Připraveni? Čtyři dny plné slev začínají právě teď!

Přihlášení

Oteklá oční víčka: Příznaky, příčiny a možnosti léčby

Puffy eyes

Už jste se někdy probudili s opuchlýma očima? Nejste sami. Každý z nás si pravděpodobně po probuzení všiml lepkavých a zarudlých očí a nejspíš se nad tím příliš nezamýšlel. Co ale vlastně způsobuje oteklá víčka? A kdy byste měli zajít k lékaři?

Obsah

Co způsobuje oteklá oční víčka?

Možné příčiny oteklých očí jsou nová kosmetika, léky, hormonální porucha, špatné nošení kontaktních čoček, práce s počítačem, nedostatek spánku nebo zvýšená konzumace alkoholu předchozí večer. Oteklé oči může způsobit také nachlazení, alergie nebo suchý vzduch.

Jak vidíte, oteklá oční víčka mohou mít různé příčiny. Často jsou neškodné a dají se léčit domácími prostředky, ale některé příčiny otoku víček vyžadují návštěvu očního lékaře.

Pokud vás často trápí oteklá víčka, doporučujeme zjistit, proč k tomu dochází. Zde je několik otázek, které si můžete položit:

  • nepoužívám novou kosmetiku nebo make-up?
  • nenosím svoje kontaktní čočky příliš často nebo příliš dlouho?
  • jsou mé oči suché, například při dlouhé práci s počítačem?
  • mohlo by se jednat o vedlejší účinek nějakých léků nebo hormonální poruchu?
  • jím hodně nezdravých nebo velmi slaných jídel?

Jaké jsou typy oteklých očních víček?

Můžete trpět zánětem očních víček, který je způsoben ucpanými žlázami. Nejběžnějším záněry jsou ječné zrno, chalazion a záněty okrajů očních víček. Často se vyskytují pouze v jednom oku.

Ječné zrno

Ječné zrno, nazývané také hordeolum, je bakteriální infekce okrajů víček. Ječné zrno vede k hromadění hnisu, který se může vyskytovat na horním nebo dolním víčku.

Eyelid with stye

Chalazion

Akutní hnisavý zánět, nazývané také chalazion, je způsoben ucpanými žlázkami na okraji víčka. Vzniká uzlík, který může dosáhnout velikosti hrášku.

Eyelid with chalazion

Zánět okraje víčka

Zánět okraje víčka, známý také jako blefaritida, je způsoben nahromaděním sekretu ve žlázkách na okraji víčka.

Eye margin inflammation

Oteklé oční víčko může být také způsobeno nehodou nebo takzvaným "monoklem", který po několika dnech ustoupí.

Mohu nosit kontaktní čočky, pokud mám oteklá víčka?

Je doporučeno vyhnout se nošení kontaktních čoček v případě, že máte oteklé oči. Zejména pokud trpíte některým z běžných typů zánětu, neměli byste kontaktní čočky v žádném případě používat.

Pomáhá při oteklých víčkách nošení brýlí?

Pokud máte oteklá víčka, je doporučeno nosit brýle, abyste ulevili svým očím. Brýle navíc chrání oči před vnějšími vlivy, jako je pyl. Pokud trpíte sennou rýmou, doporučujeme nosit dobře padnoucí sluneční brýle, zejména pokud jste venku.

Jaké jsou symptomy oteklých víček?

Lidé s oteklýma očima často trpí lepkavostí očí, svěděním nebo pocitem pálení očí. Někteří jsou v důsledku toho citlivější na světlo a v závislosti na tom, jak moc je víčko oteklé, to může ovlivnit vidění. Spojivky mohou být zarudlé a na víčkách se mohou tvořit šupinky. Tyto příznaky ukazují na příčinu oteklých víček. Příznaky často po krátké době vymizí, ale pokud vás postihují často nebo pokud otok přetrvává několik hodin, měli byste vyhledat očního lékaře.

V případě ječného zrna se u víček často objevuje citlivost na tlak a bolest. Může se zdát, jako by v oku bylo zrnko písku. Zánět je naproti tomu bezbolestný, ale můžete cítit zvýšený tlak oteklých víček.

Při zánětu okrajů víček jsou víčka často lepkavá a zarudlá a mohou se objevit i další příznaky, jako je mírné slzení a citlivost očí.

Jak mohu léčit oteklá oční víčka?

V každém případě je vhodné oči ještě více nenamáhat. Uživatelé kontaktních čoček by se proto měli prozatím zdržet nošení kontaktních čoček. Opatrní byste měli být také s kosmetikou a líčením očí. Nejlépe je vyhnout se jim úplně, aby nedošlo k dalšímu podráždění. Pokud jsou vaše víčka jen mírně oteklá nebo již znáte příčinu, můžete oteklá víčka léčit domácími prostředky. Ke snížení otoku často pomáhá chladný obklad. Velmi důležité je také pít hodně tekutin, aby lymfatický odvodňovací systém správně fungoval.

Pokud však nezaznamenáte žádné zlepšení nebo cítíte bolest a trpíte extrémně zarudlýma očima, měli byste navštívit lékaře. Ten vám v závislosti na příčině může předepsat další léky. Pokud například trpíte alergií, často se předepisují antihistaminika nebo jiné léky. Příznaky pomáhají zmírnit také zvlhčující oční kapky.

Léčba ječného zrna

V případě ječného zrna se podávají léky, například ve formě oční masti, která zabraňuje šíření bakteriální infekce. Ve většině případů otok po několika dnech sám ustoupí. V případě silné bolesti nebo pocitu tlaku může oční lékař přijmout další opatření proti hromadění hnisu.

Léčba chalazionu

Záněty obvykle samy zmizí. K rychlejšímu odstranění překrvení sekretu často pomáhají teplé obklady nebo masáže očních víček. V některých případech, často z estetických důvodů, lze zánět odstranit drobným chirurgickým zákrokem.

Léčba zánětu okrajů očních víček

Při zánětu okraje víčka je důležité zajistit dobrou hygienu a správné čištění okraje víčka. Teplé obklady mohou ucpané žlázky znovu otevřít. Váš oční lékař vám rád poradí.

Jak předcházet oteklým očním víčkům?

Pečujte o své oči správnou hygienou, zejména pokud nosíte kontaktní čočky. Před dotykem očí si vždy umyjte ruce. Zdravý životní styl a posílený imunitní systém mohou také pomoci předcházet otokům očí.

Pokud pravidelně trpíte otoky víček, je vhodné vyhledat očního lékaře a podstoupit vyšetření očí.

 


 

Chcete se dozvědět více o dalších příčinách podrážděných očí? Přečtěte si našeho Lentiamo průvodce onemocněním očí, kde se dočtete o problémech jako:

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty