Vítejte na Lentiamo.cz, dříve VašeČočky.cz! 10. prosince se VašeČočky.cz přejmenovaly na Lentiamo.cz – proč a co to znamená pro vás? Klikněte a dozvíte se.

Přihlášení

Co potřebuji vědět o kvalitě svých dioptrických a slunečních brýlí (UV400 filtr)

Jakub Odcházel

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, Vedoucí optik dne 24. 4. 2020
Napsal/a Leonie Bauer

Léto a sluneční paprsky – i naše oblíbené roční období má své stinné stránky. Kvůli stále agresivnějšímu UV záření představují dobré dioptrické a sluneční brýle nepostradatelnou ochranu pro oči. Při jejich nákupu je obzvláště důležité zaměřit se nejen na design, ale i na tyto atributy.

Ochrana proti oslnění díky filtrovým kategoriím

Spoustu lidí, kteří nosí dioptrické nebo sluneční brýle si myslí, že čím tmavší skla, tím větší ochrana pro oči. Na to ale pozor, barva brýlových čoček nemusí nutně odpovídat výši jejich ochranných vlastností. Tmavé barvy způsobují rozšíření rohovky, což má za následek, že se k oku dostane více škodlivého UV záření, než pokud byste brýle neměli vůbec. Z tohoto důvodu byste se při nákupu brýlí měli soustředit na kategorii filtrů, které indikují intenzitu zabarvení.

Kategorie EU jsou rozdělené do pěti stupňů označených buďto římskými číslicemi (I až V) nebo arabskými číslicemi (0 až 4):Kategórie filtra Poveternostné podmienky Intenzita zafarbenia Použitie
0 UV filter category 0 3 – 20% Poskytuje najslabšiu ochranu. Bezfarebný alebo veľmi ľahký filter. Typický pre športové alebo ochranné okuliare určené na ochranu pred vetrom, prachom alebo malými úlomkami, nie však proti slnku.
1 UV filter category 1 20 – 57% Pre dni, kedy je prevážne zamračené. Veľmi slabo zafarbené šošovky, obvykle žlté alebo oranžové, vhodná na slabšie slnečné žiarenie alebo ako ochrana pred vetrom či prachom.
2 UV filter category 2 57 – 82% Vhodná pre štandardné letné dni. Stredne tmavý filter vhodný na strednú intenzitu slnečného žiarenia a bežné nosenie. Zafarbenie je mierne slabšie ako zvyčajne. Môže byť použitý na jarné a jesenné prechádzky za slnečných dní. Tiež je vhodný pri šoférovaní a častých prechodoch zo slnka do tieňa a naopak.
3 UV filter category 3 82 – 92% Ponúka intenzívnu ochranu. Odporúča sa na dovolenku pri mori, v južnej Európe alebo na prechádzky po horách. Tmavý filter vhodný pri intenzívnom slnečnom žiarení na pláži alebo v meste. Táto kategória je typická pre väčšinu dioptrických a slnečných okuliarov. Je ideálna na leto, pretože poskytuje vyšší stupeň ochrany pred slnečným žiarením ako kategória predchádzajúca.
4 UV filter category 4 92 – 97% Veľmi silná ochrana, ktorá je vhodná vo vysokých pohoriach alebo ľadovcoch. Okuliare z kategórie 4 nie je dovolené nosiť pri šoférovaní. Sú označené symbolom s preškrtnutým autom. Veľmi tmavý filter pre veľmi intenzívne slnečné lúče. Slnečné okuliare na hory alebo do púští a všade, kde slnko nie je len veľmi silné, ale tiež sa veľmi odráža od povrchov.
Nezávisle na kvalitě brýlí může však až 60 % UV paprsků proniknout k oku i shora nebo ze stran brýlí. Optimální ochranu tak můžete zajistit pomocí velkých obrouček a širokých nožiček. Pomůže také klobouk nebo čepice.

UV paprsky poškozují sítnici

Pokud budete příliš blízko slunci, spálíte se. Ultrafialové záření zvyšuje riziko rakoviny kůže. Časté opalování pak navíc způsobuje stárnutí kůže. Poškozená pak nemusí být jen samotná pokožka, ale i oči. Pokud jsou nechráněné oči vystavovány slunci, dlouhá a intenzivní radiace může vést k zánětům spojivek či rohovky. V nejhorším případě si můžete přivodit i dlouhodobé poškození, kdy se čočka se zakalí (šedý zákal). Proto noste jen brýle s garancí UV ochrany!

UV-C paprsky jsou absorbovány zemskou atmosférou, nicméně UV-B a UV-A paprsky pronikají bez problémů k zemskému povrchu. Označení UV400 s garantovanou UV ochranou nabízí obranu proti UV-B a UV-A záření. Navíc takové brýle redukují sílu viditelného světla, což zlepšuje kvalitu vidění ve slunečních paprscích.

UV rays and filter category
Stručně řečeno, termín UV 400 znamená, že brýle absorbují UV-A a C paprsky až do vlnové délky 400 nanometrů.

Další vlastnosti slunečních brýlí

 • CE certifikát: CE certifikát byl zaveden 1. července 1995 a indikuje UV ochranu až do 380 nanometrů. Najdete ho na vnitřní straně nožiček a zaručuje, že model vyhovuje současným standardům EU.
 • Rám čoček: jak už bylo napsáno v článku, sluneční světlo může proniknout k očím seshora či ze strany. Proto lze pro zajištění optimální ochrany zvolit větší brýlové obroučky či širší stranice.
 • Polarizace filtrů: polarizační čočky mají speciální vrstvu, která při vystavení intenzivním slunečním paprskům zvyšuje kvalitu vidění pomocí filtrů. Tyto čočky byly navrženy tak, aby zmírňovaly oslnění u povrchů jako jsou voda, sníh nebo sklo. Sluneční brýle s polarizačními skly jsou vhodné zejména pro řidiče.Zde si můžete prohlédnout pánské nebo dámské sluneční brýle, či také brýle dioptrické.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Komentáře

 • František H.

  Nevím, jaký je rozdíl mezi UVA a UVB (viz obrázek), když vln. délka UVA je údajně 315 - 280 nm a u UVB 280 a 315 nm? Kdo je autorem takového nesmyslu? Obvykle postačí si svůj výtvor přečíst a opravit nedostatky před zveřejněním článku...

  Odpovědět
  • Radek Vilím VašeČočky.cz

   Dobrý den, Františku, děkujeme za upozornění na překlep. Tento omyl napravíme. Přejeme hezký den.

   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty