Letní výprodej slunečních brýlí!

Přihlášení

Mohou se uchovávat kontaktní čočky ve vodě?

Každému, kdo nosí čočky, se to už někdy stalo. Na dovolené dojde roztok. Špatně jsme zašroubovali víčko roztoku a on se vylil. Nebo jsme roztok zapomněli objednat a není kde ho rychle koupit. Napadlo vás v té chvíli, že se pro jednou nic nestane, když roztok nahradíte vodou z vodovodu? Nedělejte to. Než nechat čočky přes noc v pouzdře s obyčejnou vodou, to je raději vyhoďte a pořiďte nové.

Zde jsou důvody, proč nemůžete dát kontaktní čočky do vody, a to ani dočasně.

Voda z kohoutku nemá vlastnosti roztoku

 1. Nezbaví tedy čočky usazenin, tukových částic ani proteinů. Navíc není ani sterilní. I ta nejčistší kohoutková voda obsahuje nebezpečné viry, plísně a mikroorganismy, z nichž největší nebezpečí pro zdraví očí znamená akantaméba, o které ještě bude řeč.
 2. Voda z kohoutku má neblahý vliv i na samotné čočky – narušuje jejich osmotickou rovnováhu, velmi často se stane, že čočky uložené ve vodě změní tvar a v oku pak nesedí.
 3. A do třetice problém – voda neobsahuje lubrikanty a nedokáže čočky zvlhčit. To znamená, že nošení kontaktních čoček je pak velmi nepohodlné.

Akantamébová keratitida

Už jsme ji krátce zmínili, teď podrobněji.

Akantaméba je prvok, který způsobuje velmi vážné onemocnění rohovky, končící někdy i slepotou. Postihnout může kohokoli, 80–90 % pacientů ale patří k osobám, které nosí kontaktní čočky. Akantaméba je velmi odolná, na krátkou dobu snese i teploty nad 100 stupňů, což znamená, že varem ji nezničíte. Doma je všude, kde je teplo a vlhko.

Acanthamoeba je všude doma.

Ve vodovodní síti akantaméba prospívá tam, kde vzniká vodní kámen, například na sítkách a usměrňovačích proudu vody na kohoutcích – právě zdrsnělý povrch usazenin je pro akantaméby doslova živnou půdou. Ohřátá voda je přitom rizikovější než studená. Proč jsou akantaméby tak nebezpečné? Při zavlečení do oka způsobí akantamébovou keratitidu, onemocnění, který může vést ke katastrofálním důsledkům, včetně ztráty zraku. Zavléct si akantamébu do oka přitom není nic složitého – pokud se dostane do kontaktu s čočkou, ochotně na ní ulpí. Pak už stačí i malé poškození rohovky, například od nasazování čočky, a cesta k infekci je otevřena.

Jak poznat příznaky?

V napadené rohovce, která neobsahuje žádné cévy a má menší schopnost obranné reakce než ostatní orgány,  akantaméba způsobí vřídky, někdy ji dokonce proděraví.

Mezi příznaky patří:
• silné bolesti hlavy,
• zarudnutí oka,
• nadměrné slzení,
• otok a křečovité svírání víček,
• citlivost očí

Inkubační doba onemocnění je přibližně dva týdny. Léčení je dlouhé, trvá obvykle několik týdnů až měsíců, i po uzdravení ale často zůstává zrak zhoršený, v nejhorších případech končí infekce slepotou. Máte-li podezření na akantamébovou keratitidu, uschovejte pro lékaře svoje kontaktní čočky, které nosíte a pouzdro, ve kterém byly uchovávány.

Jak uchovat kontaktní čočky bez roztoku?

Jak jste se dočetli, uchovávání kontaktních čoček ve vodě může mít pro vaše oči následky. Jedinou vhodnou možností skladování kontaktních čoček je použití roztoku . Pokud máte zájem vyřadit roztok ze své každodenní rutiny, zeptejte se svého očního lékaře na možnost přechodu na jednodenní kontaktní čočky nebo na kontinuální kontaktní čočky. V nabídce najdete také praktické cestovní roztoky na kontaktní čočky, které je vhodné mít po ruce, když odjíždíte.

Vystrašili jsme vás?

Není důvod. Dodržujte při péči o čočky několik pravidel a můžete být v klidu – pravidlo nepoužívat na čočky místo roztoku vodu z kohoutku je přitom jedním z nejdůležitějších.

Hlavní pravidla

• Nepoužívejte vodu z vodovodu ani na pouhé opláchnutí čoček nebo pouzdra.
• Kontaktní čočky čistěte metodou otřít a opláchnout.
• Nikdy nedolévejte starý roztok v pouzdře novým – používejte vždy výhradně čerstvý.
• Maximálně jednou za tři měsíce také nezapomeňte vyměnit pouzdro.
• A pokud si jdete zaplavat do rybníka nebo jiného přírodního koupaliště, nasaďte čočky jednodenní, které po použití večer vyhodíte.

Došel mi roztok na kontaktní čočky nebo ho nemám, co mohu použít?

Nic, v každém případě je musíte vyhodit

Mohu uložit kontaktní čočky do očních kapek?

Ne, nemají stejné dezinfekční vlastnosti, nejsou určeny pro tento účel

Objednejte se do naší optiky online

Objednejte se na měření zraku. Navštívit můžete naši optiku v Praze nebo v Brně.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

 • Jiriz

  Dobrý ...spadla mi čočka a nemohl jsem ji najit..našel jsem ji druhý den... nebyla přes noc v roztoku..umyl jsem ji roztokem a dál do blistru... můžu ji ještě použít?

  Odpovědět
  • Radek
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, Jiří.

   Taková čočka může ztrácet své optické vlastnosti, mohlo dojít k poškození materiálu a to může v oku působit nepohodlí nebo v extrémním případě i zánět.

   Nedoporučujeme takovou čočku znovu používat.

   Přejeme Vám krásný den.

   Odpovědět
 • Julie P.

  Dobrý den, mam roztok na čočky, ale uběhlo již přes 90 dní od otevření. Co se stane když na 2-3 dny ho budu používat než mi přijde nový? Nebo ho radši používat nemám. Děkuji

  Odpovědět
  • Radek
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, Julie.

   Záleží jak dlouhá doba přes 90 dní uplynula. Je-li to jeden až dva dny, roztok patrně nebude působit žádné obtíže. Pokud je doba delší, ztrácí roztok svoje čistící schopnosti a dále může dojít k rozkladu některých jeho složek a spolu s nedostatečným vyčištěním čoček může dále působit podrážení očí. Používání expirovaného roztoku nedoporučujeme.

   Přejeme Vám krásný den.

   Odpovědět
 • Jana F.

  Dobrý den, mohu otázku k Vašemu článku o Acanthamoebě a nepoužívání vody na kontaktní čočky. Já čočky začínám nosit a když jsem četla o tom, že čočky nesmí přijít do kontaktu s vodou, napadlo mě - co déšť? Ten nevadí? Když jsem venku, nemám deštník, mám čočky, může mi spadnout kapka deště do oka. Může. Může v ní být také bakterie Acanthamoeby a může z toho vzniknout infekce? Možná hloupý dotaz, omlouvám. Ale napadlo mě to a přemýšlím o tom. Moc děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Radek
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, Jano.

   Améba potřebuje pro svůj rozvoj vhodné životní prostředí, které jí atmosféra nenabízí. Déšť je kondenzovaná vodní pára z mraků a teprve za správných meteorologických podmínek se změní ve vodu. Kapka deště v oku je tak spíše nepříjemná, než zdraví ohrožující.

   Améby a další mikroorganismy mají vhodnější prostředí v domácnosti, obvykle vodovodních trubkách s teplou vodou a podobné živné prostředí améba najde i v oku, kde se může usadit mezi čočkou a okem. Pokud čočky pravidelně a řádně čistíte a měníte, tak jsou všechny mikroorganismy zničeny. Avšak pokud místo vhodného roztoku použijete pouze vodu, hrozí riziko infekce. Jedná se však o extrémní případ, který při správném zacházení s kontaktními čočkami nemůže nastat.

   Přejeme Vám krásný den.

   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty