Omezená nabídka: Využijte slevu 15 % na nové kontaktní čočky Lenjoy 1 Day Air+

Přihlášení

Co znamená UV400 u slunečních brýlí?

Jakub Odcházel, DiS.

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, DiS., Vedoucí sítě optik , dne 24. 4. 2020. Napsal/a Lentiamo

Léto a sluneční paprsky – i naše oblíbené roční období má své stinné stránky. Kvůli stále agresivnějšímu UV záření představují dobré dioptrické a sluneční brýle nepostradatelnou ochranu pro oči. Při jejich nákupu je obzvláště důležité zaměřit se nejen na design, ale i na tyto atributy.

Obsah

Kategorie slunečních filtrů

Spoustu lidí, kteří nosí dioptrické nebo sluneční brýle si myslí, že čím tmavší skla, tím větší ochrana pro oči. Na to ale pozor, barva brýlových čoček nemusí nutně odpovídat výši jejich ochranných vlastností. Tmavé barvy způsobují rozšíření rohovky, což má za následek, že se k oku dostane více škodlivého UV záření, než pokud byste brýle neměli vůbec. Z tohoto důvodu byste se při nákupu brýlí měli soustředit na kategorii filtrů, které indikují intenzitu zabarvení.

Kategorie EU jsou rozdělené do pěti stupňů označených buďto římskými číslicemi (I až V) nebo arabskými číslicemi (0 až 4):

Kategorie filtru Povětrnostní podmínky Intenzita zabarvení Použití
0 UV filter category 0 3 – 20% Poskytuje nejslabší ochranu. Bezbarvý nebo velmi jemný filtr. Typický pro sportovní nebo ochranné brýle určené na ochranu před větrem, prachem, ne však proti slunci.
1 UV filter category 1 20 – 57% Pro dny, kdy je převážně zamraženo. Velmi slabě zabarvené čočky, obvykle žluté, nebo oranžové, vhodné pro slabší sluneční záření nebo jako ochrana před větrem a prachem.
2 UV filter category 2 57 – 82% Vhodné pro standardní letní dny. Středně tmavý filtr vhodný pro střední intenzitu slunečního záření a běžné nošení. Zabarvení je mírně slabší, než u klasických slunečních brýlí. Vhodné pro jarní a podzimní procházky za slunečních dní. Také vhodné při řízení a častých přechodech mezi sluncem a stínem.
3 UV filter category 3 82 – 92% Nabízí intenzivní ochranu. Doporučuje se na dovolenou u moře, nebo procházky po horách. Tmavý filtr vhodný pro intenzivní sluneční záření na pláži či ve městě. Tato kategorie je typická pro většinu dioptrických a slunečních brýlí. Je ideální na léto, protože poskytuje vyšší stupeň ochrany před slunečním zářením, než předchozí kategorie.
4 UV filter category 4 92 – 97% Velmi silná ochrana, která je vhodná ve vysokých horách či na ledovcích. Brýle ze 4. kategorie není povolené nosit při řízení. Jsou označeny symbolem s přeškrtnutým autem. Velmi tmavý filtr pro velmi intenzivní sluneční záření. Sluneční brýle na hory nebo do pouští, kde je slunce nejen velmi silné, ale také se odráží od povrchů okolo.

Nezávisle na kvalitě brýlí může však až 60 % UV paprsků proniknout k oku i shora nebo ze stran brýlí. Optimální ochranu tak můžete zajistit pomocí velkých obrouček a širokých nožiček. Pomůže také klobouk nebo čepice.

Už jste se rozhodli?

V Lentiamo na vás čeká obrovský výběr značkových slunečních brýlí!

Zobrazit nabídku slunečních brýlí

UV paprsky poškozují sítnici

Pokud budete příliš blízko slunci, spálíte se. Ultrafialové záření zvyšuje riziko rakoviny kůže. Časté opalování pak navíc způsobuje stárnutí kůže. Poškozená pak nemusí být jen samotná pokožka, ale i oči. Pokud jsou nechráněné oči vystavovány slunci, dlouhá a intenzivní radiace může vést k zánětům spojivek či rohovky. V nejhorším případě si můžete přivodit i dlouhodobé poškození, kdy se čočka se zakalí (šedý zákal). Proto noste jen brýle s garancí UV ochrany!

UV-C paprsky jsou absorbovány zemskou atmosférou, nicméně UV-B a UV-A paprsky pronikají bez problémů k zemskému povrchu. Označení UV400 s garantovanou UV ochranou nabízí obranu proti UV-B a UV-A záření. Navíc takové brýle redukují sílu viditelného světla, což zlepšuje kvalitu vidění ve slunečních paprscích.

UV rays and filter category
Stručně řečeno, termín UV 400 znamená, že brýle absorbují UV-A a C paprsky až do vlnové délky 400 nanometrů.

Další vlastnosti slunečních brýlí

 • CE certifikát: CE certifikát byl zaveden 1. července 1995 a indikuje UV ochranu až do 380 nanometrů. Najdete ho na vnitřní straně nožiček a zaručuje, že model vyhovuje současným standardům EU.
 • Rám čoček: jak už bylo napsáno v článku, sluneční světlo může proniknout k očím seshora či ze strany. Proto lze pro zajištění optimální ochrany zvolit větší brýlové obroučky či širší stranice.
 • Polarizace filtrů: polarizační čočky mají speciální vrstvu, která při vystavení intenzivním slunečním paprskům zvyšuje kvalitu vidění pomocí filtrů. Tyto čočky byly navrženy tak, aby zmírňovaly oslnění u povrchů jako jsou voda, sníh nebo sklo. Sluneční brýle s polarizačními skly jsou vhodné zejména pro řidiče.

Zde si můžete prohlédnout pánské nebo dámské sluneční brýle, či také brýle dioptrické.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

 • František H.

  Nevím, jaký je rozdíl mezi UVA a UVB (viz obrázek), když vln. délka UVA je údajně 315 - 280 nm a u UVB 280 a 315 nm?
  Kdo je autorem takového nesmyslu? Obvykle postačí si svůj výtvor přečíst a opravit nedostatky před zveřejněním článku...

  Odpovědět
  • Radek Lentiamo.cz

   Dobrý den, Františku, děkujeme za upozornění na překlep. Tento omyl
   napravíme. Přejeme hezký den.


   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty