Vítejte na Lentiamo.cz, dříve VašeČočky.cz! 10. prosince se VašeČočky.cz přejmenovaly na Lentiamo.cz – proč a co to znamená pro vás? Klikněte a dozvíte se.

Přihlášení

6 nejčastějších dotazů ohledně peroxidových roztoků pro kontaktní čočky

Peroxid vodíku (H2O2) je bezbarvá kapalina, obvykle dostupná jako vodný roztok, který se používá hlavně při výrobě kosmetiky, pro bělení bavlny a dokonce i jako palivo pro rakety.

Ale peroxid může být ještě o něco všestrannější. Používá se také v roztocích pro kontaktní čočky. Zde hraje důležitou roli při čištění a dezinfekci kontaktních čoček. Peroxid je velmi oblíbený u alergiků a nositelů čoček, kteří trpí suchýma očima.

Jak tento jedinečný produkt funguje? Odpověděli jsme na šest nejčastějších dotazů ohledně peroxidových roztoků.

1. Co jsou to peroxidové roztoky?Peroxidové i víceúčelové roztoky čistí a dezinfikují kontaktní čočky rozbitím a odstraněním zachycených usazenin, proteinů a tuků (lipidů).

Na rozdíl od víceúčelových roztoků, jako je např. Solunate, však peroxidové roztoky neobsahují konzervační látky, což je činí vhodnými pro alergiky, kteří špatně reagují na určité konzervační látky. Tyto roztoky, nazývány také peroxidové systémy, jsou zvláště dobře tolerovány a extrémně účinné proti bakteriím.

Peroxidové roztoky se používají hlavně k dezinfekci měkkých kontaktních čoček, ale některé z nich lze také použít pro péči o tvrdé kontaktní čočky.

Mezi nejznámější systémy peroxidů patří AOSEPT PLUS a EasySept 360 ml s pouzdrem. Chtěli byste se dozvědět více o jiných peroxidových roztocích? Podívejte se na všechny naše peroxidové roztoky z nabídky.2. Jak se správně používají peroxidové roztoky?

Použití peroxidových roztoků vyžaduje zvláštní péči ve srovnání s víceúčelovými roztoky. Po očištění kontaktních čoček musí být peroxid vodíku obsažený v roztoku před použitím čoček neutralizován.

Pokud neutralizace není provedena správně, peroxid vodíku, který se dostane do vašich očí, může způsobit bodnutí, pálení a dočasné poškození rohovky. Neutralizátor přeměňuje peroxid na vodu a kyslík, čímž zajišťuje, že budete moci vaše čočky bez problémů používat.3. Co jsou jednostupňové peroxidové roztoky?

U jednostupňového roztoku musí být čočky obvykle ponechány v peroxidovém systému několik hodin, dokud není roztok zcela neutralizován v dodávaném speciálním pouzdře.

Jednostupňové peroxidové roztoky se lijí do speciální nádoby na kontaktní čočky, poté se neutralizují speciální tabletou, která je obvykle dodávána výrobcem společně s roztokem.4. A jak fungují dvoustupňové peroxidové roztoky?

Dvoustupňové peroxidové roztoky důkladně dezinfikují vaše kontaktní čočky, protože koncentrace peroxidu vodíku zůstává během dezinfekčního procesu konstantní.

Ve dvoustupňovém peroxidovém systému se roztok peroxidu zlikviduje na konci dezinfekční periody a nádoba se naplní druhým roztokem – neutralizačním roztokem. Abyste se vyhnuli nepříjemnému pocitu pálení, je důležité nechat vaše kontaktní čočky v neutralizačním roztoku tak dlouho, jak stanoví výrobce.

Pokud není roztok zcela neutralizován, může být pro oči stále škodlivý. V tomto případě můžete čočky vložit do normálního fyziologického roztoku před jejich vložením do očí.5. Jak dlouho trvá neutralizace peroxidových systémů?

Neutralizační proces obvykle trvá až šest hodin. Dodržujte však dobu neutralizace uvedenou výrobcem v příbalové informaci. Po neutralizaci se vaše kontaktní čočky nesmí dostat do styku s roztokem peroxidu.

Trvání neutralizačního procesu ve dvoustupňových systémech je poněkud kratší než v jednostupňových systémech, protože ve dvoustupňovém systému je třeba neutralizovat pouze peroxid zbývající v kontaktních čočkách, a ne celý obsah nádoby.

6. Jak bezpečně používat peroxidové roztoky?

 • Před použitím nového roztoku pro kontaktní čočky si přečtěte a pečlivě dodržujte všechny pokyny na obalu a lahvičce.
 • Nezapomeňte použít speciální pouzdro na kontaktní čočky, které je součástí roztoku s peroxidem vodíku. Nepoužívejte staré pouzdro na čočky, pokud dostanete novou lahvičku s roztokem na bázi peroxidu. Pokud tak učiníte, peroxid nebude správně neutralizován.
 • Nechte čočky v roztoku po dobu nejméně 6 hodin, aby byl neutralizační proces dokončen.
 • Po neutralizaci nikdy neoplachujte čočky roztokem peroxidu vodíku a nikdy nedávejte roztok peroxidu vodíku přímo do očí, aby nedošlo k poškození.
 • Nedovolte nikomu jinému používat váš roztok peroxidu vodíku. Vaši přátelé a členové rodiny si mohou peroxidový roztok zaměnit za víceúčelový a nepoužívat jej podle specifických pokynů pro roztok peroxidu vodíku.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Leonie je vedoucí našeho blogu Lentiamo. Zkoumá lékařské texty, řeší složitá témata s našimi optiky a vytváří vzdělávací obsah pro náš blog, slovník pojmů a různé průvodce. Její specialitou je dělat složité záležitosti očního lékařství srozumitelnými pro naše čtenáře.

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty