Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Co je presbyopie (vetchozrakost): Prevence a léčba

Jakub Odcházel, DiS.

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, DiS., Vedoucí sítě optik , dne 5. 12. 2022. Napsal/a Lentiamo

Obsah

Každá oční vada je nepříjemná věc a těm, kteří nějakou mají, způsobuje různá omezení v pohybu. S pomocí kontaktních čoček a brýlí však lidé s očními vadami zvládnou každodenní rutinu bez problémů.

V rámci našeho seriálu o očních vadách vám přinášíme informace např. o krátkozrakosti (myopii) a dalekozrakosti (hyperopii).

Dnes se zaměříme na presbyopii, které se také říká stařecká vetchozrakost.

 

Co je to presbyopie?

Presbyopie (vetchozrakost) je nemoc spojená se stárnutím a způsobuje horší vidění nablízko. Obvykle k ní dochází po čtyřicítce. Důvodem je fakt, že oko ztrácí svoji elasticitu a je pro něj tak těžké zaostřit na malé vzdálenosti. 

Presbyopie může být spojená s dalšími vadami zraku, jako je krátkozrakost (myopie), dalekozrakost (hypermetropie) či astigmatismus. Neotálejte s návštěvou očního lékaře a dejte si vyšetřit zrak!

Jaké jsou příznaky presbyopie?

Prvním příznakem presbyopie bývá nutnost oddálit si např. knihu co nejdál od očí tak, aby bylo možné na daný text zaostřit. Práce zblízka jako šití, čtení malého písma nebo krejčovství může vést k únavě očí, které může v případě dlouhodobé námahy dospět až k bolestem hlavy. Dalším častým příznakem je malátnost a únava po čtení nebo jiné aktivitě, na kterou se musíte soustředit.
 

Presbyopie

 

Co způsobuje presbyopii?

Vetchozrakost způsobuje zesílení a ztráta flexibility čočky, která nedokáže jasně zaostřit na blízko. Světlo z rohovky se neodráží k sítnici, ale za ní, čímž vzniká rozmazané vidění a únava očí, protože se čočka snaží lépe ostřit. K tomuto stavu mohou přispět také změny ve svalech kolem čočky.

Presbyopie je obvykle spojována s rostoucím věkem a zpravidla se postupem času zhoršuje. Presbyopii nezpůsobuje tvar oční bulvy, což je obvykle příčina jiných očních vad, jako jsou krátkozrakost nebo dalekozrakost.

Jak se dá presbyopie léčit?

Na presbyopii bohužel neexistuje žádný lék. Nicméně s jednoduchými pomocníky, jako jsou multifokální kontaktní čočky, se dá s presbyopií bez potíží žít. Jednoduše navštivte očního lékaře nebo optika, který vám vyšetří zrak. Pokud diagnózu potvrdí, nabídne vám různé možnosti léčby.

Multifokální kontaktní čočky jsou nejlepší volbou pro kompenzaci ztráty kvality zraku způsobenou věkem. Kontaktní čočky si můžete vybrat zde:

Jak zmírnit nebo oddálit presbyopii

Pesbyopie je stav, kterému se nedá zcela vyhnout, protože přichází postupně s přibývajícím věkem. Projevy presbyopie můžeme zmírnit či oddálit, pokud budeme dodržovat určitá preventivní opatření.

Dostatek světla

Pokud používáte elektroniku (smartphone, tablet, počítač, TV), je vhodné mít místnost, ve které se nacházíte, dostatečně osvětlenou. Pokud je v místnosti tma, světlo vyzařující z přístroje je velmi intenzivní a to může způsobovat nepohodlí a bolest očí.

Oční jóga

Po každé hodině intenzivní práce, například na počítači, nechejte zrak odpočinout. Můžete vyzkoušet velké množství různých cvičení tzv. „oční jógy“ , třeba pohyby očí z jedné strany na druhou, nahoru a dolů, diagonálně nebo rychlé střídání pohledu do dálky a na blízko, zavírání a otevírání očí.

Pravidelné kontroly u specialisty

Alespoň jednou ročně doporučujeme absolvovat preventivní prohlídku u očního lékaře. Pokud by se objevily jakékoliv příznaky oční vady, specialista by je identifikoval hned v počátcích.

Vzdálenost textu při čtení

Doporučená vzdálenost textu od oka při čtení je přibližně 40cm a při použití elektroniky se jedná o vzdálenost od 70cm do 100cm.

Oční kapky

V případě, že pociťujete únavu očí nebo mají vaše oči tendenci vysychat, používejte oční kapky nebo umělé slzy. Udržíte tak oči hydratované a zvlhčené.

Vitamíny a minerální látky

Abyste si zachovali zdravý a ostrý zrak, je obzvlášť důležité užívat vitamíny A a D, jelikož pomáhají zlepšit vidění a snižují riziko zánětu sítnice. Existují také minerální látky, které mohou pomoci oddálit problémy spojené se zrakem, například selen, hořčík, vápník nebo zinek. Více informací naleznete zde .

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty