Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Vše o vašem předpisu pro dioptrické brýle

osoba v brýlích se dívá na tablet

Obsah

Pokud jde o terminologii týkající se brýlí, OD a OS jsou dvě jednoduché, ale důležité zkratky. Možná víte, že označují pravé a levé oko, ale víte proč?

Chcete si nechat vysvětlit svůj předpis? V tomto článku optometristka Barbora Keřková definuje OD a OS a další běžné zkratky, které najdete na očním receptu. Pochopení těchto a dalších termínů vám usnadní a urychlí výběr správných brýlí a kontaktních čoček. Čtěte dále, abyste lépe pochopili, co tyto zkratky znamenají, a zjistili, jak souvisejí s vaším zrakem!

Co znamená OD a OS?

OD, OS

OD znamená „pravé oko“ a OS znamená „levé oko“, což jsou zkratky latinských výrazů oculus dexter a oculus sinister. OU je další zkratka, kterou jste mohli vidět na receptu. Ta pochází z latinského termínu oculus uterque, což znamená „obě oči“. Docela jednoduché, že?

Pokud tedy na receptu vidíte OD, OS nebo OU, jde pouze o označení oka, pro které je korekce určena.

Jak porozumět předpisu na brýle

Po vyšetření zraku vám oční specialista určí vhodné hodnoty pro korekci různých očních vad. Kromě zkratek OD a OS jsou zde uvedeny další běžné zkratky, které se vám mohou hodit při pochopení vašeho předpisu:

Sféra (SPH)

SPH je zkratka pro „sféru“. Sféra označuje množství síly čočky potřebné ke korekci dalekozrakosti nebo krátkozrakosti (nebo obojího). Měří se v dioptriích ve řádech po 0,25.

Sféra používá jako měrnou jednotku dioptrie a používá kladné symboly (+) pro dalekozrakost a záporné symboly (-) pro krátkozrakost. Pokud jedno oko vyžaduje korekci pro vidění na blízko a druhé pro vidění na dálku, budete mít na předpisu oba symboly.


Cylindr (C, CYL) & Axis

CYL je zkratka pro „cylindr“. C nebo CYL na očním receptu udává velikost silné čočky potřebné ke korekci případného astigmatismu. Čím větší číslo (číslo vzdálenější od 0,00), tím větší korekce astigmatismu je potřeba. Podobně jako u SPH se měří v dioptriích v řádech po 0,25.

 „Osa“ se měří ve stupních (0 až 180 stupňů) a označuje pozici, ve které se astigmatismus nachází na rohovce vašeho oka. Oba parametry CYL a Axis se pro astigmatismus používají společně.


Adice (ADD)

ADD je zkratka pro „addition“. ADD označuje zvětšovací sílu potřebnou pro předpis multifokálních nebo progresivních čoček, které se nejčastěji používají ke korekci presbyopie. Je to vždy kladné číslo (+) a měří se v řádech po 0,25 dioptrie.

ADD je obvykle stejná pro pravé i levé oko. V některých případech se může sčítání lišit. Vedle ADD můžete najít zkratku D (dominantní oko) nebo N (nedominantní oko).


Prizma & Základna

„Prizma“ se používá při šilhání (problémy s koordiancí očí) nebo dvojitém vidění. V brýlích prizma ohýbá světlo tak, aby správně dopadalo na sítnici každého oka.

„Základna“ je nejtlustší hrana hranolu. Udává, kde musí být hranol umístěn, aby správně přesměroval světlo. BI, BO, BU nebo BD lze použít k označení, zda má být základna „dovnitř“, nebo „ven“, nebo „nahoru“, nebo „dolů“.


Ostrost vidění do dálky & do blízka

Ostrost do dálky se týká schopnosti vidět a rozlišovat detaily předmětů na určitou vzdálenost, často se měří pomocí takzvané Snellenovy tabulky. Výsledky se zaznamenávají jako zlomek. Například 6/12 znamená, že člověk vidí jasně předmět na 6 metrů, co člověk s normálním zrakem vidí na 12 metrů. Ostrost vidění do dálky se také často zaznamenává jako desetinné číslo. Například, 6/7,5 by bylo uvedeno jako 0,8. 

Ostrost vidění do blízka je schopnost vidět a rozlišovat detaily předmětů zblízka, obvykle se měří pomocí čtecího materiálu drženého ve standardní čtecí vzdálenosti.

Obě jsou důležité pro posouzení zraku a mohou být ovlivněny různými faktory, včetně refrakčních vad (jako je krátkozrakost nebo dalekozrakost), změn oka souvisejících s věkem (jako je presbyopie) a očních chorob nebo jiných stavů.


Vzdálenost zornic (PD)

PD je zkratka pro „pupilární vzdálenost“. Je to jednoduše vzdálenost mezi středy zornic. Měří se v milimetrech a určuje správné umístění brýlových čoček. V případě potřeby si snadno a rychle změříte zornicovou vzdálenost sami!


Plano (PL)

PL znamená „plano“ neboli čočky bez korekce. Používá se u předpisu brýlí, PL znamená pouze to, že jedno oko nebo čočka nevyžaduje zaostřovací sílu pro vidění do dálky nebo do blízka.

Další vlastnosti dioptrických brýlí

U mnoha nositelů brýlí bude váš předpis pravděpodobně vypadat tak, jak je popsáno výše. Váš oční specialista však může přidat několik speciálních prvků, aby zajistil nejlepší korekci zraku přizpůsobenou vašim potřebám.

 •  
 • Vrstva AR: Antireflexní (AR) vrstvy čoček umožňují, aby více světla procházelo skrz čočky a neodráželo se od nich. Toto odrážející se světlo vytváří nežádoucí odrazy, které ztěžují viditelnost něčích očí na fotografiích nebo při online videohovorech. Vrstvy AR jsou také navrženy tak, aby snižovaly namáhání očí a zvyšovaly ostrost vidění.
 • UV ochrana: Přidaná UV ochrana v čočkách pomáhá zabránit poškození očí slunečním UV zářením.
 • Přechodové čočky: Přechodové čočky jsou vybaveny technologií, která upravuje odstín brýlových čoček podle osvětlení. Na slunci se z vašich brýlí stanou sluneční brýle!
 • Čočky blokující modré světlo: Tyto čočky mají jedinečnou povrchovou úpravu, která chrání vaše oči před umělým světlem tím, že odráží modré světlo vyzařované digitálními zařízeními.
 • SV: SV je zkratka pro „single vision“. Čočka pro jedno vidění koriguje vidění na jednu vzdálenost (na blízko nebo na dálku) v rámci jedné čočky.
 • TF nebo MTF: TF nebo MTF znamená „multifokální“. Multifokální čočky zahrnují více než jeden předpis v rámci jedné čočky (například na blízko i na dálku).
 • BF: BF znamená „bifokální“. Bifokální čočky mají dva samostatné předpisy v jedné čočce. Jeden pro vidění na dálku (v horní části čočky) a druhý pro vidění na blízko (ve spodní části čočky). Často můžete vidět viditelnou čáru, která tyto dvě čočky odděluje.

Další informace o předpisu: Vaše jméno, datum vystavení receptu, datum ukončení platnosti receptu (pokud existuje), jméno předepisujícího lékaře/specialisty, kontaktní číslo a podpis.

Běžné zkratky užívané v předpisu na kontaktní čočky

Na receptu na kontaktní čočky jsou některé zkratky, které se na receptu na brýle nevyskytují. To znamená, že váš oční specialista bude muset vystavit předpis s dalšími údaji, jako je velikost a zakřivení čoček, než si budete moci koupit kontaktní čočky. Tato měření zajišťují správné padnutí a jasné vidění. Často se také přidávají doporučení ohledně materiálu čoček pro pohodlí a bezpečné používání.

Oba předpisy obsahují hodnoty potřebné ke korekci krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu (pokud je potřeba), ale předepsané kontaktní čočky obsahují také následující údaje:

BC

BC je zkratka pro „base curve“ (zakřivení), která udává, jak ploché nebo zaoblené musí být zakřivení kontaktní čočky, aby byla pohodlná a stabilní.

DIA

Zkratka DIA znamená „průměr“ a označuje šířku kontaktní čočky. Měří se v milimetrech.

Věděli jste, že? Váš oční specialista vám také může doporučit konkrétní značku, materiál nebo typ čoček. Tyto údaje může připsat ve formě poznámky na váš recept.

Mám špatný předpis?

Obecně platí, že člověk se „špatnými“ nebo silnými hodnotami potřebuje vyšší dioptrickou korekci (pro SPH, CYL nebo ADD). Osoby s mírnějším hodmotami obecně potřebují nižší korekci.

Naměřená hodnota dioptrií 0,00 znamená, že k jasnému vidění není potřeba žádná korekce. Čím je hodnota vzdálenější od nuly, tím je předpis „silnější“. To znamená, že například +2,50 je „horší“ než +0,50.

dioptrické hodnoty pro krátkozrakost a dalekozrakost

 

Pokud jde o zrakovou ostrost, Světová zdravotnická organizace používá čtyři měřítka pro klasifikaci závažnosti zrakového postižení od mírného až po slepotu:

 • Mírná - zraková ostrost horší než 6/12 až 6/18
 • Středně těžká - zraková ostrost horší než 6/18 až 6/60
 • Těžká - zraková ostrost horší než 6/60 až 3/60
 • Slepota - zraková ostrost horší než 3/60

Dioptrické korekce a zraková ostrost jsou sice důležitými faktory při určování jednotlivých hodnot, nejsou však jedinými. Různé země stanovují specifická kritéria pro legální slepotu, což je označení pro osoby, jejichž zrakové postižení dosahuje určitého stupně.

Podle studie z roku 2016, kterou zveřejnila American Academy of Ophthalmology, se předpokládá, že počet lidí postižených krátkozrakostí (myopií) se do roku 2050 zvýší z 1,4 miliardy na 5 miliard, což postihne přibližně polovinu světové populace. A očekává se, že tento počet bude stoupat.

Jak si mohu koupit dioptrické brýle online?

Nákup brýlí online je jednodušší, než si myslíte. Na Lentiamo si můžete vybrat své oblíbené obroučky a přidat údaje ze svého předpisu jedním ze tří způsobů:

 1. Nahrát předpis
 2. Ručně zadat hodnoty
 3. Převést hodnoty z předpisu na kontaktní čočky

Pomocí funkce virtuálního zrcadla se můžete podívat, jak na vás mnohé brýle vypadají. Stačí vyhledat symbol virtuálního vyzkoušení, který nabízíme u dioptrických nebo slunečních brýlí!

Jste připraveni najít svůj dokonalý pár?

Prohlédněte si široký výběr nejnovějších modelů brýlí všech vašich oblíbených značek.

Koupit dioptrické brýle

Závěrem od Lentiamo

Nyní, když víte, že OD a OS označují pravé a levé oko, můžete lépe porozumět předpisům na brýle a kontaktní čočky. Doufáme, že vám tento přehled oční terminologie a zkratek pomohl naučit se číst ve svém předpisu a umožní vám snadno najít příští brýle nebo kontaktní čočky.

Přečtěte si více

Další tipy ohledně tvaru a stylu najdete v našem užitečném průvodci brýlemi.