Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Astigmatismus: projevy, diagnostika a léčba

Obsah

Co je astigmatismus?

Astigmatismus je asférická refrakční vada, kdy oko vykazuje ve dvou řezech různou refrakci. Astigmatismus je typem refrakční chyby, při které oko nepřenáší obraz předmětu rovnoměrně na sítnici. Obraz přenášený světlem se promítne na sítnici ve dvou bodech namísto jednoho, proto je ve výsledku rozostřený. Tato oční chyba vyžaduje odlišnou korekci – speciální kontaktní čočky s cylindrem a osami.

Astigmatismus může být pravidelný (nejčastější) a nebo nepravidelný.

 • Pravidelný astigmatismus – může připomínat tvar míče na rugby (zakřivení dvou na sebe kolmých meridiánů je pravidelné)
 • Nepravidelný astigmatismus – způsoben úrazem, onemocněním nebo degenerací, atypickým tvarem, zjizvením (zakřivení meridiánů není pravidelné)

Astigmatismus nemusí vždy postihovat pouze rohovku, ale může být čočkový a nebo sítnicový (velmi vzácně).

 • Astigmatismus rohovkový (nejběžnější)
 • Astigmatismus čočkový
 • Astigmatismus sítnicový

Astigmatismus je často doprovázen krátkozrakostí nebo dalekozrakostí, funguje však na jiném principu. Proto nelze korigovat klasickými čočkami nebo brýlemi, které mají pouze plusovou nebo minusovou dioptrii. Pacientům s astigmatismem jsou obvykle předepsané torické kontaktní čočky. Tyto kontaktní čočky jsou ve spodní části hrubší, což brání protáčení čoček v očích. Pomáhá to orientovat čočky rovnoměrně a předvídatelně pro lepší vizuální ostrost.

V našem předchozím blogu si můžete přečíst více o různých typech parametrů čoček, včetně těch pro torické čočky.

3 nejběžnější typy astigmatismu

Existují tři základní typy astigmatismu:

 • Myopický astigmatismus. Jeden nebo oba hlavní vrcholové body (meridiány) oka jsou krátkozraké. (Pokud jsou oba meridiány krátkozraké, jsou v různé míře myopické.)
 • Hypermetropický astigmatismus. Jeden nebo oba hlavní meridiány oka jsou dalekozraké. (Pokud jsou oba meridiány dalekozraké, jsou v různé míře hypermetropické.)
 • Smíšený astigmatismus. Jeden hlavní meridián je krátkozraký a druhý dalekozraký.

typical and astigmatism cornea

Jak je astigmatismus diagnostikován?

Astigmatismus se zjistí během běžného vyšetření zraku stejnými přístroji a technikami, které se používají k odhalení krátkozrakosti a dalekozrakosti.

Váš oční lékař dokáže určit míru astigmatismu tím, že svítí do vašeho oka světlem a zároveň ručně vkládá řadu různých čoček mezi světlo a vaše oko. Tento test se nazývá retinoskopie.

Zatímco čekáte na termín vyšetření, vyzkoušejte test na astigmatismus doma.

Jak se astigmatismus projevuje?

Příznaky se mohou u jednotlivých osob lišit a je také možné, že se žádné příznaky nevyskytnou. Nejčastějšími příznaky jsou nejasný obraz a rozmazané vidění.

Symptomy se mohou měnit v závislosti na stupni astigmatismu. Pokud je příliš nízký, nezaznamenají se žádné problémy s viděním. Jestliže je stupeň astigmatismu vyšší, způsobuje únavu očí zejména při čtení a používání počítače kvůli snaze očí přizpůsobit se.

Ve skutečnosti se zřejmě většina lidí už narodí s určitým stupněm astigmatismu nebo ho velmi často zdědí. Pokud zaznamenáte příznaky astigmatismu, podívejte se na svůj rodokmen. Existuje velká šance, že ho má někdo z vašich příbuzných. Když je astigmatismus diagnostikován v raném dětství, je možné, že se stupeň bude přibývajícím věkem zvyšovat nebo snižovat. Astigmatismus může být také způsoben zraněním nebo operací očí.

typical and astigmatism cornea

Jaké jsou možnosti léčby či korekce astigmatismu?

Existuje několik možností korekce astigmatismu, nejběžnější jsou torické kontaktní čočky (též kontaktní čočky s cylindrem) nebo refrakční chirurgie.

 • Torické kontaktní čočky (nebo korekční brýle). Pacientům s astigmatismem jsou obvykle předepsány torické čočky na úpravu vidění. Torické čočky mají větší úhel odrazu v určitém směru. Po vyšetření a otestování ostrosti zraku oční lékař určí, které čočky jsou pro váš stupeň a formu astigmatismu nejvhodnější.
 • Refrakční chirurgie. Spočívá ve změně tvaru oční rohovky refrakční laserovou operací očí. Abyste mohli podstoupit takový typ zákroku, vaše oči musí být zdravé. To znamená, že nemáte žádné problémy se sítnicí, rány a jizvy na rohovce či jiná onemocnění očí.

Které kontaktní čočky jsou při astigmatismu nejvhodnější?

Existuje mnoho skvělých čoček pro korekci astigmatismu. Před nákupem čoček byste se měli poradit se specialistou, který vám doporučí vhodné torické kontaktní čočky pro vaše potřeby a váš životní styl.

Mezi nejpopulárnější torické čočky na Lentiamo patří:

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

 • Bohuslav D.

  Dobrý den, pokud si zakoupim kontaktní cocky Acuvue Advance for astigmatism, mohu tím neco pokazit ? Do současné doby jsem používal Acuvue Oasis. Děkuju za odpověď. Dohnal

  Odpovědět
  • Marie
   Lentiamo.cz

   Dobrý den,


   děkujeme za komentář. Pokud jste v minulosti torické čočky nenosil,
   ani Vám je lékař či optometrista nedoporučil, doporučujeme Vám očního
   specialistu navštívit a podstoupit měření pro kontaktní čočky. Je totiž
   možné, že parametry, které máte naměřeny pro dioptrické brýle, nebudou
   stejné, jako budete potřebovat pro kontaktní čočky. Bez doporučení
   specialisty a určených parametrů bychom torické čočky neobjednávali,
   určit správné parametry totiž není tak snadné, jak by se na první pohled
   mohlo zdát. Zakřivení a průměr u čoček Acuvue Oasys for astigmatism se
   navíc liší oproti normálním čočkám Acuvue Oasys, což by také mohl
   býti problém, pokud vašim očím vyhovují parametry u běžných Acuvue
   Oasys. Děkujeme za pochopení. Hezký den, Marie.


   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty