Vše o vašem předpisu pro dioptrické brýle

Zajímá vás, co zkratky ve vašem předpisu pro brýle skutečně znamenají?
Poté, co jste absolvovali vyšetření zraku, je čas se podrobněji podívat na všechny hodnoty a termíny, které se mohou objevit ve vašem předpisu pro dioptrické brýle, který jste dostali od očního lékaře či optika
Pravděpodobně budete chtít vědět, které brýle a které čočky jsou pro vás ty pravé. Možná se také ptáte, jaký druh oční vady se vás týká. Existuje krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a presbyopie, ale které zrakové postižení se skutečně týká vašich očí? Přečtěte si našeho průvodce, zjistěte vše o předpisech pro brýle a následně jednoduše objednejte ty, které zaujmou vaše oči nejvíce.
Co bychom měli vědět ještě před vysvětlením předpisu pro brýle?
Předtím, než se podíváme na samotný předpis, je dobré znát nejběžnější zrakové poruchy:
- Myopie – častěji nazývána jako krátkozrakost, způsobuje rozostřené vidění do dálky
- Hyperopie – častěji nazývána jako dalekozrakost, při které jsou blízké a vzdálené objekty rozostřeny, v závislosti na dioptriích a umístění vašich očních svalů
- Presbyopie – popisuje ztrátu schopnosti zaostřit na blízké předměty, ke které obvykle dochází s věkem
- Astigmatismus – zaostřuje světlo na více než jedno místo na sítnici, vidění bývá rozmazané
To vše jsou refrakční vady zraku, které způsobují, že vaše oči mají potíže se zaostřením světla. Váš zrak se měří v jednotkách zvaných dioptrie. Dioptrie představují míru korekce, kterou potřebujete k normalizaci svého zraku. Čím více krátkozraký (nebo dalekozraký) jste, tím vyšší budou vaše dioptrie.
Jak byste rozuměli například tomuto předpisu pro brýle? Umíte si odvodit, že člověk s tímto předpisem trpí astigmatismem? Pojďme si zkratky vysvětlit blíže.
Jak porozumět svému předpisu pro brýle?
Začněme s několika nejčastějšími dotazy ohledně předpisu pro brýle.
Předpis vašich brýlí může zahrnovat následující termíny: sféra (SPH), cylindr (CYL), osa, prisma, basis, adice (ADD), a to vše na blízku či do dálky. Tyto parametry představují:
- Pravé (OD) a Levé (OS): Váš předpis obsahuje buď slova „pravé“ a „levé“ nebo zkratky „OD“ a „OS“ = „oculus dexter“ a „oculus sinister“, což jsou latinské pojmy pro pravé oko a levé oko. Váš předpis na brýle může obsahovat také sloupec označený jako „OU“. Toto je zkratka pro latinský termín „oculus uterque“, což znamená „obě oči“.
- Sféra (SPH): Sféra udává počet dioptrií, které byly naměřeny u vaší oční vady. Dioptrie se značí znaménky (+) u dalekozrakosti (hyperopie) a (- nebo =) u krátkozrakosti (myopie).
- Cylindr (CYL) a Osa (AX): Cylindr a Osa (v rozmezí 0 –180°) se uvádějí při korekci astigmatismu. Při astigmatismu se vždy uvádějí oba údaje. Pokud v této kolonce nemáte uvedeno nic, buď astigmatismem netrpíte, nebo je u vás velice nízký.
- Prisma a Basis: Korekce prizmaty je využívána u osob, u kterých se projevují symptomy strabismu (šilhání), jako je například dvojité vidění. Prizma odkloní světlo tak, aby dopadalo na správné místo na sítnici. Mozek pak sloučí dva obrazy ze sítnice levého a pravého oka do jednoho obrazu. Báze (nejtlustší část brýlové čočky) uvádí směr vestavění prizmatické korekce do vašich brýlí.
- Adice (ADD): Adice obsahuje potřebné informace v případě, že je vyžadována korekce na blízko. Další dioptrie jsou aplikovány na spodní část multifokálních čoček pro korekci presbyopie. Adice bývá vždy s plusovým znaménkem, přestože v předpisu lékař znaménko neuvede. Pokud se Vám navíc v kolonce objeví i písmena „D“ a „N“, lékař tak dává informaci o tom, které z vašich očí je dominantní (D) a které je nedominantní (N).
- Dálka a blízko: Během očního vyšetření, číslice 6/6 je odvozena od vzorce V = d/D. V čitateli je vzdálenost, ze které vyšetřovaný čte optotyp (d, obvykle 5 nebo 6 m, závisí však na použitém optotypu, použití zrcadel či velikosti vyšetřovací místnosti), a ve jmenovateli číslo řádku, který vyšetřovaná osoba ještě bezchybně přečte (D). Toto číslo udává, že jste schopni přečíst 100 % textu.

Pozn: Hodnota sféry, hodnota cylindru a hodnota přídavku na čtení (Addice) jsou vždy uváděny v dioptriích. Jsou uváděny vždy po čtvrt dioptrii (např. –2,25). Osa cylindru je uváděna od 0° do 180° a značí pouze umístění meridiánu, ne hodnotu dioptrií cylindru.
Jaké speciální funkce mohou mít moje brýle?
Pravděpodobně bude váš předpis vypadat jako ten, který je popsán výše. Oční lékař nebo oční optik však může do seznamu přidat několik dalších informací a to například:
- Vzdálenost zornic: Kromě obecných parametrů může předpis brýlí obsahovat i vzdálenost zornic. Jedná se o vzdálenost mezi středem jedné zornice (středový černý bod vašeho oka) a středem druhé zornice. Měří se v milimetrech.
- Design čočky: Ten udává požadavky čočky na základě vaší oční vady a podrobně popisuje design a funkci čočky (jednoduché, bifokální, progresivní). Občas v předpisu můžete najít zmínění již konkrétní značky čoček. Pokud máte jakékoli dotazy týkající se předpisu, neváhejte a kontaktujte náš zákaznický servis na čísle 800 114 118 nebo e-mailem na adrese info@lentiamo.cz.
- Antireflexní povlak: AR povlak pomáhá minimalizovat oslnění a snižuje odraz světla.
- UV ochrana: Ochrana proti UV záření v čočce zabraňuje poškození očí slunečními paprsky.
- Samozabarvovací skla: Samozabarvovací skla bývají vybaveny technologií která upravuje barvu vašich brýlí v závislosti na světlo. Na slunci se z vašich brýlí stanou sluneční brýle!
- Brýle blokující modré světlo: Tyto speciální čočky mají jedinečný povlak, který chrání vaše oči před umělým světlem tím, že odráží modré světlo přicházející z digitálních zařízení.
Prohlédněte si brýle z naší nabídky
Co jsou to progresivní, bifokální a jednoohniskové čočky?
- Progresivní čočky kombinují tři recepty do jednoho páru brýlí. To vám umožní provádět detailní práci (např. čtení knihy), práci na střední vzdálenost (např. práce na PC) i vidění do dálky (např. při jízdě autem), aniž byste museli vyměňovat brýle. Někdy se nazývají multifokální čočky.Progresivní čočky jsou vylepšenou verzí bifokálních a trifokálních čoček.
- Bifokální čočky obsahují brýle se dvěma odlišnými optickými schopnostmi. Bifokální čočky jsou běžně předepisovány lidem s presbyopií, kteří také vyžadují korekci na krátkozrakost, dalekozrakost a/nebo astigmatismus.
- Jednoohniskové čočky jsou nejběžnější brýlové čočky. Tento typ čočky se vyznačuje jediným zorným polem, tj. dioptrie pro jednu oční vadu po celé čočce, pro korekci krátkozrakosti (myopie), dalekozrakosti (hyperopie) nebo astigmatismu. Jednoohniskové čočky se také používají pro brýle na čtení.
Přečtěte si více
Přínášíme vám rady, jak si vybrat správné sluneční nebo dioptrické brýle.