Slevy až 15% na kontaktní čočky Lenjoy

Přihlášení

Co jsou hydrogelové a silikon-hydrogelové kontaktní čočky?

Napsal/a Lentiamo dne 3. 6. 2019

Každý čočkař – zvláště pak ten, který trpí syndromem suchého oka nebo digitální únavou očí, si dříve nebo později položí otázku: „Jaký materiál kontaktních čoček je ten nejlepší?“

 • “Jak důležitý je u čoček obsah vody?”
 • “Mám zvolit raději hydrogelové nebo silikon-hydrogelové čočky?”
 • “Jaký materiál je nejlepší pro citlivé oči?”

A tak dále.

Vaše dotazy nám chodí každý den, proto jsme se rozhodli, že se na ně zaměříme v tomto článku.

Jaké druhy kontaktních čoček existují?

Existuje několik kritérií, podle kterých typy kontaktních čoček rozdělujeme. Jedním z nich je i materiál.V dnešní době se většina čoček vyrábí z hydrogelu nebo silikon-hydrogelu.

Oba materiály mají svá pro a proti. Podívejme se na vlastnosti a rozdíly mezi hydrogelovými a silikon-hydrogelovými čočkami.

Hydrogelové kontaktní čočky

Hydrogelové čočky jsou vyrobené z materiálu připomínajícího gel, tzv. hydrogelu, který obsahuje vodu. Tyto čočky jsou velmi tenké a ohebné a přizpůsobí se povrchu oka.

Hydrogelové čočky se začaly používat v sedmdesátých letech minulého století a díky jejich vysoké míře pohodlí se staly kontaktní čočky populární u široké veřejnosti.

Co se citlivých očí týče, hydrogel je díky jeho unikátní biokompatibilitě s lidským okem obvykle dobrou volbou.

Nedávná studie, která srovnávala hydrogelové a silikon-hydrogelové čočky poukázala v některých případech na souvislost mezi přítomností silikonu a nárůstem očních alergií.

Nevýhodou těchto čoček je v tom, že když se z nich postupně odpaří voda (např. po několika hodinách nošení nebo v náročných podmínkách), jejich materiál je méně pohodlný.

Pro

 • Vysoký komfort a odolnost
 • Vysoce biokompatibilní s lidským okem
 • Vhodné pro citlivé oči

Proti

 • Nižší propustnost kyslíku
 • Menší komfort po více hodinách nošení
 • Méně elastický než silikon-hydrogel

Silikon-hydrogelové kontaktní čočky

Silikon-hydrogelové čočky jsou moderním typem měkkých kontaktních čoček, které jsou více porézní než klasické hydrogelové čočky a nechají kyslík dojít až k rohovce. Používat se začaly v roce 2002 jakožto kombinace hydrogelu a silikonu, u níž mohou výrobci zajistit vyšší propustnost kyslíku i při nízkém obsahu vody. Moderní silikon-hydrogelové čočky tak mají výhody vyšší propustnosti kyslíku, která snižuje riziko hypoxie. Díky tomu jsou skvělou volbou u čoček pro dlouhodobé nošení. Nevýhodou těchto čoček je nízká smáčivost a tendence k usazování nečistot.

Pro

 • Vysoká propustnost kyslíku
 • Snížení symptomů spojených s hypoxií
 • Možnost dlouhodobého nošení

Proti

 • Méně pohodlné pro citlivé oči
 • Vyšší usazování nečistot
 • Nejsou vhodné pro lidi nesnášenlivé na silikon

Hledáte ty správné kontaktní čočky pro vaše oči?

V Lentiamo na vás čeká široký výběr špičkových čoček!

Přední výrobci vám nabízí denní a měsíční čočky ze silikon-hydrogelu, kontinuální čočky a také barevné čočky na každou příležitost.

Koupit kontaktní čočky

Jaký je tedy nejlepší materiál kontaktních čoček?

Jak rádi zdůrazňujeme našim zákazníkům „nejlepší materiál kontaktních čoček na trhu“ neexistuje. Musíte hledat tu nejlepší variantu pro vaše oči.

Když se opět podíváme na rozdíly mezi hydrogelem a silikon-hydrogelem, ani jeden materiál se neprokázal být pohodlnější než ten druhý a u obou případů bylo nízké riziko výskytu nežádoucích účinků. Z výsledků vyplývá, že volba materiálu záleží na preferenci nositele či lékaře.

Z toho vyplývá, že prvním pravidlem je poradit se s očním lékařem. Tak, jako má každý typ kontaktních čoček jiné vlastnosti, je i každé oko jiné a má jiné potřeby. Jedním z nejdůležitějších parametrů při vývěru čoček je pak pochopitelně obsah vody. Voda čočku zvlhčuje, díky čemuž jsou měkčí a pohodlnější.

Řekněme si něco o obsahu vody

Podle obsahu vody dělíme čočky na tři kategorie. Každá skupina čoček má trochu jiné vlastnosti. Víte, do jaké z nich patří právě vaše čočky?

 • Nízký obsah vody (do 45%) – silikon-hydrogelové kontaktní čočky, využívá se u čoček, které jsou určeny ke kontinuálnímu nošení. Mají téměř 100 % propustnost kyslíku.
 • Střední obsah vody (do 60%) – hydrogelové kontaktní čočky, vhodné pro většinu nositelů čoček.
 • Vysoký obsah vody (do 90%) – hydrogelové kontaktní čočky pro citlivější oči.

Obsah vody a propustnost kyslíku (Dk/t)

Jak můžete vidět v tabulce níže, poměr propustnosti vašich čoček závisí na obsahu vody.

Graf obsahu vody a propustnosti kyslíku (Dk/t)
Čím více vody čočky obsahují, tím těžší je pro kyslík projít až k rohovce, jejíž povrch je závislý na atmosférickém kyslíku. A naopak: čím více kyslíku materiál propouští, tím méně vody váže.

Pokud jsou vaše čočky vlhké, budou se snáze aplikovat.

Ale mějte na paměti, že voda se postupně v průběhu dne vypaří.

Pokud se tak stane, vaše oči mohou být suché.

Můžete zažít nepříjemné pocity svědění či pálení. Proto si mnoho nositelů čoček myslí, že čím více vody, tím lépe.

Pravda je ale taková, že vlhkost není jediná věc, kterou zdravé oči potřebují, musejí také dýchat. Proto je vždy důležité poradit se s očním lékařem. Smáčivost a propustnost jsou obě stejně důležité a je to vše o rovnováze.

Pokud jsou pro vás informace uvedené výše „příliš teoretické“, prohlédněte si následující graf.

Graf kontaktních čoček podle obsahu vody a propustnosti kyslíku (Dk/t)

 Graf kontaktních čoček podle obsahu vody a propustnosti kyslíku (Dk/t)Na něm vidíte několik oblíbených značek kontaktních čoček a poměr jejich smáčivosti/propustnosti. Jakožto čočkaři jste možná vyzkoušeli několik z nich. Zde je můžete jednoduše porovnat. Od teorie k praxi!

Nejprodávanější hydrogelové čočky

Lenjoy 1 day Comfort

Lenjoy 1 Day Comfort (30 čoček)

Kontaktní čočky Lenjoy 1 day Comfort nabízejí skvělý vizuální výkon, dlouhotrvající pohodlí nošení a optimální zdraví pro vaše oči díky jejich asférickému designu. Biologicky kompatibilní zvlhčující technologie, neklouzavý povrch, ochrana proti UV záření a světle modré zabarvení pro snazší manipulaci, jsou hlavními výhodami těchto čoček. Obsahují také Omafilcon, což je dle lékařů momentálně nejvhodnější materiál pro syndrom suchého oka.

Lenjoy 1 Day Comfort

Nejprodávanější silikon-hydrogelové čočky

Acuvue Oasys

Acuvue Oasys

Acuvue Oasys jsou 2 týdenní čočky, které nabízejí vysoký komfort nošení a svěžesti po celý den díky jejich zvlhčující technologii.

Čočky Acuvue Oasys

Přišlo vám toto téma zajímavé? Napište nám komentář nebo článek sdílejte!


Zdroje:

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty