Přihlášení

Mohou kontaktní čočky a roztok zmrznout?

Ing. Petra Průchová

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Ing. Petra Průchová, Optometristka, dne 19. 11. 2024. Napsal/a Lentiamo

Přimrzly vám kontaktní čočky v blistru během zimní lyžařské dovolené nebo jste je nechali během mrazivé noci v autě a nejste si jisti jejich stavem?

Přestože kontaktní čočky jsou navrženy tak, aby odolávaly různým teplotám, a jejich nošení po zmrznutí a opětovném rozmrznutí je obvykle bezpečné, naši optometristé z Lentia mají několik doporučení, jak s nimi v zimním období zacházet.

Zjistěte, jak mohou teploty pod bodem mrazu ovlivnit kontaktní čočky v zimě, a získejte tipy, které vám pomohou zajistit optimální péči o vaše kontaktní čočky a oči.

Mohou kontaktní čočky zmrznout?

Ano, kontaktní čočky uložené v roztoku mohou při teplotách kolem -15 °C nebo nižších zmrznout. To se týká i kontaktních čoček uzavřených v blistrech výrobce s pufrovaným roztokem.

Konktaktní čočky vám naštěstí na očích nezamrznou (ani v mrazivých podmínkách). Povrch rohovky a slz udržuje teplotu oka kolem 34-35 °C, což je dostatek tepla na to, aby čočky při nošení nezamrzly.1

Věděli jste, že...?

Pokud nejsou kontaktní čočky uloženy v roztoku, pravděpodobně vyschnou dříve, než zamrznou. Tím se stávají náchylnějšími k poškrábání, roztržení, zlomení a usazeninám.

Co se stane, když kontaktní čočky zmrznou?

Kontaktní čočky lze pravděpodobně nosit i po jejich zmrznutí. Ve vzácných případech však může dojít ke změnám, které ovlivní jejich bezpečnost a nositelnost. Tyto změny mohou zahrnovat:

  • Strukturální změny v materiálu čočky – Strukturální změny mohou ovlivnit optické vlastnosti a celkovou funkci.
  • Praskání nebo lámání – Zmrzlé kontaktní čočky mohou při neopatrné manipulaci snadněji prasknout, zlomit se nebo se roztrhnout, čímž se stanou nepoužitelnými.
  • Účinky dehydratace – Zmrazení může vést k dehydrataci, což mění obsah vody v kontaktní čočce a ovlivňuje pohodlí a čirý vzhled.
  • Vliv na roztok kontaktních čoček – Vlastnosti roztoku na kontaktní čočky v blistrech mohou být pozměněny působením mrazu, což může mít vliv na jeho schopnost zajistit vhodné prostředí pro kontaktní čočky.

Faktory ovlivňující zmrznutí kontaktních čoček

Rozdíly mezi jednotlivými typy kontaktních čoček mohou ovliňovat rychlost jejich zmrznutí. Mezi tyto faktory patří např:

  • Obsah vodyKontaktní čočky s vyšším obsahem vody mohou snadněji zmrznout, což může způsobit strukturální poškození.
  • Materiálové složení – Měkké kontaktní čočky mohou být náchylnější k teplotním změnám než tvrdné kontaktní čočky.
  • Délka vystavení mrazu – Delší expozice zvyšuje riziko poškození.
  • Design kontakních čoček – U komplexnějších kontaktních čoček, jako jsou například multifokální, mohou být změny patrnější.

Jsou zmrzlé kontaktní čočky bezpečné?

Pokud nejsou patrné žádné známky fyzického poškození nebo strukturálních změn, je nošení kontaktních čoček po zmrazení obecně bezpečné.

Ve studii z roku 2019, kterou zaštiťoval výrobce kontaktních čoček CooperVision, vědci dospěli k závěru, že všechny kontaktní čočky, které testovali při teplotě -50 °C po dobu 72 hodin, si zachovaly schválené parametry pro zakřivení (BC), průměr (DIA), obsah vody a funkci (PWR). Kromě toho všechny testované roztoky pro péči o kontaktní čočky po expozici dodržely specifikace pro pH, osmolalitu, dezinfekční účinnost a konzervační účinnost. 2

Je dobré si uvědomit, že jakékoliv poškození neotevřených blistrů nebo obalů může signalizovat možné problémy s kontaktními čočkami nebo roztokem, ať už jsou zmrzlé, nebo ne. Pokud je na obalu patrné poškození, nepoužívejte kontaktní čočky a poraďte se s prodejcem, u kterého jste je zakoupili, o dalších pokynech ohledně poškozeného zboží, jeho bezpečnosti nebo případné výměny.

Co dělat, když vám zmrznou kontaktní čočky?

Pokud vám kontaktní čočky zmrzly, postupujte podle následujících pokynů, abyste se ujistili o jejich bezpečném používání:

  1. Rozmrazujte kontaktní čočky postupně – Zmrazené kontaktní čočky nechte přirozeně rozmrazit v prostředí s pokojovou teplotou. Nepoužívejte zdroje tepla, jako jsou mikrovlnné trouby nebo horká voda, protože by došlo k deformaci a poškození čoček.
  2. Hledejte poškození – Po rozmrazení zkontrolujte, zda se neobjevily známky poškození, jako jsou změny tvaru, praskliny nebo jiné nepravidelnosti. Pokud jsou poškozené, zlikvidujte je.
  3. Poraďte se s odborníkem – Pokud si nejste jisti bezpečností nebo účinností, obraťte se na svého specialistu, který vám poradí.
  4. Zabráňte budoucímu zamrznutí – Skladujte kontaktní čočky na místě bezpečném z hlediska teploty, zejména během cestování v chladných podmínkách. V případě potřeby je můžete také uchovávat v blízkosti těla, abyste jim zajistili mírnou teplotu.

Může roztok na čočky zmrznout? 

Ano, roztok na kontaktní čočky může zmrznout při teplotách kolem -15 °C, a to v jednotlivých blisterech s čočkami nebo v lahvičce. Doporučené rozmezí teplot pro skladování najdete na štítku nebo na webových stránkách výrobce. Obvykle se doporučuje pokojová teplota kolem 20-25 °C (68–77 °F).

Po rozmrazení zkontrolujte, zda roztok nezměnil barvu, čirost nebo zápach. Pokud zjistíte jakékoli abnormality, roztok vyhoďte a použijte nový.

Ochrana kontaktních čoček a roztoku před zamrznutím

Abyste zabránili zamrznutí kontaktních čoček a roztoku, zvažte následující opatření:

  • Správné ukládání – Roztok na kontaktní čočky uchovávejte na chladném a suchém místě, mimo dosah oken a venkovních dveří, které způsobují průvan.
  • Vyhněte se zapomenutým čočkám ve vozidle – Při cestování si nezapomeňte vzít čočky a roztoky do interiéru, abyste je zbytečně nevystavovali nízkým teplotám.
  • Používejte příručí zavazadlo – Noste cestovní velikost balení roztoků v příručním zavazadle, nikoli v odbaveném, kde mohou být teploty extrémnější..
  • Plánujte nákupy – Dobře plánujte svoje objednávky nebo volte chráněné výdejny na vyzvednutí. Nezapomeňte však, že čočky mohou při přepravě zmrznout, proto buďte při manipulaci s čočkami opatrní.

Profesionální tip: Čekáte dodání kontaktních čoček a obáváte se, že vám čočky zamrznou? Zvolte si vnitřní místa vyzvednutí nebo si naplánujte doručení, pokud je to možné. Tím se minimalizuje doba, po kterou může zásilka ležet venku v mrazu, než si ji vyzvednete. Nezapomeňte však, že vaše čočky mohly během přepravy zmrznout. Před použitím je nezapomeňte zkontrolovat.

Rychlá fakta

  • -15°C (5°F) – Přibližná teplota, při které kontaktní čočky nebo roztoky zmrznou.
  • 34–35°C (~93–95°F) – Povrchová teplota očí, rohovky a slz, která zabraňuje, aby zamrzly v chladném počasí.
  • 20–25°C (68–77°F) – Teplotní rozsah pro skladování kontaktních čoček a roztoků (nezapomeňte si však ověřit údaje výrobce).

Je nezbytné dodržovat pokyny výrobce týkající se skladování a manipulace, aby nedošlo k poškození kontaktních čoček. Pokud si někdy nejste jisti vhodností svých čoček nebo výrobků v konkrétních povětrnostních podmínkách, obraťte se na svého očního specialistu, který vám individuálně poradí.

Časté dotazy

Zničí se kontaktní čočky mrazem?

Ve většině případů se kontaktní čočky nezničí, pokud zmrznou v obalu. Pufrovaný roztok je navržen tak, aby udržoval stabilní úroveň pH pro bezpečnost vašich čoček. Před použitím je však nutné čočky zkontrolovat, zda nejsou viditelně poškozené. Konzultace s očním specialistou je nejlepší způsob, jak zajistit bezpečnost vašich kontaktních čoček

Mohou neotevřené čočky zmrznout?

Ano, neotevřené kontaktní čočky mohou v roztoku zmrznout při teplotě kolem -15 °C (5 °F¨). Uzavřené blistry obvykle chrání kontaktní čočky před fyzickým poškozením, ale účinnost roztoku může být ohrožena. Po několika hodinách při pokojové teplotě se kontaktní čočky vrátí do normálního stavu, takže je můžete zkontrolovat, zda nedošlo k výrazným změnám barvy nebo tvaru.

Jaká teplota je pro kontaktní čočky příliš nízká?

Kontaktní čočky v roztoku jsou náchylné k zamrznutí při teplotách kolem -15 °C (5 °F). Zatímco nošení čoček v chladném počasí může mít za následek suché nebo podrážděné oči, čočky vám při extrémních teplotách na očích nezamrznou.

Závěrem od Lentiamo

Závěrem lze říci, že o bezpečnost zmrazených kontaktních čoček nebo kontaktních roztoků se obvykle nemusíte obávat. Přesto dbejte zvýšené opatrnosti při kontrole a opětovném nasazování kontaktních čoček po jejich rozmrazení. 

A nezapomeňte přijmout další preventivní opatření k zajištění bezpečnosti očí v zimě, včetně nošení slunečních brýle, abyste ochránily svoje oči před škodlivými slunečními paprsky.

Pokud máte jakékoli nejasnosti ohledně používání kontaktních čoček nebo zajištění bezpečnosti očí v mrazivých teplotách, neváhejte vyhledat individuální pomoc a poradenství u svého očního specialisty. Rád se bude zabývat vašimi obavami a poskytne vám potřebnou podporu.
 

Čtěte více


Zdroje:

1.National Library of Medicine, Impact of Ocular Surface Temperature on Tear Characteristics: Current Insights

2.CooperVision, Impacts of Extreme Environmental Conditions on Contact Lenses

 

 

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty