Buďte hvězdou letních festivalů s barevnými kontaktními čočkami. Slevy uvnitř 👉

Přihlášení

Suché oči: Co je způsobuje a jak jim předcházet

Obsah

Každý, kdo trpí syndromem suchého oka, je v běžném životě výrazně omezen: oteklá víčka, svědění, pálení nebo zarudnutí očí – pocity škrábání v oku. Oči jsou také často citlivé na světlo. Dokonce i slzení může být paradoxně příznakem suchých očí. Kontaktní čočky mohou tyto příznaky způsobovat nebo dokonce zhoršovat – například když se jedná o typ čoček nevhodný pro vaše oči. Nicméně není nutné to vzdávat a hned se vracet k brýlím. Jaká je spojitost mezi syndromem suchého oka a kontaktními čočkami?

Co je syndrom suchého oka?

Syndrom suchého oka (DES) je chronické a často progresivní onemocnění slz a povrchu oka. Projevuje se pálením očí, zarudnutím očí, pocitem cizího tělesa v očích nebo rozmazaným viděním. Ve většině případů mohou být suché oči úspěšně léčeny, díky čemuž lze dosáhnout podstatně vyššího komfortu očí, méně symptomů suchosti a někdy dokonce i lepší kvality vidění.

Suché oči jsou způsobeny nedostatkem slz. Slzy jsou převážně tvořeny z vody, ale také anorganickými látkami jako je chlorid sodný, uhličitan sodný, uhličitan hořečnatý a vápník. Obsahují také proteiny a sacharidy.

Oči udržuje vlhké takzvaný slzný film. Kromě toho slzný film čistí povrch očí a poskytuje ochranu proti poranění a infekci. Slzný film je rovnoměrně distribuován při mrkání v průměru každých 5–10 vteřin. Pokud je oko zdravé, slzné žlázy vyrábějí slzný film, který obaluje a ochraňuje rohovku i duhovku. V případě suchých očí je tento slzný film v nerovnováze. Může se protrhnout, protože žlázy neprodukují dostatek tekutin (kvantitativní porucha) nebo protože se jeho složení změnilo (kvalitativní porucha).

Příčiny suchých očí

U některých lidí je syndrom suchých očí neboli keratokonjunktivitis sicca (KCS) či keratitis sicca způsoben sníženou produkcí slz. U jiných může být zapříčiněn zvýšeným odpařováním slz a nerovnováhou v jejich složení.

Nejčastější příčiny suchých očí jsou:

 • hormonální změny (např. úbytek testosteronu spojený s věkem, menopauza, těhotenství)
 • braní léků (např. beta blokátory, antidepresiva, různá antihistaminika, antikoncepce, prášky na spaní, antiandrogeny)
 • vnější vlivy (např. nízká vlhkost vzduchu způsobená klimatizací, suchý vzduch z topení, cigaretový kouř, větrné a prašné prostředí, dlouhodobá práce u počítače/obrazovky)
 • nemoci (např. zánět očního víčka, cukrovka, onemocnění štítné žlázy, revmatická artritida, autoimunitní onemocnění, alergie, operace očí nebo nedostatek vitamínu A)
 • nevhodné nebo nekvalitní kontaktní čočky

Vyšetřením rohovky, spojivek a předních částí oka zjistí oftalmolog kvalitu i kvantitu slzné tekutiny. Prohlídka u očního lékaře je nutná, protože pokud budete příznaky ignorovat, riskujete chronické zarudnutí očí, poškození rohovky a vyšší riziko očních infekcí.

Symptomy syndromu suchého oka

Mezi příznaky a symptomy, které obvykle postihují obě oči, patří:

 • pálení v očích
 • mírná sekrece v očích nebo kolem očí
 • citlivost na světlo
 • zarudlé oči
 • pocit cizího tělesa v očích
 • potíže při řízení v noci
 • vodnaté oči, což je reakce těla na podráždění suchého oka
 • rozmazané vidění nebo unavené oči
 • potíže při nošení kontaktních čoček

Rizikové faktory

 • Produkce slz se obvykle snižuje s přibývajícím věkem. Suché oči jsou častější u lidí nad 50 let.
 • Nedostatek slz je častější u žen, zvláště pokud procházejí hormonálními změnami způsobenými těhotenstvím, antikoncepcí nebo přechodem.
 • Strava nízká na vitamín A, který se obvykle nachází v ledvinách, mrkvi a brokolici nebo strava s nedostatkem omega-3 mastných kyselin, které se nacházejí v rybách, vlašských ořeších nebo rostlinných olejích.
 • Nošení kontaktních čoček.

Prevence suchých očí

Pokud máte suché oči, měli byste věnovat pozornost situacím, které pravděpodobně tyto příznaky způsobují. Poté se pokuste těmto situacím vyhýbat, abyste tak symptomům suchého oka předcházeli.

Rady, jak se vyhnout suchým očím, zahrnují:

 • Vyhnětě se tomu, aby vám vzduch foukal přímo do očí – nemiřte jejich směrem větráky ani klimatizaci.
 • Zvhlčete vzduch doma i v práci.
 • Noste sluneční brýle nebo jiné ochranné brýle, které izolují vítr a suchý vzduch.
 • Nechte oči odpočívat. Při čtení nebo jiné činnosti, která vyžaduje vizuální koncentraci, pravidelně zrak odvracejte od obrazovky. Na pár minut oči zavřete a po dobu několika vteřin rychle mrkejte, aby se slzný film rovnoměrně rozprostřel po povrchu oka.
 • Zabraňte odpařování slz. Vzduch na horách, v poušti nebo v místnostech s klimatizací je velmi suchý. Pokud v podobném prostředí trávíte nějaký čas, může vám pomoci zavřít na několik minut oči, abyste minimalizovali odpařování slz. Pravidelně to opakujte.
 • Umístěte obrazovku počítače vždy pod úroveň očí. Pokud je výš, budete muset oči více otevřít. Pokud ji umístíte níže, můžete tak zmírnit odpařování slz.
 • Vyhýbejte se kouření. Pokud kouříte, poraďte se s lékařem o tom, jak byste mohli přestat. Pokud nekouříte, straňte se kuřáků, kteří mají zrovna zapálenou cigaretu.
 • Pravidelně používejte umělé slzy. Pokud máte chronicky suché oči, používejte kapky, i když nepociťujete žádné obtíže, aby oči zůstaly zvlhčené.

Jak spolu souvisí kontaktní čočky a suché oči?

Pro nositele kontaktních čoček jsou symptomy suchého oka poměrně běžné, naštěstí ale existuje mnoho způsobů, jak tomuto stavu čelit. Kontaktní čočky jsou obvykle umístěné na slzném filmu nad rohovkou a duhovkou. Nicméně pokud čočky nejsou přizpůsobeny vašemu vidění a zakřivení oka nebo pokud jsou jejich okraje příliš ostré kvůli nekvalitní výrobě, vrstva vody se protrhne a čočky podráždí povrch oka. Zejména čočky s vysokým obsahem vody odvádějí tekutinu z očí. Kvůli vnějším vlivům jako jsou vítr nebo horko kontaktní čočky ztrácejí vlhkost. Aby si udržely tvar, berou si vodu přímo ze slzného filmu.

Při koupi kontaktních čoček proto věnujte pozornost vhodným materiálům, zejména zda chcete hydrogelové, nebo silikon-hydrogelové čočky. Hydrogelové kontaktní čočky mají vyšší obsah vody, která se rychleji vypařuje, a proto čočky vyžadují více tekutiny ze slzného filmu. Důsledkem toho se oko rychleji vysušuje. Oproti tomu čočky s kyselinou hyaluronovou (endogenní látka, která váže vodu), zejména pak silikon-hydrogelové kontaktní čočky, mají dobrou propustnost kyslíku, a proto jim stačí o 20 procent méně vody.

Co pomůže, pokud máte suché oči a nosíte čočky?

Oční kapky

Oční kapky, neboli umělé slzy, mohou krátkodobě pomoci při nedostatku vlhkosti. Nicméně se ujistěte, že kapky, které používáte, jsou vhodné pro váš typ čoček. Nepoužívejte kapky s konzervanty, protože ty mohou oči ještě více podráždit.

Návštěva lékaře

Oftalmolog vám také může předepsat mastičku, kterou byste měli před spaním aplikovat pod oční víčko. Mastička přes noc regeneruje oční film. Ve vážných případech může být nutná operace, aby se zabránilo odtékaní slzné tekutiny a více slz zůstalo na povrchu oka.

Nechte oči odpočinout od čoček

Pokud máte suché oči, nedoporučuje se také nosit kontaktní čočky delší dobu. Abyste očím ulevili, noste u počítače nebo při sledování televize brýle. Dokonce i jeden celý den bez čoček očím výrazně uleví. Při nachlazení byste čočky neměli nosit vůbec, abyste zabránili vniknutí patogenů do očí.

Pravidelné čištění čoček

Buďte také opatrní při čištění čoček. Po každém použití je pečlivě očistěte vhodným roztokem na kontaktní čočky. Po několika týdnech byste měli vyměnit pouzdro na čočky, případně ho sterilizovat, aby se v něm nevytvářely patogeny.

Řešte příčiny suchých očí

Nicméně oční kapky nebo pauza v nošení kontaktních čoček řeší pouze symptomy suchého oka. Pokud to půjde, zkuste eliminovat příčiny. Například pokud dlouhodobě berete nějaké léky, zjistěte, jestli není možné je vyměnit za jiné nebo se zeptejte na speciální čočky pro suché oči. Vhodné jsou např. denní čočky. Někdy jsou lepší volbou dokonce tvrdé kontaktní čočky, protože obsah vody je u nich velmi nízký a oko tak málokdy trpí nedostatkem vlhkosti.

A konečně, i větrání místnosti, ve které se nacházíte nebo omezení kouření mohou přinést úlevu. Větrejte několikrát denně a pravidelně vyměňujte filtr v klimatizaci v autě. Pijte minimálně dva litry vody denně, jezte hodně vitamínů a dopřejte si dostatek spánku. Pokud pracujete u obrazovky, v krátkých intervalech několikrát zamrkejte, abyste rovnoměrně rozmístili slzný film a předcházeli jste syndromu počítačového vidění.

Udělejte si test, zda trpíte syndromem suchého oka

Pokud si myslíte, že trpíte syndromem suchého oka, měli byste se poradit s očním lékařem, který udělá potřebné testy, jež mohou syndrom diagnostikovat a případě určit i stupeň jeho závažnosti.

Existuje test, který si můžete před návštěvou lékaře udělat sami. Je to jednoduchý indikátor, kterému se říká SBUT.
Symptomatický časový test slz určí, zda syndromem suchého oka trpíte.
 • Vezměte si stopky nebo hodinky.
 • Dvakrát zamrkejte, poté se zadívejte před sebe a po druhém zamrkání začněte hned počítat.
 • Vydržte nemrkat, jak dlouho to půjde.
 • Poznačte si čas, kdy jste začali pociťovat nepříjemné pocity v očích (pálení, sucho, podráždění, atd.)

SBUT je čas (v sekundách), který uběhne mezi posledním mrknutím a okamžikem, kdy ucítíte v oku nepříjemné pocity. Pokud je vaše SBUT 5 vteřin a méně, je možné, že máte suché oči, protože se slzy ve vašich očích odpařují příliš rychle, takže povrch oka zůstává nechráněn.

Prohlédněte si všechny naše oční kapky!

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty