Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Jak vybrat správné kontaktní čočky?

/

Napsal/a Maria Chiara Tarsia dne 24. 9. 2019

Které kontaktní čočky jsou nejvhodnější pro vaše oči, vaši zrakovou vadu a váš životní styl závisí na mnoha faktorech. Kontaktní čočky jsou navrženy tak, aby co nejlépe a co možná nejjednodušeji napravovaly vaše problémy se zrakem. Měli by se však také pohodlně nosit a pokud možno byste je neměli cítit ve vašich očích, jako něco nepříjemného. Je třeba zabránit také suchým očím a alergiím.

Dnes je k dispozici bezpočet kontaktních čoček, které mohou kompenzovat jakoukoli vizuální vadu, zakřivení a citlivost oka. Proto je zatraceně těžké najít ty správné kontaktní čočky pro vás. Přemýšlíte, zda vybrat jednodenní čočky nebo raději měsíční čočky? Co znamenají sférické kontaktní čočky a v čem se liší od asferických? A jaké jsou vlastnosti silikon hydrogelových čoček?

Tento průvodce vám poskytne informace o tom, jak vybrat správné kontaktní čočky pro vás!

Jaké typy kontaktních čoček jsou na trhu?

Upřímně řečeno, spousty! Ale nejprve si je pojďme rozdělit podle doby nošení (tzv. periody výměny). Jak dlouho se dají nosti? Tady je jednoduchý příklad: Denní čočky se mohou nosit pouze po dobu jednoho dne Nasadíte si je, když ráno vstanete a vyhodíte je, když jdete spát. Není potřeba žádný čistící roztok ani žádná zvláštní péče o čočky a jejich skladování. To z nich dělá docela vhodné čočky v situacích, kdy není tak snadné si připravit pěkný čistý prostor na to, abyste si je nasadili – například když jste na cestách, na prázdninách, při sportování atd.

Dále rozlišujeme:

  • měsíční
  • 2týdenní
  • čtvrtletní

Tyto čočky můžete nosit tak dlouho, jak to naznačuje jejich název. Samozřejmě, počínaje dnem kdy otevřete blister a pouze pokud se o ně správně staráte kvalitním víceúčelovým roztokem pro měkké kontaktní čočky, například Solunate Multi-purpose

Sférické nebo asférické? Které jsou pro mě nejlepší?

Sférické čočky opisují zakřivení rohovky a jsou používany ke korekci dvou nejčastějších očních vad: myopie a hypermetropie. Asférické čočky mají zploštělý okraj, který skrze ně umožňuje čistší a ostřejší pohled, než se sférickými čočkami, zejména na okrajích zorného pole (periferní vidění). V některých případech jsou vhodné pro korekci lehčích forem astigmatismu, v závislosti na doporučení vašeho specialisty.

A co když chci nosit čočky ve dne i v noci? Existují čočky, které si mohu nechat i přes noc a spát s nimi?

Ano, existují. Jsou to tzv. čočky na prodloužené nošení, čočky na prodloužené nošení, kontinuálně nošené čočkya mohou se nosit až 30 dní a 29 nocí, s průběžnou hydratací a čištěním. Materiály, které jsou pro tyto čočky používány mají vysokou propustnost kyslíku, který se tak dostává k rohovce. Pamatujete na to, že pouze váš specialista může doporučit tyto kontaktní čočky na 100 % kontinuální nošení a nebo vám doporučí je jednou za čas vyjmout a vyčistit a nechat oči odpočinout.

A pokud trpím astigmatismem? Které čočky jsou vhodné?

Astigmatismus je poměrné běžná vada zraku kdy dochází k nestandardnímu zakřivení rohovky. Velmi často je astigmatismus doprovázen myopií a/nebo hypermetropií. Váš oční lékař by vás měl obeznámit se všemi detaily ohledně vyšetření zraku a na jeho základě předat správný předpis na kontaktní čočky pro korekci astigmatismu. Čočky používané pro astigmatismus se nazývají torické

Nevidím dobře na dálku ani na blízko. Vyrábí se také multifokální čočky, podobně jako jsou multifokální brýle?

Ano, vyrábí se i bifokální a multifokální čočky a podobně jako brýle mají také dvě nebo více ohnisek zaostření: obvykle jedno pro krátkozrakost a jedno pro dalekozrakost. Takže potom můžete například číst knihu a řídit vozidlo s jedněmi čočkami. Multifokální čočky jsou moderní alternativou ke starším „bifokálním čočkám“, které se omezovaly pouze na dvě ohniska zaostření.

Takže, pojďme si to celé ještě shrnout:

Typ kontaktních čoček K čemu se hodí
Sférické čočky krátkozrakost nebo dalekozrakost
Asférické čočky krátkozrakost nebo dalekozrakost
Torické čočky krátkozrakost nebo dalekozrakost + astigmatismus
Bifokální/multifokální čočky krátkozrakost nebo dalekozrakost + presbyopie
Torické multifokální krátkozrakost nebo dalekozrakost + astigmatismus a presbyopie

Teď, když už máte všechny potřebné informace o různých typech měkkých čoček, vraťte se na začátek našeho článku a požádejte vašeho očního lékaře, aby přepracoval váš předpis na dioptrické brýle na předpis pro kontaktní čočky, abyste zjistili, které čočky jsou ideální právě pro vaše oči.

Chtěli byste ještě více informací o odborných výrazech užívaných v oftalmologii? Prohlédněte si náš Slovník pojmů a pokud byste něčemu nerozuměli nebo měli nějaký dotaz, napište nám to do komentářů dole. Rádi vám na vše odpovíme.

Žádná z informací v tomto článku vám nenahradí odborné lékařské informace a vyšetření, které vám může poskytnout pouze váš oční specialista a jejich sdělení v tomto článku má pouze charakter novinové zprávy.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty