Slevy až 15% na kontaktní čočky Lenjoy

Přihlášení

Co je presbyopie (stařecká vetchozrakost): Příznaky, léčba a prevence

Ing. Barbora Keřková

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Ing. Barbora Keřková, Zástupce vedoucího prodejny optiky, dne 27. 10. 2023. Napsal/a Lentiamo

Obsah

Představte si to: sedíte ve svém oblíbeném pohodlném křesle, zabraní do čtení napínavého románu, když se najednou slova na stránce začnou rozmazávat. Frustrující, že? Vítejte ve světě presbyopie, kde si s námi naše oči s přibývajícím věkem pohrávají.

Co je presbyopie?

Presbyopie je stav, který postihuje naše oči s přibývajícím věkem. Postupně se snižuje naše schopnost vidět předměty zblízka, což ztěžuje úkoly, jako je čtení nebo používání telefonu. Obecně se to týká vjemů vzdálených přibližně 30 cm, u starších lidí  může jít i o větší vzdálenost. 

Přirozený proces rozostření vidění na blízko se obvykle projeví po 40. roce života a zhoršuje se až do 65 let. Kolem tohoto věku se presbyopie obvykle stabilizuje a dále se nezhoršuje.

Co presbyopii způsobuje?

Hlavní příčinou vzniku presbyopie je ztráta elasticity očí, která zhoršuje zaostřování na blízké předměty. Konkrétně k ní dochází, když centrální část krystalické oční čočky ztvrdne v důsledku fyziologického úbytku vody v těle, který je typický pro stárnutí.

Toto ztvrdnutí snižuje pružnost čočky a znemožňuje jí měnit tvar, aby bylo možné zaostřit na objekty zblízka. V důsledku toho se akomodační schopnost oka sníží a obraz se jeví rozmazaný.

image of focal point in normal eye and in eye with presbyopia

Presbyopie vs. krátkozrakost vs. dalekozrakost

Presbyopie, myopie a hyperopie jsou tři různé poruchy zraku, které mohou způsobovat potíže s jasným viděním předmětů. Zatímco presbyopie se obvykle objevuje po čtyřicítce, dalekozrakost (hyperopie) a krátkozrakost (myopie) nás mohou postihnout v jakémkoli věku, někdy dokonce již od narození. Presbyopie není tzv. refrakční vadou jako astigmatismus, krátkozrakost a dalekozrakost.

Rozlišit krátkozrakost a presbyopii je poměrně snadné, protože první se týká především vidění do dálky, zatímco druhé vidění na blízo. Na druhou stranu dalekozrakost ovlivňuje naši schopnost vidět zřetelně předměty i na blízko, a proto si je lidé někdy pletou. Dalekozrakost zhoršuje dobrou zrakovou funkci na více vzdáleností, ale umožňuje poměrně dobré vidění na dálku, zatímco presbyopie postupně zhoršuje pouze vidění na blízko.

Je také možné být současně krátkozraký a presbyopický nebo hypermetropický a presbyopický, ale nemůžete mít krátkozrakost a dalekozrakost současně (alespoň ne na jednom oku).

Rizikové faktory

Protože presbyopie je fyziologický stav, je velmi pravděpodobné, že nás postihne bez ohledu na náš životní styl. Nicméně faktory, jako jsou genetické predispozice a návyky, mohou způsobit, že se objeví dříve než později nebo ve výraznějších formách.

Zde je seznam faktorů, které mohou přispět k jeho vzniku nebo urychlit její příchod.

 • Stárnutí
 • Zdravotní stavy, jako je cukrovka, roztroušená skleróza, kardiovaskulární onemocnění, autoimunitní onemocnění
 • Vysoký krevní tlak
 • Silné namáhání očí
 • Antidepresiva, antihistaminika, kortikosteroidy, diuretika
 • Alkohol

Příznaky presbyopie

 • Potíže se čtením malých znaků, šitím a dalšími činnostmi vyžadující dívání se zblízka
 • Dvojité vidění při čtení
 • Musíte mhouřit oči, abyste lépe viděli
 • Potřebujete držet objekt, na který se snažíte zaostřit, ve větší vzdálenosti
 • Závratě a únava po čtení
 • Nepříjemné pocity nebo bolest oka
 • Bolesti hlavy a krku
 • Únava očí
 • Potřeba jasnějšího osvětlení

Jak se presbyopie diagnostikuje?

Presbyopie se diagnostikuje při komplexním vyšetření očí, které provádí oční lékař. Toto vyšetření zahrnuje různé testy a postupy k posouzení vašeho zraku a celkového zdraví očí.

Během vyšetření se vás specialista pravděpodobně zeptá na všechny příznaky, které můžete mít, například potíže se čtením drobného písma nebo únavu očí. Také se bude zajímat o vaši anamnézu a provede test zrakové ostrosti, aby změřil vaši schopnost jasně vidět na různé vzdálenosti. Tento test obvykle zahrnuje čtení písmen nebo čísel z tabulky umístěné v určité vzdálenosti.

Další testy, které může oční lékař provést, jsou:

 • Refrakční test, při kterém se zkoumají různě silné čočky, aby se určil přesný předpis, který vám zajistí nejjasnější vidění.
 • Vyšetření štěrbinovou lampou, při kterém se podrobně vyšetří oční struktury. Při tomto vyšetření se používá speciální přístroj podobný mikroskopu, který umožňuje zvětšený pohled na vaše oči.
 • Vyšetření rozšířených očí pomocí speciálních očních kapek, které rozšíří zornici, abyste lépe viděli vnitřní struktury očí. Díky tomu může zkontrolovat případné známky očních chorob nebo stavů, jako je glaukom, které mohou přispívat k presbyopii.

Naším prvním doporučením je podstoupit oční vyšetření, jakmile začnete pociťovat změny zraku. Je důležité vyhledat odbornou radu očního specialisty, který určí nejlepší postup a najde vhodná řešení těchto problémů se zrakem.

Jak lze presbyopii korigovat nebo léčit?

Existuje několik možností, které vám pomohou vidět jasně a pohodlně i s presbyopii. Svět korekce zraku se vyvinul tak, aby vyhověl našim potřebám a nabídl několik způsobů léčby presbyopie - od stylových brýlí na čtení přes inovativní kontaktní čočky až po chirurgické zákroky.

Rada odborníka: Pokud se vám stává, že si během dne neustále nasazujete a sundáváte brýle kvůli rozmazanému vidění na různé vzdálenosti, neváhejte navštívit očního specialistu a probrat s ním možnost multifokálních brýlí nebo kontaktních čoček. Mohou být stylovou volbou, která vám zachová mladistvý vzhled.

Brýle

Dioptrické brýle pro vidění na blízko, bifokální nebo multifokální brýle jsou stále nejtypičtější zrakovou pomůckou, kterou volí lidé postižení presbyopií. Tyto brýle jsou speciálně vytvořeny tak, aby zlepšovaly vidění na blízko a umožňovaly lidem pohodlně vykonávat činnosti, jako je čtení, psaní a používání digitálních zařízení. Jsou přizpůsobeny předpisu nositele, aby poskytovaly optimální jasnost a zaostření a zajistily bezproblémový zrakový zážitek.

jak vidí lidé s presbyopií s brýlemi a bez nich.

K dispozici jsou také hotové brýle na čtení. Obvykle se vyrábějí s korekcí +1.00 dioptrie vhodnou pro mírné poruchy zraku, s korekcí +2.00 dioptrie vhodnou pro zhoršené vidění na blízko a korekcí +3.00 dioptrie doporučenou pro osoby v pokročilém stádiu presbyopie.

Kontaktní čočky

Kontaktní čočky určené speciálně pro presbyopii jsou nyní k dispozici v mnoha materiálech a s různou periodou výměny. Multifokální kontaktní čočky představují pohodlné a účinné řešení, které umožňuje jasné vidění na různé vzdálenosti. Díky pokročilé technologii a preciznímu designu nabízejí tyto kontaktní čočky optimální ostrost vidění a pohodlí, a představují tak praktickou alternativu k tradičním brýlím.

Operace

Existují dva hlavní typy operací presbyopie:

Laserová refrakční chirurgie, jako je PRK (fotorefrakční keratektomie) nebo LASIK (laser in-situ keratomileusis), se hojně využívá ke korekci refrakčních vad změnou zakřivení rohovky odstraněním fragmentů tkáně.

Intraokulární operace zahrnuje implantaci trvalé umělé čočky, konkrétně multifokální akomodační čočky. Doba rekonvalescence po těchto zákrocích se může u jednotlivých osob lišit a vhodnost zákroků závisí na faktorech, jako je věk pacienta a jeho refrakční historie.

Hledáte multifokální kontaktní čočky?

Dál už nehledejte! V Lentiamu jsou k dispozici desítky nejmodernějších variant!

Koupit multifokální kontaktní čočky

Jak presbyopii zpomalit

Je důležité si uvědomit, že presbyopii nelze zabránit, protože je to něco přirozeného, co se objevuje se stárnutím. Lze ji však zpomalit osvojením si určitých prospěšných návyků, které podporují zdraví očí.

Cvičení

K celkovému zdraví očí může přispět udržování zdravého životního stylu, který zahrnuje pravidelnou fyzickou aktivitu, konzumaci základních vitamínů a zdržení se užívání drog, kouření a alkoholu. Cvičení podporuje prokrvení a okysličení organismu.

Nošení slunečních brýlí

Ochrana očí před škodlivým UV zářením je zásadní. Nošení slunečních brýlí, které poskytují dostatečnou ochranu proti UV záření, může pomoci zabránit poškození očí.

Pravidelné prohlídka očí

Je důležité naplánovat si pravidelné prohlídky oční, abyste mohli sledovat případné změny zraku a včas odhalit potenciální problémy. Lidé s chronickými onemocněními, která mohou mít vliv na zrak, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak, by také měli pečlivě sledovat svůj zdravotní stav, aby minimalizovali riziko zrakových problémů.

Zdravá strava

Vitamíny A, C, D a E podporují zdraví očí. Vitamin A je prospěšný pro rohovku a sítnici. Vitamin C snižuje riziko šedého zákalu a zpomaluje progresi věkem podmíněné makulární degenerace stejně jako vitamin E. Vitamin D snižuje riziko makulární degenerace, šedého zákalu a glaukomu a také zlepšuje funkci slz. Kromě toho existují další doplňky stravy, jako je hořčík a zinek, které působí jako ochranný štít a chrání oči před možnými problémy se zrakem.

Jinými slovy: strava bohatá na ryby, ovoce, zeleninu a dostatek vody.

Zařazením těchto návyků do každodenní rutiny můžeme podpořit dobrý stav jsvých očí a případně oddálit nástup presbyopie.

Závěrem od Lentiamo

Presbyopie je sice nepříjemnou vadou zraku, která nás ovlivňuje při každodenních činnostech, ale je také připomínkou neuvěřitelné cesty, kterou naše oči prošly, a toho, kolik nám toho ještě mohou ukázat. Díky moderní oční péči je také poměrně snadné presbyopii zvládnout, lépe vidět a cítit se lépe. Važme si tedy svých očí, nezapomínejme na pravidelné oční prohlídky a s grácií čelme výzvám stárnutí.

Zdroje:

1.Progress in Retinal and Eye Research, Presbyopia: Effectiveness of correction strategies

2.Ophthalmic & Physiological Optics, Developments in the correction of presbyopia I: spectacle and contact lenses

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty