Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Mohou se uchovávat kontaktní čočky ve vodě?

Každému, kdo nosí čočky, se to už někdy stalo. Na dovolené dojde roztok. Špatně jsme zašroubovali víčko roztoku a on se vylil. Nebo jsme roztok zapomněli objednat a není kde ho rychle koupit. Napadlo vás v té chvíli, že se pro jednou nic nestane, když roztok nahradíte vodou z vodovodu? Nedělejte to. Než nechat čočky přes noc v pouzdře s obyčejnou vodou, to je raději vyhoďte a pořiďte nové.

Zde jsou důvody, proč nemůžete dát kontaktní čočky do vody, a to ani dočasně.

Voda z kohoutku nemá vlastnosti roztoku

  1. Nezbaví tedy čočky usazenin, tukových částic ani proteinů. Navíc není ani sterilní. I ta nejčistší kohoutková voda obsahuje nebezpečné viry, plísně a mikroorganismy, z nichž největší nebezpečí pro zdraví očí znamená akantaméba, o které ještě bude řeč.
  2. Voda z kohoutku má neblahý vliv i na samotné čočky – narušuje jejich osmotickou rovnováhu, velmi často se stane, že čočky uložené ve vodě změní tvar a v oku pak nesedí.
  3. A do třetice problém – voda neobsahuje lubrikanty a nedokáže čočky zvlhčit. To znamená, že nošení kontaktních čoček je pak velmi nepohodlné.

Akantamébová keratitida

Už jsme ji krátce zmínili, teď podrobněji.

Akantaméba je prvok, který způsobuje velmi vážné onemocnění rohovky, končící někdy i slepotou. Postihnout může kohokoli, 80–90 % pacientů ale patří k osobám, které nosí kontaktní čočky. Akantaméba je velmi odolná, na krátkou dobu snese i teploty nad 100 stupňů, což znamená, že varem ji nezničíte. Doma je všude, kde je teplo a vlhko.

Acanthamoeba je všude doma.

Ve vodovodní síti akantaméba prospívá tam, kde vzniká vodní kámen, například na sítkách a usměrňovačích proudu vody na kohoutcích – právě zdrsnělý povrch usazenin je pro akantaméby doslova živnou půdou. Ohřátá voda je přitom rizikovější než studená. Proč jsou akantaméby tak nebezpečné? Při zavlečení do oka způsobí akantamébovou keratitidu, onemocnění, který může vést ke katastrofálním důsledkům, včetně ztráty zraku. Zavléct si akantamébu do oka přitom není nic složitého – pokud se dostane do kontaktu s čočkou, ochotně na ní ulpí. Pak už stačí i malé poškození rohovky, například od nasazování čočky, a cesta k infekci je otevřena.

Jak poznat příznaky?

V napadené rohovce, která neobsahuje žádné cévy a má menší schopnost obranné reakce než ostatní orgány,  akantaméba způsobí vřídky, někdy ji dokonce proděraví.

Mezi příznaky patří:
• silné bolesti hlavy,
• zarudnutí oka,
• nadměrné slzení,
• otok a křečovité svírání víček,
• citlivost očí

Inkubační doba onemocnění je přibližně dva týdny. Léčení je dlouhé, trvá obvykle několik týdnů až měsíců, i po uzdravení ale často zůstává zrak zhoršený, v nejhorších případech končí infekce slepotou. Máte-li podezření na akantamébovou keratitidu, uschovejte pro lékaře svoje kontaktní čočky, které nosíte a pouzdro, ve kterém byly uchovávány.

Jak uchovat kontaktní čočky bez roztoku?

Jak jste se dočetli, uchovávání kontaktních čoček ve vodě může mít pro vaše oči následky. Jedinou vhodnou možností skladování kontaktních čoček je použití roztoku . Pokud máte zájem vyřadit roztok ze své každodenní rutiny, zeptejte se svého očního lékaře na možnost přechodu na jednodenní kontaktní čočky nebo na kontinuální kontaktní čočky. V nabídce najdete také praktické cestovní roztoky na kontaktní čočky, které je vhodné mít po ruce, když odjíždíte.

Vystrašili jsme vás?

Není důvod. Dodržujte při péči o čočky několik pravidel a můžete být v klidu – pravidlo nepoužívat na čočky místo roztoku vodu z kohoutku je přitom jedním z nejdůležitějších.

Hlavní pravidla

• Nepoužívejte vodu z vodovodu ani na pouhé opláchnutí čoček nebo pouzdra.
• Kontaktní čočky čistěte metodou otřít a opláchnout.
• Nikdy nedolévejte starý roztok v pouzdře novým – používejte vždy výhradně čerstvý.
• Maximálně jednou za tři měsíce také nezapomeňte vyměnit pouzdro.
• A pokud si jdete zaplavat do rybníka nebo jiného přírodního koupaliště, nasaďte čočky jednodenní, které po použití večer vyhodíte.

Došel mi roztok na kontaktní čočky nebo ho nemám, co mohu použít?

Nic, v každém případě je musíte vyhodit

Mohu uložit kontaktní čočky do očních kapek?

Ne, nemají stejné dezinfekční vlastnosti, nejsou určeny pro tento účel

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty