Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Máte astigmatismus? Vyzkoušejte online test zdarma

Jakub Odcházel, DiS.

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, DiS., Vedoucí sítě optik , dne 19. 5. 2021. Napsal/a Maria Chiara Tarsia

Věděli jste, že asi 70 % všech nositelů brýlí trpí astigmatismem? Možná jste i vy jedním z nich? Otestujte si svůj zrak nyní pomocí našeho online testu na astigmatismus a zjistěte, jak s astigmatismem mohou pomoci torické kontaktní čočky.

Co je astigmatismus?

Astigmatismus je běžná vada zraku, která způsobuje potíže s viděním na blízko i na dálku, bolesti hlavy a rozmazané vidění. Příčinou tohoto poškození je nehomogenní zakřivení astigmatické rohovky. Může ovlivnit lidi v jakémkoli věku a často jsou postižené osoby také krátkozraké nebo dalekozraké. V těchto případech má název myopický astigmatismus nebo hypermetropický astigmatismus.

Podívejte se níže na obrázek a uvidíte rozdíl mezi typickou rohovkou a rohovkou postiženou astigmatismem:

klasická a astigmatická rohovka

Rohovka by obvykle měla vypadat sféricky, s tvarem, který připomíná fotbalový míč. Když je oko postiženo astigmatismem, vypadá šišatěji, spíše jako rugbyový míč.

Jaké jsou příznaky astigmatismu?

Deformace rohovky popsaná výše způsobí nesprávné lomení světla. Kulaté předměty by se například mohly kvůli zkreslení jevit oválně. A nejen to. Neustálé špatné lomení světla vystavuje naše oči a mozek námaze.

Někdy - protože je náš mozek tak úžasným strojem - bychom tento jev možná ani nezaregistrovali, ale může způsobit, že se budeme cítit unavenější než obvykle. Alespoň dokud nám oční specialista astigmatismus nezměří.

Zde jsou nejčastější příznaky astigmatismu. Pokud trpíte astigmatismem, můžete u sebe pozorovat všechny nebo jen některé:

 • Zkreslené nebo rozmazané vidění
 • Únava očí a/nebo vizuální nepohodlí
 • Časté mžourání
 • Rozmazané vidění do dálky i na blízko
 • Bolesti hlavy
 • Nadměrné slzení
 • Zhoršené vidění v noci

Může se astigmatismus zhoršit?

Ano, zvláště pokud není správně změřen a korigován. Další příčinou může být genetika nebo prodělané trauma, syndrom suchého oka nebo špatné návyky, jako je nadměrné mžourání, chybné používání vizuálních pomůcek. Někdy se však může stát, že se zhorší bez jakéhokoli důvodu. Z tohoto důvodu je důležité podstupovat oční kontroly a je třeba je pravidelně opakovat. Nejčastěji astigmatismus zůstává stejný nebo se postupně mění s věkem (například když se rohovka stále podivně tvaruje kvůli přirozené ztrátě svalového tonusu). Když dojde k těmto změnám, je pravděpodobné, že náš předpis bude vyžadovat úpravy.

Obecně platí, což potvrdilo několik vědců, že ve většině případů zůstává astigmatismus relativně stabilní až do věku 50 let a po 60 letech se zhoršuje drastičtěji.

Jak zjistím, zda mám astigmatismus?

Oční test u lékaře je dostačující. Po vyšetření bude váš optik/oční lékař schopen s jistotou říci, zda jsou vaše oči skutečně ovlivněny astigmatismem.

Je možné otestovat se na astigmatismus doma?

Zajímá vás, jestli máte astigmatismus? Zatímco čekáte na termín očního vyšetření, můžete vyzkoušet tento jednoduchý automatický test astigmatismu.

Online test astigmatismus

 • Umístěte oči asi 35–40 cm od obrázku
 • Podívejte se na obrázek s jedním okem zakrytým
 • Potom se znovu podívejte na obrázek oběma očima
 • Pokud nosíte brýle, opakujte test s nimi i bez nich

Výsledek: Pokud jsou paprsky v jednom nebo více směrech rozmazané nebo nejasné, může to znamenat, že máte astigmatismus. Pokud zjistíte rozdíly v liniích i při nošení brýlí, měli byste si nechat znovu zkontrolovat brýle a oči, protože vaše dioptrické čočky mohou být v nesprávných nebo zastaralých hodnotách. V obou případech byste měli navštívit svého optika nebo očního lékaře.

Pamatujte: domácí test je třeba považovat za jednoduchou pomůcku k uspokojení osobní zvědavosti, nikoli za skutečnou diagnózu.

Existují brýle na korekci astigmatismu?

Ano, astigmatismus lze snadno napravit pomocí brýlí. Torické čočky jsou k dispozici jak pro brýle, tak pro kontaktní čočky. Liší se od těch pro jednoduchou krátkozrakost a dalekozrakost.

V Lentiamo najdete různé typy materiálů čoček a speciální povrchové úpravy, které vyhovují vašim potřebám. Vše, co potřebujete, je aktuální předpis pro brýle. Jednoduše si vyberte svou oblíbenou obrubu z naší široké nabídky modelů od nejlepších značek, vyplňte své parametry (najdete je v očním předpisu) a počkejte na dodání!

Jaké jsou nejlepší kontaktní čočky pro korekci astigmatismu?

Torické čočky mohou korigovat zárověň s astigmatismem také krátkozrakost a dalekozrakost. Rozlišujeme u nich 3 základní parametry.

Dioptrie koriguje krátkozrakost nebo dalekozrakost, Cylindr a Osa, pak korigují samotný astigmatismus. Tyto čočky mají speciální vlastnosti (většinou jde o silnější část čočky, díky které se čočka v oku sama přetočí na správné místo), které jim umožňují zůstat na místě a vyvarovat se posunu nebo otáčení uvnitř oka, a mají tak lepší stabilitu, aby umožnily chybně odchýleným meridiánům správně spadnout na sítnici.

Hledáte správné torické kontaktní čočky pro vaše oči?

V Lentiamo na vás čeká široká nabídka čoček pro korekci astigmatismu!

Přední výrobci čoček vám nabízí denní a měsíční čočky ze silikon-hydrogelu, kontinuální čočky a také čočky s UV filtry.

Prohlédněte si nabídku torických čoček pro korekci astigmatismu

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty