Buďte hvězdou letních festivalů s barevnými kontaktními čočkami. Slevy uvnitř 👉

Přihlášení

Co je to hyperopie (dalekozrakost)? Příznaky a léčba

Jakub Odcházel, DiS.

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, DiS., Vedoucí sítě optik , dne 11. 12. 2019. Napsal/a Lentiamo

Každá oční vada je nepříjemná a omezující. S pomocí kontaktních čoček a brýlí však lidé s očními vadami zvládnou každodenní rutinu většinou bez problémů.

V rámci našeho seriálu o očních vadách vám přinášíme informace např. o krátkozrakosti (myopii), presbyopii a astigmatismu.

V dnešním článku vám chceme říct něco o hyperopii, neboli dalekozrakosti.

Co je to hyperopie?

Hyperopie, také nazývaná dalekozrakost, je vrozená refrakční vada. Lidé s hyperopií mohou mít problém s viděním na všechny vzdálenosti, hraje v tom roli několik faktorů, jako je věk, dioptrie, schopnost akomodace, atd.

Jste-li mladší 30 let, trpíte dalekozrakostí, ale máte nízkou dioptrickou hodnotu, pravděpodobně uvidíte dobře na všechny vzdálenosti. Pokud však nedojde k nápravě dalekozrakosti, můžete sice poměrně dobře vidět, ale nadměrně zatěžujete svaly v očích, což může vést k únavě nebo jiným velmi častým astenopickým příznakům, jako jsou bolesti hlavy, bolest očí, rozmazané vidění nebo dokonce závratě. S dlouhodobou, neléčenou hyperopií se schopnost vidět dobře do určité vzdálenosti v průběhu času významně snižuje.

Lidé s vyšší hyperopií vidí špatně na dálku i na blízko. Pak pomohou brýle nebo kontaktní čočky, ve výjimečných případech i operace zraku jako je LASIK.
 

Kontaktní čočky pro hyperopii

Jaké jsou příznaky hyperopie?

Pokud jste dalekozrací, můžete mít potíže se:

 • zaostřením na blízké předměty
 • bolestmi hlavy
 • rozmazaným viděním
 • unavenýma očima
 • únavou po čtení

Co hyperopii způsobuje?

Když trpíte dalekozrakostí, paprsky světla nezaostřují tak, jak by měly. Obvykle rohovka, průhledná vrstva na oku, a čočka zaměřují obrazy přímo na povrch sítnice, která pokrývá zadní část oka.

Pokud je vaše oko krátké nebo pokud je síla zaostření slabá, obraz skončí na nesprávném místě, tedy za sítnicí. To pak zapříčiní neostré vidění.
 

Normální zrak

Hyperopie

Hyperopie

Hyperopie

Korekce

Hyperopie korigovaná kontaktními čočkami

Jak se dá hyperopie léčit?

Hyperopie se dá snadno určit během vyšetření zraku u lékaře nebo optika. Kontaktní čočky, brýle nebo operace očí pomohou zrak korigovat.

U hyperopie je předpis dioptrií udáván v kladných hodnotách, jako např. +3.00. Čím vyšší hodnota, tím výraznější je vada a čočka silnější.

Pro vyšetření zraku navštivte optika nebo očního lékaře a objednejte si brýle nebo čočky v našem e-shopu!

Objednejte se do naší optiky online

Objednejte se na měření zraku. Navštívit můžete naši optiku v Praze nebo v Brně.

 

 

 

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty