800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

První krok na cestě k Vašim novým brýlím: Vyšetření zrakuMáte pocit, že je s vašima očima v poslední době něco v nepořádku? Je vaše vidění rozmazané nebo máte bolesti hlavy? Pak je ten pravý čas na oční prohlídku!

Pokud nevíte, na koho se obrátit, navštivte naši optiku Lentiamo Na základě vyšetření vám optik rychle a snadno sdělí, zda potřebujete brýle, nebo ne. Pro určení vážnějších očních problémů se můžete obrátit na tzv. oftalmologa (oční lékař). Přečtěte si zde, jak se takové vyšetření provádí a jak si můžete objednat své oblíbené brýle online

Domluvte si mereni zraku u optometristů z Lentiamo teď a tady!

Proč je vyšetření očí důležité?

Každoroční vyšetření očí není důležité jen pro určení parametrů pro brýle či čočky, když je Vaše vidění rozmazané. Oční lékař (oftalmolog) může provést důkladné vyšetření zraku, aby zjistil, zda nemáte žádné závažné oční onemocnění, jako je glaukom, katarakta nebo rakovina očí.

Kromě toho je možné včasným změřením parametrů pro Vaše budoucí brýle předejít i přetrvávajícím bolestem hlavy a nebezpečí špatného vidění při řízení.

Eye Exam
Eye Exam test

Jak často je nutné absolvovat oční prohlídku?

Závisí to částečně na vašem věku, ale také na stavu vašich očí a historii vaší rodinné anamnézy. Jste-li mladší než 40 let a nepociťujete žádné oční problémy, může lékař doporučit, abyste oční vyšetření podstoupili každé 2 roky.

Pokud máte 40 nebo více let, měli byste nechat své oči vyšetřit každý 1 až 2 roky.

Pokud jste v minulosti měli oční problémy nebo u vás existuje riziko jejich rozvoje (například s očima měl problémy někdo z vaší rodiny), měli byste navštívit očního lékaře alespoň jednou ročně.

Jak oční vyšetření probíhá?

Oční vyšetření je řada testů, které prověřují váš zrak. Váš oční lékař nebo oční optik může využít řadu nástrojů, zasvítit jasným světlem přímo do vašich očí a požádat vás, abyste se podívali skrz řadu čoček. Každý test při oční zkoušce hodnotí jiný aspekt vašeho zraku nebo zdraví očí.

Před oční prohlídkou

Před zahájením skutečného vyšetření si váš lékař nebo optik objasní několik věcí. Pokud je to vaše první oční prohlídka, pravděpodobně se vás nejdříve zeptají na ostrost vašeho zraku a případné problémy se zrakem v minulosti. Vaše odpovědi pomohou určit, jaké je u vás riziko onemocnění očí a problémů se zrakem do budoucna. Otázky, na které se můžete připravit, budou přibližně následující:

  • Máte v posledních letech nějaké zdravotní problémy?
  • Trpíte nějakými očními provlémy?
  • Má někdo z vaší rodiny oční problémy, například makulární degenerace, glaukom nebo odchlípení sítnice?
  • Měli jste v minulosti oční problémy?
  • Prodělali jste v minulosti oční operaci?
  • Máte alergii na léky, jídlo nebo jiné látky?
  • Berete nějaké léky?


Doktor vám před vyšetřením položí několik otázek

Během oční prohlídky

V případě, že vás kromě měření parametrů vyšetřuje oftalmolog kvůli případným očním onemocněním, postup obvykle zahrnuje tyto kroky:

  • Oční lékař měří vaši zrakovou ostrost, aby zjistil, zda potřebujete brýle nebo kontaktní čočky pro zlepšení zraku.
  • Následně by lékař měl změřit nitrooční tlak tzv. tonometrem. Někteří oftalmologové mohou před měřením tlaku v očích použít znecitlivující oční kapky, v závislosti na zvolené metodě vyšetření. Speciální kapky jsou používány také při vyšetření očního pozadí (sítnice, sklivec a zrakový nerv).
  • Kromě tlaku v očích a očního pozadí, lékař vyšetří vaši rohovku a může také dojít k vyšetření zorného pole přístrojem zvaným perimetr.

Po oční prohlídce

Na konci očního vyšetření prodiskutujete výsledek všech testů se svým lékařem, včetně vyhodnocení vašeho zraku, rizika vzniku očních chorob a preventivních opatření, která můžete podniknout k ochraně vašeho zraku.

Vogue glasses
Carrera glasses

Co je součástí komplexního očního vyšetření?

Během oční prohlídky může být provedeno několik různých očních testů. Testy jsou navrženy tak, aby zkontrolovaly váš zrak a prozkoumaly vzhled a funkci všech částí vašich očí. Mezi nejčastěji prováděné testy patří:

Test zrakové ostrosti
Test střídavého zakrývání oka

Test zrakové ostrosti


Nejběžnějším očním testem je test zrakové ostrosti. Měří, jak přesný je váš zrak. Během testu byste měli identifikovat různá písmena abecedy vytištěná na grafu (Snellenův graf) nebo zobrazená na obrazovce. Řádky písmen se zmenšují při pohybu dolů po grafu. Každé oko je testováno samostatně. Přečtěte si zde více o tomto očním testu..

Měření očních refrakčních vad


Refrakční oční vyšetření je test, který váš oční lékař nebo oční optik používá k určení přesného předpisu brýlí. Během měření očních refrakčních vad je používán nástroj zvaný foropter. Lékař do foropteru vloží čočky různých parametrů a ukáže vám obrázek, u kterého následně budete určovat, s jakou z čoček jej vidíte nejjasněji. Refrakční vyšetření určuje vaši úroveň hyperopie (dalekozrakost) , myopie (krátkozrakost) , astigmatismus a presbyopie .

Vyšetření barvocitu


Při komplexní oční zkoušce se provádí i test barvocitu, který kontroluje vaše barevné vidění, aby se vyloučila barevná slepota. Kromě zjištění nedostatků barevného vidění mohou testy barevné slepoty také upozornit vašeho očního lékaře na možné zdravotní problémy očí, které mohou ovlivnit vaše barevné vidění.

Test střídavého zakrývání oka


Test střídavého zakrývání oka vám řekne, jak dobře vaše oči spolupracují. Lékař vás požádá, abyste se v určité vzdálenosti podívali na malý předmět, zakryli a odkryli každé oko, aby zjistil, jak se vaše oči pohybují. Váš lékař také zkontroluje, zda se jedno z vašich očí odvrátí od cíle. Toto je stav zvaný strabismus. Test se může opakovat s předmětem v menší vzdálenosti.

Přečtěte si více

Přínášíme vám rady, jak si vybrat správné sluneční nebo dioptrické brýle.