800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Články

Uvažujete o nošení kontaktních čoček? Nevíte jaké kontaktní čočky zvolit? Nebo se pouze chcete dozvědět užitečné informace a zajímavosti, které s nošením kontaktních čoček souvisí? Pohodlně se posaďte, připravili jsme pro vás množství kvalitních článků, ve kterých najdete odpovědi na všechny vaše otázky.

Co je kyselina hyaluronová a jak pomáhá našemu zdraví

27. 7. 2022

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje kyselina hyaluronová a jak může být prospěšná pro zdraví vašich očí? Zjistěte to zde!

Jak spolu souvisí kontaktní čočky, harmonizační kódy a řidičský průkaz?

13. 7. 2012

Také vám vrtá hlavou, co by tyto pojmy mohly mít společné? Nosíte také čočky nebo uvažujete nad tím, že konečně vyměníte kontaktní čočky za dioptrické brýle? A jste zároveň aktivním řidičem? Pak si pozorně přečtěte následující řádky, které vám mohou ušetřit nejednu krušnou chvilku při silniční kontrole.

Mohu nosit čočky, když jsem alergik?

4. 11. 2011

V hlavní sezóně alergií se mnoho nositelů kontaktních čoček vrací k používání brýlí. Důvod? Začínají je nadměrně pálit, svědit a řezat oči. Mají neustále pocit cizího tělíska v oku. Pokud však budou dodržovat základní pravidla, mohou kontaktní čočky nosit téměř bez přestání po celý rok.

Do podrážděných očí konzervanty nepatří

10. 11. 2010

Zrak je naším nejcennějším smyslem, získáváme jím zhruba 90% informací z okolí.

Koupání s kontaktními čočkami

11. 8. 2010

Mohu se koupat s kontaktními čočkami? Ano, ale při dodržení správných zásad.

Kdy mohou děti začít nosit kontaktní čočky?

9. 2. 2010

Názory na věk, ve kterém je ideální aplikovat kontaktní čočky, se různí. Přitom věk nošení kontaktních čoček nikterak nelimituje. Úspěšné nošení čoček závisí více na zodpovědnosti a přístupu než na věku. Důležité je, aby se rodiče dítěte u kontaktologa důkladně informovali na výhody či nevýhody různých typů kontaktních čoček. Podle zkušeností většiny oftalmologů a optometristů se rodiče obvykle podřídí názoru odborníka a záleží tedy převážně na kontaktologovi, jaký konkrétní typ čoček pro danou situaci doporučí.

Slzivost - ochrana našich očí

8. 12. 2009

Slzivost neboli epifora znamená zvýšené vylučování slz, které může vznikat reflexním podrážděním oka při některých očních onemocněních, například při zánětu a úrazu. Další příčinou může být psychický stav (slzy při pláči i smíchu).

Co je to biofilm na povrchu kontaktních čoček a co může způsobit?

11. 11. 2009

Biofilm je tenká vrstva mikrobů na povrchu různých předmětů. Mikrobiální společenstva, která označujeme jako biofilm, nacházíme běžně především ve vodním prostředí, na povrchu půdy, atd. Biofilmů se využívá v biologickém čištění odpadních vod. Některé se též vyskytují na povrchu rostlinných těl, případně na různých částech těla živočichů či uvnitř, kde však mohou působit potíže. Bakterie, plísně či prvoci osidlují také povrch umělých hmot, jakými kontaktní čočky bezpochyby jsou, a tvoří na nich taktéž biofilm. Způsobují infekční zánětlivá onemocnění očí, ale také znehodnocují kontaktní čočky. Vstupní branou infekce je kůže nebo sliznice. Většinou se člověk nakazí přímým nebo nepřímým kontaktem s infikovaným (prsty, ručníky, kapkami do očí, vodou v bazénu).

Proč je tak důležité mrkání?

13. 10. 2009

Mrkání je krátce trvající rychlý pohyb víček, který má reflexní a spontánní původ. Kontaktní čočky vyvolávají při nasazování, vyjmutí a jiné manipulaci tzv. reflexní mrkání.

Pravidelné kontroly očí uživatelů kontaktních čoček

17. 7. 2009

V článku se dozvíte proč jsou pravidelné kontroly tak důležité, co může zavinit špatné používání a jaký vliv má kontaktní čočka na vaše oko.

Kontinuální čočky

23. 3. 2009

Kontinuální se označují kontaktní čočky, které je možné nosit nepřetržitě 30 dní a 29 nocí, bez nutnosti vyjímat je na noc z oka. Toto převratné řešení umožnil nový materiál zvaný silikonhydrogel.

Silikon hydrogelové čočky

18. 1. 2009

Silikonhydrogelové kontaktní čočky představují dosud nejmodernější variantu kontaktních čoček. Jsou vyráběné ze silikonového hydrogelu – hybridního materiálu, který je kombinací hydrogelů s materiály plynopropustnými.

Jak na nasazování a vyjímání kontaktních čoček

4. 10. 2008

Jak na nasazování a vyjímání kontaktních čoček?

Jak začít s kontaktními čočkami

1. 10. 2008

Správné vykročení do světa kontaktních čoček je velmi důležité. V tomto článku najdete informace o druzích kontaktních čoček podle účelu nošení, použitého materiálu a doby nošení. Uvedeme správný postup při pořizování kontaktních čoček a nakonec Vás seznámíme se zdravotními riziky.