Buďte hvězdou letních festivalů s barevnými kontaktními čočkami. Slevy uvnitř 👉

Přihlášení

Jaký je rozdíl mezi oftalmologem, optometristou a optikem?

Oftalmolog provádějící operaci

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že 2,2 miliardy lidí na světě má zrakové postižení. Pozoruhodné je, že podle jejích odhadů má jedna miliarda z nich zrakové postižení, kterému by se dalo předejít nebo které se teprve bude léčit.1

Vyšetření zraku jsou prvním krokem v péči o zdraví očí a prevenci závažných komplikací. Jak poznáte, který oční lékař je pro vás ten pravý?

Zjistěte, jaké povinnosti vykonávají optometristé, oftalmologové a optici, jaké služby poskytují a který poskytovatel je pro vás ten pravý.

Kdo je optometrista?

Optometrista vyšetřuje oči ženy

Optometristé jsou specialisté poskytující primární péči, kteří obvykle vyšetřují oči a testují zrak. Mohou odhalit nesrovnalosti, jako je krátkozrakost nebo dalekozrakost, syndrom suchého oka, poruchy barevného vidění (barvoslepost) a další.

Pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky na předpis, můžete si naplánovat pravidelné prohlídky u optometristy, který bude vaše oči sledovat a v případě potřeby upraví předpisy.

Úroveň vzdělání a odborná příprava optometristů

Optometristé musí získat titul v oboru optometrie. Studium trvá přibližně čtyři roky v závislosti na univerzitě a struktuře programu. Poslední rok je věnován klinickému výcviku (rezidentuře) pod dohledem licencovaného optometristy nebo oftalmologa.

Optometrista se musí neustále odborně rozvíjet, aby držel krok s nejnovějším výzkumem a technologiemi. Mnoho optometristů se také dále vzdělává, aby se mohli specializovat na určité oblasti praxe.

Hlavní úkoly optometristy

 • Provádění očních prohlídek a testů zraku; předepisování korekčních čoček a brýlí
 • Nabízet klinické poradenství v oblasti zdraví očí a korekce zraku
 • Diagnostika očních abnormalit, jako je krátkozrakost, astigmatismus a glaukom.

Kdo je oftalmolog?

Oftalmolog operuje pacienta

Jsou to skuteční oční lékaři a specialisté na oční péči, kteří mají hluboký výcvik, vzdělání a znalosti o zraku a komplexní péči o oči. Jsou to doktoři medicíny (MUDr./MD) nebo doktoři osteopatie (DO), kteří mají licenci k diagnostice a léčbě očních chorob, k provádění operací, jako je LASIK nebo refrakční operace očí, k léčbě fyzických úrazů očí a k dalším činnostem.

Úroveň vzdělání a odborná příprava oftalmologa

V České republice musí oftalmologové získat lékařský titul (označení MUDr./MD nebo OD), což trvá minimálně pět let. Kromě studia je vyžadována dvouletá stáž s praktickým lékařským výcvikem..

Další specializace vyžaduje další školení a vzdělávání. Zrychlené postgraduální studium oftalmologie je k dispozici i těm, kteří již absolvovali bakalářské studium nesouvisející s oftalmologií.

Hlavní úkoly oftalmologa

 • Provádění očních prohlídek a testů zraku; předepisování korekčních čoček a brýlí.
 • Diagnostikovat, léčit a zvládat zdravotní stavy související s očima, jako je cukrovka nebo rakovina oka.
 • Provádění operací očních chorob, jako je glaukom, šedý zákal, retinopatie způsobená cukrovkou a další.

Kdo je optik?

Oční optik nasazuje muži brýle

Optici jsou kvalifikovaní technici vyškolení k nasazování a výdeji brýlí a kontaktních čoček. Mohou také nasazovat a vydávat další zrakové pomůcky, například lupy.

Na rozdíl od optometristů a oftalmologů nemají optici kvalifikaci k provádění očních vyšetření, diagnostikování nemocí ani k předepisování receptů.

Úroveň vzdělání a školení optika

Optici získávají certifikát po absolvování jedno- až dvouletého certifikačního kurzu. Po absolvování kurzu je zpravidla nutné rok pracovat pod dohledem licencovaného optometristy a poté složit závěrečnou zkoušku odborné způsobilosti.

Hlavní úkoly optika

 • Nasazovat a vydávat brýle a kontaktní čočky na předpis očního lékaře nebo optometristy.
 • Poradit s nošením a péčí o brýle a čočky.
 • Úprava a oprava brýlových obrub a čoček

Jaký je rozdíl mezi optometristou a oftalmologem?

Pojmy optometrista a oftalmolog se často používají zaměnitelně, jedná se však o odlišné profese.

Optometristé poskytují běžnou oční péči, jako jsou oční prohlídky a vyšetření zraku. Oftalmologové mohou poskytovat všechny služby, které poskytuje optometrista. Kromě toho mají oftalmologové licenci k výkonu lékařské praxe a k provádění chirurgických zákroků.

Podívejte se na praktickou tabulku níže, kde najdete přehled povinností, které optometristé, oftalmologové a optici vykonávají:

Úkon Optometrista Oftalmolog Optik
Vydávat předpis na brýle a čočky ano ano ne
Nasazovat a vydávat brýle a čočky ano ano ano
Vyšetření očí ne* ano ne
Oční chirurgie ne ano ne

*Ačkoli optometristé nemohou diagnostikovat zdravotní stavy, jako je cukrovka, mohou odhalit příznaky související se zrakem a očima, které jsou způsobeny určitými nemocemi. Pokud mají podezření, že je nutné další vyšetření, mohou vás odeslat k oftalmologovi nebo praktickému lékaři.

Měl bych navštívit optometristu, oftalmologa nebo optika?

Pokud se stále rozhodujete, kterého očního lékaře navštívit, podívejte se níže na základní přehled služeb, které každý z nich nabízí.:

Navštivte optometristu:

 • pro pravidelné vyšetření očí
 • pro předpis na brýle nebo čočky
 • pro některé zdravotní pomůcky jako oční kapky

Navštivte oftalmologa

 • pro předpis na brýle nebo čočky
 • pro chirgický nebo lékařský zákrok oka
 • pro léčbu závažných očních onemocnění, jako je šedý zákal nebo makulární degenerace.

Navštivte optika

 • pro vyzvednutí brýlí nebo čoček na předpis
 • pro opravu nebo úpravu brýlí
 • pro doporučení týkající se brýlí nebo jiných zrakových pomůcek

Závěrem...

Při zhoršeném nebo oslabeném zraku může být obtížné nebo nemožné vykonávat každodenní činnosti, jako je řízení nebo čtení. Plánování pravidelných prohlídek u očního lékaře může vést k včasnému odhalení a dokonce i prevenci závažných očních problémů.

Můžete se informovaně rozhodnout o péči o své oči. Zvažte, jaké jsou vaše potřeby, a vyberte si poskytovatele, u kterého se budete cítit příjemně a který vás vyslechne. Ať už máte konkrétní problémy s očima, nebo ne, vždy je dobré nechat si oči zkontrolovat.


1Světová zdravotnická organizace