Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

4,9/5 Hodnocení

Přihlášení

Jak si správně nasadit a vyndat kontaktní čočky

Před několika měsíci jsem se rozhodla vyzkoušet místo brýlí kontaktní čočky. Objednala jsem se u nejbližšího kontaktologa, který mi provedl nezbytná vyšetření pro aplikaci kontaktních čoček. Zároveň mi předvedl, jak čočky do oka nandat a vyndat a poučil mě o správné péči o kontaktní čočky.

Hodně jsem se obávala toho, jak budu čočky do oka nasazovat bez pomoci kontaktologa. S technikou jsem totiž zpočátku dost bojovala. Postupem času jsem si ale našla několik triků, které mi pomohly techniku zvládnout. Pro ty, kteří s nošením kontaktních čoček začínají a mají stejný problém, jako tehdy já, nebo pro ty, kteří o jejich nošení zatím přemýšlejí, přidávám návod, jak nasadit a vyjmout kontaktní čočku bez problémů.

Obsah

Důležité: Před nákupem čoček navštivte kontaktologa. Než se rozhodnete pro nákup a nasazení kontaktních čoček, měli byste navštívit kontaktologa pro aplikaci čoček – jde o proces, jehož cílem je vybavit uživatele optimálními kontaktními čočkami a přinést mu informace o zásadách správné péče o zrak a kontaktní čočky. Pro odbornou pomoc s vžběrem a aplikací čoček můžete navštívit i naši optiku v Praze a optiku v Brně, kde vám rádi poradí optometristé Lentiamo.

Příprava

Kontaktní čočky nasazujte vždy před aplikací make-upu a pleťových krémů. Nejlépe je očistit pleť pleťovou vodou, která odstraní kožní maz v okolí očí a víčko vám při odtahování nebude klouzat z prstu.

Vždy je důležité mít důkladně umyté ruce mýdlem a osušené ručníkem, který nepouští chlupy. Nevhodné jsou papírové utěrky a ubrousky, ty zanechávají drobné chloupky, které se pak na čočce uchytí a po aplikaci v oku dřou. Mohu doporučit obyčejnou bavlněnou utěrku nebo dětskou plenu.

Připravte si zrcadlo. Čím větší, tím lepší:

Jak nasadit kontaktní čočky

 1. Před otevřením blistru s ním zatřepejte, aby se čočka odlepila od stěny a uvolnila do roztoku.
 2. Vyjměte čočku z blistru opatrně jen konečky prstů, nedotýkejte se jí nehty, aby nedošlo k jejímu poškození. Nehty nemusíte udržovat krátké, jak se všeobecně nositelům čoček doporučuje. Naopak při vyndávání čočky z oka se přesvědčíte, že delší nehty jsou výhodou.
 3. Čistou a neporušenou čočku položte na špičku ukazováku, utřeného do sucha. Čočka tak na prstě lépe drží, nehrozí riziko jejího upadnutí na zem a následného znečištění, čištění atd…
 4. Zkontrolujte, zda čočka není naruby (vnitřní stranou ven). Pokud je vaše čočka opatřena indikátorem rub/líc (např. u 1.Day Acuvue Moist je to symbol 123) je čočka ve správné poloze, pokud čísla přečtete právě v tomto pořadí. Pokud užíváte čočky bez indikátoru rub/líc, je čočka ve správné poloze, pokud je zaoblená a není na okraji prohnutá.
 5. Ukazovák s čočkou dejte lehce nad úroveň očí a dívejte se na čočku z vnější strany.
 6. Čočku budeme nasazovat do pravého oka – vyplatí se při nasazování čoček vytvořit pravidlo a vždy pravým okem začínat. Předejte se tak záměně čoček.
 7. Lokty se opřete o pevnou podložku (stůl), aby se vám neklepaly ruce a přibližte se co nejblíže k zrcadlu.
 8. Pravým prostředníkem uchopte spodní víčko těsně pod řasami a táhněte jej dolů. Ukazovákem levé ruky uchopte horní víčko pravého oka a táhněte ho směrem nahoru. Je třeba vytvořit dostatečný prostor pro umístění čočky na oko.
 9. Pohled směřujte přímo do zrcadla a přiložte jemným dotykem čočku z ukazováku na oko.
 10. Uvolněte víčka a zamrkejte.

  Pokud uvízla na čočce během nasazování nějaká drobná nečistota, je nutné čočku posunout na bělmo, tím se zvětší slzný film a je šance na vyplavení, častěji je nutné čočku vyjmout a omýt.

  V případě, že čočka v oku dále dře, je nutné čočku vyndat, vymýt v roztoku a zkusit nasadit znovu, popř. vyměnit čočku za novou.

 11. Nasaďte čočku do levého oka.

  Můžete použít stejný postup jako u oka pravého. Tj. čočka je na pravém ukazováku, pravým prostředníčkem táhněte spodní víčko levého oka dolů a levým ukazováčkem táhněte levé víčko nahoru.

  Někomu může více vyhovovat výměna rukou, tedy: čočka je na levém ukazováku, levým prostředníčkem táhnete spodní víčko levého oka dolů a pravým ukazováčkem táhněte levé víčko nahoru.

  Čočka v oku dobře sedí, pokud nikde neškrábe, nemáte rozmazané vidění, zkrátka o ní ani nevíte. To platí však pouze pokud máte čočku naaplikovanou od kontaktologa. Často se stává, že tzv. těsná aplikace se projevuje příjemněji, ale hrozí při ní přidušení rohovky.

  Pro dosažení lepšího komfortu při nošení kontaktních čoček doporučuji často mrkat, především při sledování monitoru PC, televizoru…, aby se čočky stále zvlhčovaly. Můžete také používat oční kapky, kterých je na trhu velký výběr. Jedna kapka do každého oka 1–2 denně oku uleví.

Podívejte se na video o nasazování kontaktních čoček:

Jak vyndat kontaktní čočky

Opět je důležité důkladně si umýt ruce, usušit ručníkem, jak již bylo popsáno výše. Připravte si zrcadlo. Níže popsaný postup je stejný pro levé i pravé oko:

 1. Hlavu mírně předkloňte, aby se asi 1/3 rohovky posunula pod horní víčko.
 2. Levým ukazovákem táhněte spodní víčko dolů, pravým ukazovákem posuňte čočku z rohovky na bělmo ve spodní části oka.
 3. Jemně zmáčkněte čočku palcem a ukazovákem (v půlce se vám přehne) a vyjměte ji z oka.

Vyjmutou čočku je nutné očistit a uložit do pouzdra.

Existují ještě další postupy nasazování čoček. Pokud Vám uvedená a „odzkoušená“ metoda nevyhovuje a máte lepší, podělte se o ní s námi.

Podívejte se na video o vyndavání kontaktních čoček:

Jak poznáte, která kontaktní čočka je pravá a která levá?

Na první pohled mohou dvě kontaktní čočky vypadat stejně, ale v mnoha případech jsou stejné pouze vzhledově. Jak jistě víte, je zcela běžné, že každé oko potřebuje jinou hodnotu dioptrií, proto musí být každá čočka nasazena tak, abyste viděli jasně oběma očima.

Odpověď na otázku, která kontaktní čočka patří do kterého oka, je velmi jednoduchá: používejte pouzdra na kontaktní čočky, abyste je mohli ukládat vždy na správnou stranu. Nejčastěji se pravá označuje písmenem R (Right) a levá písmenem L (Left).

Pouzdro na kontaktní čočky

Kupte si pouzdro na kontaktní čočky u Lentiamo

Stále nemáte kam uložit měsíční nebo čtvrtletní kontaktní čočky? Nyní, když znáte odpověď na otázku, jak zjistit, která kontaktní čočka je pro které oko, neotálejte s nákupem pouzdra, abyste měli každou kontaktní čočku vždy na správném místě. V Lentiamo najdete širokou škálu příslušenství a roztoků na kontaktní čočky, aby péče o vaše oči byla vždy zaručená.

Komentáře Přidat dotaz

 • David

  Dobrý den,
  Pozná lékař zda nosím kontaktní čočky?

  Odpovědět
  • Radek
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, Davide. Záleží na situaci, respektive jak dlouho před návštěvou očního lékaře si čočky vyjmete. Pokud to bude krátce před návštěvou, může Váš lékař poznat, že jste v očích měl kontaktní čočky.

   Odpovědět
 • Šimon R.

  Dobrý den. Nedávno jsem si pořídil barevné nekontaktní čočky a potřeboval bych poradit. Při jejich nasazování mi vždy zůstávají "přilepené" na prstech a nějakou dobu trvá, než se na oko přichytí.

  Odpovědět
  • Marie
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, Šimone, děkuji za Váš komentář. Doporučuji navštívit
   optiku, kde Vás naučí, jak správně kontaktní čočky aplikovat a dále
   s nimi manipulovat a pečovat o ně. Hezký den, Marie.


   Odpovědět
 • Dana V.

  Dobrý den,
  s kontaktními čočkami nyní začínám. Přesto, že jsem se s jejich aplikací v optice dostatečně seznámila, mám
  s tím stále problémy. Poradíte mi jestli by toto bylo lepší s aplikátorem kontaktních čoček? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Radek
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, správné nasazování kontaktních čoček je často otázkou
   času a praxe. Každému nositeli vyhovuje jiný způsob, někdo nasazuje pouze
   prsty, někdo pinzetou, někdo s aplikátorem. Nelze posoudit, zda bude právě
   pro Vás aplikátor jednodušší či nikoliv. S pozdravem – Radek


   Odpovědět
 • Lucie

  Potřebovala bych pomoct! Mám sice nekontaktní čočky, ale to nevadí. Došel mi fyziologický roztok a nemám je v čem teď nechat plavat a namáčet a nevím jaký je na toto správný.

  Odpovědět
  • Kateřina
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu. Na tyto čočky je vhodný každý
   víceúčelový roztok, který najdete v naší nabídce. Hezký
   den, Katka.


   Odpovědět
 • Lenka

  Vyndavani je pro mě peklo. Myslela jsem si, že je to kvůli nehtum. Ty jsem sundala a stejně bojuju.
  Nehty mám zpět (gelove) tak se to musím naučit. Kolikrát v nich radši spím????????

  Odpovědět
  • Kateřina
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, Lenko, děkuji za Váš komentář. Doporučuji navštívit
   optiku, aby Vás naučili aplikaci kontaktních čoček. Hezký den, Katka.


   Odpovědět
 • Marcela S.

  Dekuji super navod

  Odpovědět
 • Diana

  Supr, koupila jsem si špatné čočky a oteklo mi cele oko, díky tomuto návodu se mi podařilo čočku po 10 minutách vytáhnout.

  Odpovědět
  • Andrea
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, těší nás, že náš článek byl pro Vás
   přínosem. Andrea


   Odpovědět
 • jana

  čočky

  Odpovědět
 • Janiss

  V návodu je nandavání čoček popsáno stejně jako to dělám já, ale v tom videu jak si drží jen dolní nebo jen horní víčko mě dost děsí a nechápu to, je to nepraktický..
  Jinak vyndavání mi přijde jako nejjednodušší věc, to sem uměla hned, takže mě trochu udivily zdejší komentáře.

  Odpovědět
 • Charlot

  Díky moc za návod,už jsem myslela,že to fakt nezvládnu!!!

  Odpovědět
 • Soňa

  moc děkuji za radu perfektní návod .měla jsem velký problém se sundáním a teď na první pokus. všem doporučuji.

  Odpovědět
 • Aneta

  Super návod doporučuji.!! :)

  Odpovědět
 • Veronika

  Dobrý deň, no ja som som mala podobný problém, tie prvé čočky čo som mala sa mi nedali nasadiť, jedno oko mi trvalo tak hodinu a druhe este horšie ked som jedným videla a druhým nie a von mi to vôbec nešlo už som bola veľmi zufala a musela som si tu čočky doslova zodrať z oka viečkom a mala som cele oko podráždené. Ale teraz mi dala iné čočky, väčšie a tie mi tam išli hneď paradne dnu aj von. Tak komu to tiež nejde dnu alebo von, skuste si dať iné zakrivenie čočiek, možno vám tieto čo máte nesedia a preto to nejde. :-)

  Odpovědět
 • TOMs

  Super článek ;) Autor si zaslouží pochvalu :)

  Odpovědět
  • Ivana
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, děkujeme, pochvalu předám. Jsme rádi, že Vám článek
   pomohl. Hezký den Ivana


   Odpovědět
 • Elinka

  Zdravím,
  Měla bych otázku,
  Nevadí roztok nijak na oči?

  Odpovědět
  • Ivana
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, určitě ne, určitý roztok Vám nemusí vyhovovat a je dobré
   si najít ten „svůj“, ale rozhodně nevadí na oči. Hezký den


   Odpovědět
 • Helena

  Tisíceré díky za cenou radu, hlavně při vyndávání čoček. Zápasila jsem s nimi 2 hod.a už nevěřila, že se mi je někdy podaří vyndat. Oči rozdrážděné a krvavé jak králík, a přísahala, pokud je vyndám, tak s nima končím. Díky Vaši radě jsem je vyjmula hned na poprvé. Neskutečné, úžasné !! Mé trauma z čoček je fuk, ještě jednou dík !

  Odpovědět
  • Ivana
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, ani nevíte jak jste nás potěšila, že jsem Vám tímto
   článkem pomohli s manipulací s čočkami. Jsme rádi, že Vám to jde.
   Přeji hezký den


   Odpovědět
 • Míša

  Článek je opravdu skvělý, děkuji. Nasazení už mi jde, ale vyndání čočky bývá někdy velmi problematické a jindy to jde napoprvé. Očividně jsem nešikovná.

  Odpovědět
  • Zuzana
   Lentiamo.cz

   Dobrý deň,


   nezúfajte, chce to iba prax :-)


   Odpovědět
 • Tereza

  Nandání byl ještě stále trochu boj, ale vyndání hned na třetí pokus a to mám čočky teprve den! Díky za rady!!

  Odpovědět
 • Kamil

  15 minut jsem bojoval s vyndáním čoček, pak jsem vygooglil tento článek a za minutu byly venku. Děkuji.

  Odpovědět
 • Dana P.

  Dobrou noc.
  Hned na poprvé po přečtení. Hurá. Díky

  Odpovědět
 • Michal

  Já stále bojuji s tím, jestli mám čočku správně nebo naruby. Kolikrát mi přijde, že čočka vypadá správně natočená z obou stran. Ty indikátory by měly být všude, pro takové jelita, jako jsem já. Na druhé čočce (druhém oku) naštěstí indikátor je. Čočky mám cca měsíc.

  Odpovědět
 • janina

  výborné rady, děkuji Vám, pomohli k vyndání čoček večer

  Odpovědět
 • Sisi

  Moc děkuji za tuto radu. Čočku jsem si z oka vytahovala alespoň jedna dvacet minut a stále nic. Když jsem se rozhodla vyhledat pomoc na internetu, našla jsem váš odkaz a ten mi pomohl. Moc Vám za to děkuji a doporučila bych to všem co mají s čočkami stejný problém jako já :)

  Odpovědět
  • Jana
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, děkujeme a jsme rádi, že Vám naše rady pomohly.


   Přeji hezký den S pozdravem Jana Princová Zákaznický servis
   Vašečočky.cz


   Odpovědět
 • Ambrosová

  Úžasný popis, moc Vám za něj děkuji. S tímto postupem na podruhé nasazeno. Dnes jsem si čočky koupila a zkoušela to asi 15 min. pak sedla za PC, našla vaši stránka a hned to šlo jako po másle.

  Odpovědět
 • Petr

  Dnes sem si pořídil čočky, a vyndaval a nandával sem si je optice asi 15minut.... oči jak feták :D ale podle vašich rad uplně na první pokus a celý i s mitím mi to zabralo sotva 5 minut, moc děkuju :)

  Odpovědět
  • Jana
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, není zač a těší nás, že jsme Vám pomohli.


   Odpovědět
 • michal

  Dobrý den, potřeboval bych radu ohledně vyndavání čoček..nasazení je zcela okey ale vyndavání je u mě boj. Čočku stáhnu na bělmo vpohodě ale mám problém že při zmačknutí ji nemůžu přehnout..prostě je na oku jak přilepená..

  Odpovědět
  • Jana
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, zkuste třeba čočku přetáhnout až k okraji a z oka jakoby
   stáhnout. Pokud budete mít i nadále s tímto problém zkuste se poradit
   s Vaším kontaktologem a společně názorně najít řešení.


   Odpovědět
 • Karolína

  Již v obchodě se mi snažili aplikovat čočku ale ani sama ani s pomocí jsem ji nedokázala vložit do oka. vždycky mrknu nebo ucukne, pravé oko dokonce ani pořádně nemůžu otevřít. Nevíte co by pomohlo abych tak moc nemrkala a šla čočka aplikovat?

  Odpovědět
 • Josef K.

  Děkuji mnohokrát za radu mám čočky dva dny a trápil jsem se moc :-( po precteni tohoto navodu jsem je vyndal ihned na poprvé doufam ze to pujde i s nasazovanim ;-)

  Odpovědět
  • Jana
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, jsme rádi, že jsme Vám pomohli. :-)


   Odpovědět
 • Renata

  Dobrý den, děkuji za skvělý návod! Četla jsem si ho ještě než jsem si šla pro čočky a dneska při prvním samostatném nandavání znovu. Je opravdu perfektní!! :) Zatím vidím všechno rozmazaně, ale snad se to po chvíli srovná...

  Odpovědět
 • Silvie

  Stejně mi ta čočka nejde nanadat :-( už si nevím rady jak dál. Když jsem si čočky pořídila nasazování šlo v pořádku nevím zda-li je to těmi denními nebo ne. Poraďtě jak ji nandat vždy se mi sroluje v oku nebo když mám pocit že je v oku tak jí vyndám na prstu zase ven

  Odpovědět
  • Kateřina
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, je pravda, že s různými čočkami může být jiná
   manipulace. Obecně jsou jednodenní čočky mnohem ohebnější. Nebo zkuste
   použít aplikátor čoček, třeba Vám pomůže.


   Odpovědět
 • Michal

  Strašně moc děkuju za radu, jak vyndat kontaktní čočky. Dnes je mám první den a z oko jsem je nemohl vyndat, ale po přečtení toho návodu se mi to podařilo dnes napoprvé.
  Děkuju

  Odpovědět
  • Kateřina
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, jsem ráda, že Vám návod pomohl.


   Odpovědět
 • Akira

  Dobrý den, váš návod je zajímavý, ale stále mi dělá problém, že ať čočku nasazuji sebelépe a sebejeměji stále se mi obrací a přilepuje k prstu. Navíc jsou to barevné čočky a tak ať je obracím jak chci, připadají mi ze všech stran stejné. Nevíte co s tím? Plus by mnezajímal jeden technický detail: Pokud si nasazujete dioptrické čočky, vyvozuji z toho, že máte zrakovou poruchu - dioptrie - a tím pádem máte zrak oslabený. Jak tedy můžete vidět kde má čočka rub a kde líc?

  Odpovědět
  • Kateřina
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, problém může být, pokud si objednáte jiné zakřivení
   čoček, než jaké máte mít – čočky se mohou z oka „odchlípávat“.
   Pokud čočky nemají indikátor rub/líc – pokud je čočka správně, je
   oblá jako mistička. Pokud je špatně, kraje jsou otevřené směrem ven a je
   to jako krempa klobouku.


   Odpovědět
 • Atsu

  Mockrát děkuji za návod. než jsem si návod přečetla pokoušelajsem se je nasadit ale marně. podle návodu, mi to sice nešlo zase tak lehce, musím se do toho dostat, ale přecejen jsem to nasadila. U vyndávání čoček jsem měla docela problém ale i to jsem nakonec podle návodu dokázala :) děkuji

  Odpovědět
  • Kateřina
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, jsem moc ráda, že Vám článek pomohl :-).


   Odpovědět
 • Petra K.

  Dobrý večer,
  dnes mám prvně kontaktní čočky. Teď večer jsem asi hodinu bojovala s jejich vyjmutím.... nemusím vám popisovat asi mé rozčílení :-) nakonec se mi to povedlo díky nehtům, které mi ale specialistika spíše doporučila ostříhat. Dalo by se říci, že jsem ji ze stran "odloupla" díky nehtům. Jaký je Váš názor na toto sundavání. Mě se vůbec nedaří čočku vyndat Vámi popisovaným způsobem :-( Děkuji za odpověď. Petra

  Odpovědět
  • Eliška
   Lentiamo.cz

   Dobrý den,
   nandavaní a vyndavání čoček Vám měl především vysvětlit a ukázat Váš oční lékař. Je několik způsobů, jak se to dá dělat. A pak je na každém zvlášť, jaký způsob mu vyhovuje.

   Odpovědět
 • Eliška M.

  Vynikající, jak nasazování, tak i vyndavání čoček pro mě bylo vážným utrpením. Ale dnes, když jsem si přečetla výše uvedený postup, šlo vše jak "po másle". Děkuji a všem jedině doporučuji.

  Eliška

  Odpovědět
  • Eliška
   Lentiamo.cz

   Dobrý den,
   jsme rádi, že naše články jsou pro nositele čoček přínosné.

   Odpovědět
 • Rhui

  Zdarvím. Mě tato metoda nevyhovuje z důvodu, když prostředníčkem odtahuju dolní víčko tak ukazováček s čočkou nemá dostatečný prostor pro manilupaci. Nevíte jestli dělám někde chybu? předem děkuji za odpověd

  Odpovědět
 • veronika

  =)dekuju za navod

  Odpovědět
 • Josef V.

  Dobrý návod, funguje, před jsem hrozný problem

  Odpovědět
 • Zuzana

  Dobrý den

  Děkuji autorce za příspěvek a doufám že mi pomůže při vyndávání.

  Odpovědět
 • Radek H.

  Dobrý den

  Dnes jsem si koupil svoje kontaktní čočky a doma jsem nebyl schopný si je vyndat. Po přečtení tohoto článku jsem čočky vyndal hned na první pokus.

  Důležité pro mě bylo posunutí na bělmo. Výhoda toho celého je, že se poté při předklonění a vyndávání čočky z bělma nekoukáte přímo do ruky, ale ruku dá se říct vidíte méně a to vám pomůže proti instinktivnímu zavírání oka.

  Není to nic důležitého, ale chtěl jsem alespoň poděkovat autorce článku.

  Odpovědět
  • Monika

   Mooc děkuju za radu. Teď jsem se čočku snažila vyndat asi 10 minut. Oko červené a bez úspěchu. Po téhle radě se to povedlo na první pokus... Holt začátečník se učí... :-) Díky díky díky!!!! :-*

   Odpovědět

Další 4 komentáře

Údaje označené * jsou povinné