Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

5 věcí, které byste s čočkami neměli dělat u moře

Jakub Odcházel, DiS.

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, DiS., Vedoucí sítě optik , dne 25. 4. 2020. Napsal/a Lentiamo

Máme tady léto a vy si konečně zase můžete užít zaslouženou dovolenou!

Pokud je to Vaše první dovolená s kontaktními čočkami, máte možná pár otázek ohledně bezpečnosti jejich nošení při různých situacích, proto jsme pro Vás připravili pár informací o věcech, které byste s čočkami neměli dělat u moře.

Poprvé na dovolenou s čočkami. Existují nějaká omezení?

Kontaktní čočky jsou ideální pro lidi, kteří jsou aktivní a nebojí se dobrodružství. Proč byste se měli zatěžovat s nošením brýlí na těch pár týdnů v roce, kdy se chcete cítit naprosto volní a bez jakýchkoli starostí o křehké brýle? 

Nemusíte se bát. Kontaktní čočky mohou být velice praktickým společníkem právě při Vaší dovolené. Pořád je zde ale pár věcí, které byste měli dodržovat a ke kterým najdete informace v tomto článku. Níže tedy najdete našich 5 tipů.

Proč? Jednoduše z důvodu, že oči jsou citlivé a kontaktní čočky je dělají ještě náchylnějšími k přenosu bakterií. Pokud se s čočkami plánujete koupat v prostředí, kde hrozí, že by se Vám do očí mohla dostat voda, je zde možné nebezpečí infekce.

1. Neplavejte s kontaktními čočkami

Obecně se nedoporučuje s kontaktními čočkami plavat, jelikož kontaktní čočky vyžadují zvýšenou hygienu

Voda v bazénech, řekách, jezerech a oceánech je domovem pro mnoho bakterií, virů a mikroorganismů. Mnoho z nich může být pro Vaše oči velice nebezpečné a to i v případě, že se Vám do oka dostane malé množství vody. I v takovémto případě hrozí vypuknutí nepříjemné infekce.
 

Pokud však z jakéhokoli důvodu potřebujete nosit čočky i při plavání, měli byste zvolit čočky jednodenní a to nejlépe v kombinaci s vodotěsnými plaveckými brýlemi.
 

Jednodenní čočky totiž poskytují svobodu v používání právě z důvodu, že není potřeba je po plavání čistit v roztoku. Stačí si je před koupáním nasadit a vyhodit až s koupáním skončíte. 

Nejlepší jednodenní čočky na dovolenou

 

 

Tip: Obecně doporučujeme počkat s vyndáním čoček zhruba 30 minut po koupání. Pohybujete-li se totiž delší dobu ve vlhkém prostředí, může se Vám stát, že se čočka přilepí na oko a je tak těžší ji vyndat. Po 30 minutách by již tento problém měl odeznít.

 

 

Dále doporučujeme, na dovolenou přibalit sluneční brýle a oční kapky pro zklidnění podrážděných očí.

2. Nepotápějte se s kontaktními čočkami

Kontaktní čočky byste neměli používat při potápění, jelikož zde opět hrozí riziko zanesení bakterií.

Akantaméba, ku příkladu, je organismus, který se hojně vyskytuje ve vodě a který může při kontaktu s čočkami vést ke spoustě zdravotním problémům.

Navíc kontaktní čočky přirozeně absorbují vodu, což může vést ke dramatické změně jejich tvaru. Změna tvaru čoček nejenže způsobuje diskomfort při nošení, ale může také rozostřit vidění.

Pokud se rozhodnete s čočkami potápět, rozhodně si pořiďte vodotěsné plavecké brýle. Jak jsme již zmiňovali, nejvhodnější jsou jednodenní kontaktní čočky, které můžete po potápění vyhodit a nezabývat se tak s případným čištěním čoček. I tady ale platí, že byste měli konzultovat výběr těchto čoček se svým očním lékařem nebo specialistou z optiky, pokud jednodenní čočky běžně nenosíte, abyste nalezli takové, které Vám budou vyhovovat jak svými parametry, tak i materiálem. 

3. Buďte opatrní při pobytu ve vysokých teplotách, poblíž slané vody a písku

Může slaná voda, písek nebo vysoké teploty poškodit čočky?

Bohužel ano. Všechny zmiňované živly mohou být nebezpečné pro Vaše oči i kontaktní čočky. Nejen, že se může zkrátit životnost čočky, ale také může dojít k nahromadění nečistot v oblasti čočky, což může opět vést k infekcím. Buďte proto ostražití a dávejte na své oči pozor, ať už se chystáte kamkoli.

Pozn: Pro větší bezpečnost Vaších očí doporučujeme nosit kvalitní sluneční brýle. Studie ukazují, že oči mohou být citlivější na světlo při nošení čoček. Nošením slunečních brýlí zamezíte pocitu unavených a podrážděných očí.

4. Nesprchujte se s kontaktními čočkami

Stejně jako u mořské, říční, jezerní či ostatních venkovních vod, i voda z kohoutku může obsahovat bakterie.

Pokud si chcete po plavání dát na pláži sprchu, udělejte to raději bez kontaktních čoček.

5. Nespěte s kontaktními čočkami

Pokud se Vám doma stane, že s kontaktními čočkami usnete, většinou se nestane nic horšího, než že se Vám na chvíli zamlží zrak a budete mít pocit suchých očí.

Budete-li si chtít ale zdřímnout na pláži, doporučujeme si čočky z očí předtím vyjmout.

Na rozdíl od spaní doma totiž na pláži může být větrno, což může zapříčinit kontaminaci čoček například zrnky písku a mohlo by následně opět vyústit v infekci.

Dávejte si samozřejmě pozor i na pot, který by Vám mohl stéci z čela a dostat se tak do očí, kam by opět mohl zanést bakterie.
 

Zdroje

The US National Library of Medicine National Institutes of Health popisuje nebezpečí infekcí očí bakteriemi, jako například Aktaméba, při nošení kontaktních čoček.

V jejich článku se autoři webu Lampe.de magazin věnují popisu symptomů, příčin a léčbě fotosenzitivity očí.

Die Apotheken Umschau nabízí detailní článek věnující se citlivosti očí na světlo a vysvětluje spojitost s kontaktními čočkami a jejich špatnou aplikací.


Chcete se dozvědět více o Vaších očích, kontaktních čočkách, slunečních brýlích, apod.?

Podívejte se na náš blog.

 

 

 

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty