku na odstranění škrábanců?

Vosk ztěžuje viditelnost přes čočky, protože je neprůhledný nebo mléčný. Vosk je hustý a nejedná se o specializovanou povrchovou úpravu brýlí. Díky svému vzhledu může vyplnění škrábanců voskem ztížit viditelnost a škrábance ještě více vyniknou.

poškrábané dioptrické brýle

Mohou leptající přípravky odstranit škrábance?

K odstranění škrábanců nikdy nepoužívejte přípravky na leptání skla na plastové nebo skleněné čočky. Krémy na leptání skla jsou navrženy tak, aby na skleněných výrobcích vytvářely mikroškrábance a vytvářely zakalený nebo matný vzhled. U plastových čoček leptací přípravky na sklo rychle a nerovnoměrně odstraňují povlaky čoček a odhalují neošetřenou čočku pod nimi.

opalovací krém

Dokáže váš opalovací krém vyhladit škrábance?

Opalovací krém a další domácí postupy mohou poškodit tmavý odstín a povlak slunečních brýlí, který chrání před UV zářením. Při poškození těchto úprav se mohou čočky zdát zakalené, rozmazané nebo rozostřené, a to bez ohledu na to, jak dobře je vyčistíte.

Jak správně odstranit škrábance

Bohužel u všech metod odstraňování škrábanců hrozí, že se zničí jemné vrstvy čoček nebo se škrábance ještě zhorší. Jediný způsob, jak správně odstranit škrábance z brýlí, je vyměnit čočky nebo si pořídit nové brýle. Díky tomu můžete využívat všechny výhody svých brýlí nebo slunečních brýlí.

Proč je důležité opravit poškrábaná skla brýlí?

Nezapomeňte, že je důležité vyměnit poškrábané čočky, když je vaše vidění ovlivněno. Obecně platí, že malé škrábance neuškodí. Více nebo větší škrábance však mohou omezit vaše zorné pole a vést k únavě očí nebo bolestem hlavy. Škrábance rozptylují světlo, což může vést k nežádoucím odrazům a podráždění očí. To je nebezpečné zejména při řízení v noci.

Náš tip: čočky ze skla jsou odolnější proti poškrábání než plastové čočky (polykarbonát). Jsou tvrdší a nejsou tak náchylné k poškrábání. Skleněné čočky jsou však těžší než moderní polykarbonátové čočky. S výběrem vhodných čoček vám pomůže váš oční lékař.

Několik tipů, jak předcházet poškrábání čoček

  • Ujistěte se, že vám brýle správně sedí a nesklouzávají z obličeje. Předejdete tak zbytečným zlomeninám nebo nárazům.
  • Kdykoli nenosíte brýle, používejte tvrdé ochranné obal na brýle s měkkou vnitřní výstelkou.
  • Abyste snížili riziko náhodného poškrábání brýlí, držte je za nosníky a ne za obroučky.
  • Stanovte si základní režim čištění a používejte měkký hadřík z mikrovlákna a jemné mýdlo nebo specializovaný roztok na čištění objektivů.
  • Při sportu nebo aktivitách, při kterých by vám mohly brýle spadnout, noste kontaktní čočky.

Při čištění brýlových obrub dbejte zvýšené opatrnosti. Některé čisticí roztoky nebo nástroje mohou při nesprávném použití způsobit poškození čoček.

Často kladené otázky týkající se poškrábaných čoček

Lze škrábance na čočkách rozleštit?

Ne. Leštěním brýlí hadříkem nebo sadou na opravu brýlí se škrábance neodstraní. Čočky lze vyčistit, ale škrábance se neopraví.

Lze obrousit škrábance na brýlích?

Ne. Broušením nebo broušením škrábanců na brýlích se pouze odstraňují vrstvy čoček, což může vést k dalším problémům.

Měli byste si koupit nové brýle, pokud jsou vaše čočky poškrábané?

Záleží na tom. Pokud vaše čočky způsobují poruchy vidění, brání vám ve výhledu nebo způsobují bolesti hlavy, zvažte koupi nových brýlí.

Co dodat závěrem?

Jak jste se dozvěděli, je téměř možné odstranit škrábance z čoček, ale ne bez poškození dalších prvků brýlí. Mějte na paměti rizika pokusů o domácí metody odstranění škrábanců. Naši odborníci ze společnosti Lentiamo doporučují zvážit nové čočky, pokud vám škrábance brání ve výhledu.

A samozřejmě se vždy můžete obrátit na svého očního lékaře, pokud máte jakékoli dotazy týkající se možností brýlových čoček specifických pro vaše oči.

Objednejte se do naší optiky online

Objednejte se na měření zraku. Navštívit můžete naši optiku v Praze nebo v Brně.


Mohlo by vás také zajímat: