Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Můžu se koupat s kontaktními čočkami?

Napsal/a Lentiamo dne 15. 5. 2023

Obsah

Plavání s kontaktními čočkami v očích může být velmi riskantní a nedoporučuje se. Voda v bazénech, řekách, jezerech a oceánech je zdrojem bakterií, virů a dalších mikroorganismů, které mohou způsobit vážné infekce.

Jednoduše řečeno, voda a kontaktní čočky nejdou při plavání, koupání nebo dokonce sprchování dohromady. Podívejte se, co říkají oční specialisté společnosti Lentiamo o rizicích plavání s kontaktními čočkami a o radách, kterými se řídit, pokud jste se s kontaktními čočkami koupali.

Můžete nosit kontaktní čočky při koupání v moři?

Při plavání a koupání v moři se nedoporučuje nosit kontaktní čočky. Když kontaktní čočky absorbují slanou vodu, může dojít k nepříjemným pocitům, podráždění, a dokonce i k infekci. Sůl obsažená v mořské vodě může ulpívat na kontaktních čočkách, což vede k jejich vysušování a poškrábání povrchu.

Můžete se potápět s kontaktními čočkami?

Potápění s kontaktními čočkami není dobrý nápad. Jelikož existuje vysoká pravděpodobnost, že se voda dostane do kontaktu s vašima očima, nejbezpečnější možností je vyjmout kontaktní čočky před ponořením.

Pokud musíte nosit kontaktní čočky, ujistěte se, že se jedná o měkké kontaktní čočky. Tvrdé čočky jsou plynopropustné, což znamená, že propouštějí vzduch přes kontaktní čočku do oka. To může mít za následek, že při potápění se mezi vaším okem a kontaktní čočkou zachytí bublinky dusíku. Pokud k tomu dojde, může následovat rozmazané vidění, nepříjemné pocity a dokonce i bolest.

Rizika koupání s kontaktními čočkami

osoba v černých plavkách potápějící se v bazénu

Nejlepší způsob, jak se vyhnout možným komplikacím, je vyjmout kontaktní čočky před plaváním. Působení chlóru, slané vody nebo bakterií ve vodě může vést k podráždění nebo infekci očí. Kontaktní čočky mohou z očí snadno vypadnout i při skoku do bazénu nebo během plavání.

Příznaky oční infekce

Jak jsme se dozvěděli, plavání s kontaktními čočkami může vést k infekcím. Ta může být dráždivá, ale také nebezpečná. Pokud se u vás po plavání s kontaktními čočkami objeví nové nebo neobvyklé příznaky, je důležité kontaktovat očního lékaře. Mezi příznaky oční infekce mohou patřit např:

 • Oteklé nebo zarudlé oči
 • Podráždění nebo svědění
 • Výtok z očí
 • Bolest
 • Citlivost na světlo
 • Rozmazané vidění
 • Slzení nebo suché oči

Příznaky očních infekcí je třeba brát vážně. Jedna ze vzácných, ale závažných infekcí spojených s vodou a nošením kontaktních čoček se nazývá akantamébová keratitida. Způsobuje ji akantaméba, mikroskopická améba, která se vyskytuje v mnoha zdrojích vody včetně vody z vodovodu, jezer, oceánů a dalších. Pokud se akantamébová keratitida neléčí, může vést ke ztrátě zraku nebo dokonce ke slepotě. Akantaméba může přežít vysoké koncentrace chlóru v bazénech.

Je lepší plavat s brýlemi nebo s kontaktními čočkami?

Rizika nošení kontaktních čoček při plavání ve většině případů nepřevažují nad výhodami. Kontaktní čočky mohou absorbovat vodu a zachytit bakterie, viry nebo jiné patogeny. To může vést k vysušení, nepohodlí a infekcím očí.

Problematické může být i nošení brýlí při plavání. Dioptrické brýle nebo sluneční brýle na předpis mohou snadno spadnout a ztratit se ve vodě. Pokud nemají účinné hydrofobní vlastnosti, které odpuzují kapky vody, může být při postříkání brýlových čoček přes ně špatně vidět.

Tipy pro koupání s kontaktními čočkami

Někdy si před odchodem na pláž nebo k bazénu zapomeneme vyndat kontaktní čočky. Pokud se s nimi musíte koupat, můžete udělat několik věcí, které chrání vaše oči i kontaktní čočky:

 • Noste těsně přiléhající brýle, které zakrývají celé oči, aby se do nich nedostala voda.
 • Ihned po vynoření z vody si vyjměte kontaktní čočky.
 • Nošení potápěčských brýlí s jednodenními kontaktními čočkami je dobrou volbou, protože je lze po použití vyhodit. Nejlepší jednodenní kontaktní čočky poskytují pohodlí a jsou skvělou hygienickou volbou.
 • Před manipulací s kontaktními čočkami a po ní si důkladně umyjte a osušte ruce.
 • Používejte roztok na kontaktní čočky, který obsahuje dezinfekční prostředek, například víceúčelový roztok.

Co dělat, když se vám při nošení kontaktních čoček dostane voda do očí?

Pokud se vám při nošení kontaktních čoček dostane voda do očí, co nejdříve je vyjměte. Nenasazujte si kontaktní čočky zpět, dokud je nevyčistíte a nevydezinfikujete vhodným roztokem na kontaktní čočky. Pokud nosíte jednodenní kontaktní čočky, jednoduše je vyhoďte a použijte nový pár.

Pokud po vyjmutí kontaktních čoček přetrvává bolest, zarudnutí, nepříjemné pocity nebo rozmazané vidění, obraťte se na očního lékaře. Mohlo by to znamenat možnou infekci.

Profesionální tip: Vlhké kontaktní čočky mají tendenci se lepit na oči, což ztěžuje jejich vyjmutí. Pokud se vám to stane, doporučujeme před vyjmutím čoček počkat až 30 minut, abyste předešli podráždění.

Jak pečovat o kontaktní čočky po plavání

Péče o kontaktní čočky po plavání je důležitá. Zajišťuje jejich čistotu a bezpečnost. Před manipulací s kontaktními čočkami si vždy umyjte a osušte ruce. Jednodenní kontaktní čočky ihned zlikvidujte. Všechny opakovaně použitelné kontaktní čočky před vložením zpět do očí vyčistěte a vydezinfikujte.

Můžete nosit kontaktní čočky na pláž?

osoba v houpací síti se slunečními brýlemi a kloboukem

Na pláž můžete nosit kontaktní čočky, ale je důležité dodržovat určitá opatření na ochranu očí a kontaktních čoček před pískem, slanou vodou a dalšími dráždivými látkami.

 • Pořiďte si kvalitní sluneční brýle nebo kontaktní čočky s UV ochranou, které lépe blokují škodlivé ultrafialové záření.
 • Před vstupem do vody si vždy vyjměte kontaktní čočky.
 • Vezměte si s sebou roztok na kontaktní čočky a pouzdro na jejich uchovávání nebo si přibalte náhradní pár jednodenních kontaktních čoček, které můžete používat po plavání či koupání.
 • Pokud plánujete spát v kontaktních čočkách během rychlého odpočinku na pláži, zvažte rizika nebo se zeptejte svého očního specialisty na kontinuální nošení kontaktních čoček.

Na pláži se vám do očí snadno dostane písek a další nečistoty. Písek mezi kontaktní čočkou a okem může způsobit poškrábání a bolest. Pokud se tak stane, opatrně si vyjměte kontaktní čočku. Pro ochranu a pohodlí na pláži si vezměte s sebou brýle. 

Chcete si chránit oči?

Vyberte si kvalitní brýle pro každou příležitost.

Koupit sluneční brýle

Závěrem od Lentiamo

Můžete nosit kontaktní čočky při koupání a plavání? Nedoporučujeme to. Pro nositele kontaktních čoček to může mít vážné následky, kterým lze při troše opatrnosti předejít. Zábavný den na pláži nebo u bazénu by neměl být ovlivněn podrážděnýma očima nebo ztrátou kontaktních čoček.

Doufáme, že tento průvodce bude užitečný, pokud se vám stane, že budete mít nasazené kontaktní čočky u bazénu nebo na pláži.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

 • Michal R.

  Musim rict ze mam uplne jine zkusenosti. Nosim cocku PureVision2 a mnoho let se s nima koupu plavu pod vodou a potapim se s pristojem. Problem jsem v podstate nemel krome vyplavene cocky ale clovek se nauci neplavat s otevrenyma ocima. Je to moje zkusenost a nikomu ji nevnucuju.

  Odpovědět
  • Radek
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, Michale.

   Děkujeme, že jste se podělil o vlastní zkušenost. Kontaktní čočky je samozřejmě možné nosit i u moře, avšak je nutná určitá dávka opatrnosti, jako prevence případných obtíží, které by mohly nastat, pokud by došlo k podrážení oka.

   Přejeme Vám krásný den.

   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty