Přihlášení

Suché oči a kontaktní čočky: obvyklé příčiny a možnosti úlevy

Každý, kdo trpí syndromem suchého oka, je v běžném životě výrazně omezen: oteklá víčka, svědění, pálení nebo zarudnutí očí – pocity škrábání v oku. Oči jsou také často citlivé na světlo. Dokonce i slzení může být paradoxně příznakem suchých očí. Kontaktní čočky mohou tyto příznaky způsobovat nebo dokonce zhoršovat – například když se jedná o typ čoček nevhodný pro vaše oči. Nicméně není nutné to vzdávat a hned se vracet k brýlím. Jaká je spojitost mezi syndromem suchého oka a kontaktními čočkami?

Příčiny suchých očí

Syndrom suchého oka (DES), neboli keratokonjunktivitis sicca (KCS) či keratitis sicca, je multifaktoriální onemocnění slz a povrchu oka. Pokud je oko zdravé, slzné žlázy vyrábějí slzný film, který obaluje a ochraňuje rohovku i duhovku. V případě suchých očí je tento slzný film v nerovnováze. Může se protrhnout, protože žlázy neprodukují dostatek tekutin (kvantitativní porucha) nebo protože se jeho složení změnilo (kvalitativní porucha).

Příčin může být víc:

 • hormonální změny (např. úbytek testosteronu spojený s věkem, menopauza, těhotenství)
 • braní léků (např. beta blokátory, antidepresiva, různá antihistaminika, antikoncepce, prášky na spaní, antiandrogeny)
 • vnější vlivy (např. nízká vlhkost vzduchu způsobená klimatizací, suchý vzduch z topení, cigaretový kouř, větrné a prašné prostředí, dlouhodobá práce u počítače/obrazovky)
 • nemoci (např. zánět očního víčka, cukrovka, onemocnění štítné žlázy, revmatická artritida, autoimunitní onemocnění, alergie, operace očí nebo nedostatek vitamínu A)
 • nevhodné nebo nekvalitní kontaktní čočky

Vyšetřením rohovky, spojivek a předních částí oka zjistí oftalmolog kvalitu i kvantitu slzné tekutiny. Prohlídka u očního lékaře je nutná, protože pokud budete příznaky ignorovat, riskujete chronické zarudnutí očí, poškození rohovky a vyšší riziko očních infekcí.

Kontaktní čočky a suché oči

Kontaktní čočky jsou obvykle umístěné na slzném filmu nad rohovkou a duhovkou. Nicméně pokud čočky nejsou přizpůsobeny vašemu vidění a zakřivení oka nebo pokud jsou jejich okraje příliš ostré kvůli nekvalitní výrobě, vrstva vody se protrhne a čočky podráždí povrch oka. Zejména čočky s vysokým obsahem vody odvádějí tekutinu z očí. Kvůli vnějším vlivům jako jsou vítr nebo horko kontaktní čočky ztrácejí vlhkost. Aby si udržely tvar, berou si vodu přímo ze slzného filmu. Při koupi kontaktních čoček proto věnujte pozornost vhodným materiálům. Hydrogelové kontaktní čočky mají vyšší obsah vody, která se rychleji vypařuje, a proto čočky vyžadují více tekutiny ze slzného filmu. Důsledkem toho se oko rychleji vysušuje. Oproti tomu čočky s kyselinou hyaluronovou (endogenní látka, která váže vodu), zejména pak silikon-hydrogelové kontaktní čočky, mají dobrou propustnost kyslíku, a proto jim stačí o 20 procent méně vody.

Co pomůže, pokud máte suché oči a nosíte čočky

Oční kapky, neboli umělé slzy, mohou krátkodobě pomoci při nedostatku vlhkosti. Nicméně se ujistěte, že kapky, které používáte, jsou vhodné pro váš typ čoček. Nepoužívejte kapky s konzervanty, protože ty mohou oči ještě více podráždit. Oftalmolog vám také může předepsat mastičku, kterou byste měli před spaním aplikovat pod oční víčko. Mastička přes noc regeneruje oční film. Ve vážných případech může být nutná operace, aby se zabránilo odtékaní slzné tekutiny a více slz zůstalo na povrchu oka. Pokud máte suché oči, nedoporučuje se také nosit kontaktní čočky delší dobu. Abyste očím ulevili, noste u počítače nebo při sledování televize brýle. Dokonce i jeden celý den bez čoček očím výrazně uleví. Při nachlazení byste čočky neměli nosit vůbec, abyste zabránili vniknutí patogenů do očí. Buďte také opatrní při čištění čoček. Po každém použití je pečlivě očistěte vhodným roztokem na kontaktní čočky. Po několika týdnech byste měli vyměnit pouzdro na čočky, případně ho sterilizovat, aby se v něm nevytvářely patogeny.


Zdroj: Oční klinika Zacks London

Nicméně oční kapky nebo pauza v nošení kontaktních čoček řeší pouze symptomy suchého oka. Pokud to půjde, zkuste eliminovat příčiny. Například pokud dlouhodobě berete nějaké léky, zjistěte, jestli není možné je vyměnit za jiné nebo se zeptejte na speciální čočky pro suché oči. Vhodné jsou např. denní čočky. Někdy jsou lepší volbou dokonce i tvrdé kontaktní čočky, protože obsah vody je u nich velmi nízký a oko tak málokdy trpí nedostatkem vlhkosti.

A konečně, i větrání místnosti, ve které se nacházíte nebo omezení kouření mohou přinést úlevu. Větrejte několikrát denně a pravidelně vyměňujte filtr v klimatizaci v autě. Pijte minimálně dva litry vody denně, jezte hodně vitamínů a dopřejte si dostatek spánku. Pokud pracujete u obrazovky, v krátkých intervalech několikrát zamrkejte, abyste rovnoměrně rozmístili slzný film.

Zdroje: blickcheck.de, hylo.de, deraugenarzt.net

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty