Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Jak pečovat o kontaktní čočky

Jakub Odcházel, DiS.

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, DiS., Vedoucí sítě optik , dne 3. 5. 2023. Napsal/a Lentiamo

Obsah

Péče o kontaktní čočky je rychlá a snadná a zároveň nesmírně důležitá pro ochranu očí. Přečtěte si, jak se starat o kontaktní čočky, abyste si udrželi pohodlí a snížili riziko podráždění očí a infekce. Abyste mohli začít, naši oční specilisté vytvořili průvodce s několika užitečnými tipy jak o kontaktní čočky pečovat.

Podívejte se na základní postupy péče o kontaktní čočky, seznamte se s nejběžnějšími roztoky a níže si přečtěte o některých zásadách správné péče!

Proč byste měli kontaktní čočky čistit?

osoba vkládající kontaktní čočku prstem

Pravidelné čištění kontaktních čoček je nezbytnou součástí péče o zdraví očí. Bez správného čištění a skladování se na povrchu kontaktních čoček mohou usazovat bakterie a další nečistoty. To může vést k podráždění očí, zarudnutí, rozmazanému vidění a dokonce k závažným infekcím. Existují různé důvody, proč s kontaktními čočkami nevidíte dobře, ale jejich čištění je snadný způsob, jak si zachovat ostrý zrak.

Pokud nenosíte jednodenní kontaktní čočky, je roztok nezbytnou součástí při procesu péče. Nezapomeňte, že správná rutina a použití roztoku se u každého nositele liší. Vždy je nejlepší poradit se s očním specialistou a prostudovat doporučení od výrobce, abyste pochopili správný způsob čištění konkrétní značky kontaktních čoček.

Jak kontaktní čočky čistit a uchovávat

mytí namydlených rukou pod kohoutkem umyvadla

Pro správnou péči o kontaktní čočky je nutné mít k dispozici správný roztok. V případě pochybností se obraťte na svého očního specialistu. Při čištění čoček dodržujte těchto pět základních kroků:

 1. Umyjte si a osušte ruce – Před vyjmutím kontaktních čoček si vždy umyjte a osušte ruce. Odstraníte tak nečistoty a bakterie, které mohou způsobit podráždění nebo infekci.
 2. Naplňte pouzdro na kontaktní čočky roztokem – Vždy použijte nový roztok na kontaktní čočky při každém vyjmutí čoček. Nikdy nepoužívejte starý roztok nebo nemíchejte starý roztok s čerstvým.
 3. Vyjměte první kontaktní čočku a očistěte jiVyjměte kontaktní čočku a položte ji do dlaně. Naneste na kontaktní čočku několik kapek roztoku a jemným třením mezi dlaní a prstem vyčistěte její povrch.
 4. Kontaktní čočku více opláchněte a uložte – Opláchněte kontaktní čočku dalším roztokem a uložte ji do pouzdra na kontaktní čočky.
 5. Opakujte u druhého oka – Vyjměte druhou kontaktní čočku a vyčistěte ji podle pokynů ve třetím a čtvrtém kroku.

Užitečný tip: Při použití peroxidového roztoku se postup liší. Pečlivě dodržujte pokyny výrobce.

Nezapomeňte, že péče o kontaktní čočky není jen o tom, jak se o ně starat. Dbejte také na správné čištění pouzdra. K čištění pouzdra používejte pouze roztok na kontaktní čočky, nikdy ne vodu, protože ta může přenášet škodlivé bakterie a patogeny.

Podívejte se na toto stručné video o vyjmutí kontaktních čoček níže, abyste viděli, jak na to.

Co dělat a nedělat při péči o kontaktní čočky

Co dělat

 • Dodržujte rutinní postupy
 • Před manipulací s kontaktními čočkami si umyjte a osušte ruce
 • Při každém vyjmutí kontaktních čoček používejte čerstvý roztok
 • Před koupáním nebo plaváním vyjměte kontaktní čočky
 • Dodržujte doporučení výrobce kontaktních čoček a očního lékaře
 • Pravidelně choďte na prohlídku očí za účelem kontroly zraku a sledování abnormalit

Co nedělat

 • Nenoste kontaktní čočky po uplynutí doporučené doby nošení
 • Nepoužívejte roztok po uplynutí doby použitelnosti
 • K čištění kontaktních čoček nepoužívejte vodu ani sliny
 • Nenoste kontaktní čočky, pokud jsou vaše oči podrážděné, bolestivé nebo vidíte rozmazaně
 • Neskladujte kontaktní čočky v extrémním horku nebo chladu

Chcete se starat o své kontaktní čočky?

Objevte víceúčelové roztoky, peroxidové roztoky a fyziologické roztoky ještě dnes.

Koupit roztok na kontaktní čočky

Jaké jsou hlavní typy roztoků na kontaktní čočky?

ruka držící pouzdro na kontaktní čočky s roztokem

Existují tři základní typy roztoků na kontaktní čočky, které lze použít pro většinu měkkých nebo pevných vzduchopropustných kontaktních čoček. Samozřejmě je dobré řídit se radami svého očního lékaře, který bude vědět, jaký roztok použít na základě vašich konkrétních potřeb. Hlavní roztoky jsou následující:

 • Víceúčelové roztoky jsou roztoky typu „vše v jednom", které se používají k čištění, dezinfekci a skladování kontaktních čoček. K dispozici je široká škála přípravků, které se svým složením zaměřují například na suché nebo citlivé oči a další. Víceúčelové roztoky jsou vhodným řešením pro čištění měsíčních, dvoutýdenních a kontinuálních kontaktních čoček.
 • Peroxidové roztoky jsou silné čisticí a dezinfekční přípravky, které se obvykle doporučují nositelům s citlivýma očima. Roztok musí projít neutralizačním krokem, než se čočky dostanou do kontaktu s očima. To vyžaduje delší proces namočení než u víceúčelových roztoků. Při používání peroxidových roztoků se vždy řiďte pokyny výrobce.
 • Fyziologické roztoky jsou vyvážené přípravky, které se používají k oplachování kontaktních čoček před jejich vložením do očí. Fyziologické roztoky nejsou stejné jako ty víceúčelové, protože neobsahují čisticí ani dezinfekční látky. Fyziologický roztok by se neměl používat místo běžného roztoku na kontaktní čočky.

Jaké kontaktní čočky je třeba čistit?

Všechny opakovaně použitelné kontaktní čočky je třeba vyčistit ihned po jejich vyjmutí z očí. Denní kontaktní čočky jsou výjimkou a po jednom použití by měly být okamžitě vyhozeny. Jsou skvělou volbou, pokud přemýšlíte, jak uchovávat kontaktní čočky bez roztoku.

Kromě čištění je třeba zvážit i další rozdíly mezi měsíčními a denními čočkami. Váš oční lékař vám doporučí takové kontaktní čočky, které budou vyhovovat vašim očím a životnímu stylu.

Často kladené otázky

Co mám dělat, když nemám roztok na kontaktní čočky?

Pokud nemáte k dispozici žádný roztok, je vyjmutí a likvidace čoček bezpečnější než použití provizorních alternativ, jako je voda nebo domácí solné roztoky. Vždy volte víceúčelové nebo peroxidové roztoky, které jsou speciálně určeny k čištění, dezinfekci a uchovávání kontaktních čoček.

Noste s sebou brýle nebo náhradní pár kontaktních čoček pro případ, že byste se ocitli bez řešení situace. Pokud vás už nebaví používat roztoky, skvělou alternativou mohou být jednodenní kontaktní čočky. Poraďte se se svým očním lékařem a zjistěte o této možnosti více.

Jak často mám měnit roztok v pouzdře na kontaktní čočky?

Pokud nosíte kontaktní čočky, které vyžadují každodenní vyjmutí a uložení, měňte roztok v pouzdře každý den, abyste zabránili hromadění bakterií a jiných mikroorganismů, které mohou způsobit infekci. Použitý roztok vždy zcela zlikvidujte a používejte čerstvý, abyste zajistili optimální dezinfekční a čisticí vlastnosti.

Plánujete uložit kontaktní čočky na delší dobu? Dobrým pravidlem je vyměňovat roztok v pouzdře alespoň jednou týdně po dobu jejich skladování. Nezapomeňte však vždy dodržovat pokyny výrobce nebo pokyny svého očního lékaře, protože doporučení se mohou u různých druhů kontaktních čoček i jednotlivců lišit.

Mohu místo roztoku na kontaktní čočky použít oční kapky?

Ne, oční kapky a roztoky na kontaktní čočky jsou různé látky, které slouží k odlišným účelům. Ačkoli uživatelé kontaktních čoček často používají obojí, nejsou vzájemně zaměnitelné. Roztoky na kontaktní čočky jsou speciálně vyvinuty k čištění a dezinfekci, zatímco oční kapky se běžně používají ke zmírnění příznaků, jako je suchost očí nebo svědění a zarudnutí.

Můžete kontaktní čočky čistit bez roztoku?

Bohužel neexistují žádné vhodné alternativy roztoku na kontaktní čočky. Jediným způsobem, jak účinně čistit a dezinfikovat čočky, jsou roztoky od důvěryhodných výrobců. Používání vody, slin nebo jiných tekutin může do kontaktních čoček vnést škodlivé bakterie a nečistoty a způsobit podráždění nebo infekce.

Závěrem od Lentiamo

Správná péče o kontaktní čočky je důležitá především pro vaše oči. Vedoucí optik firmy Lentiamo Jakub schválil tuto příručku, která vám pomůže udržet vaše oči zdravé a zrak jasný.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty