Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Sférické vs. asférické čočky: které jsou lepší?

Denní, týdenní a měsíční jsou hlavní kategorie kontaktních čoček. Kromě nich ale můžete také vybírat mezi barevnými čočkami, multifokálními čočkami a čočkami, které byly speciálně navrženy pro pacienty s presbyopií. Nemluvě o různých kombinacích předpisů, které jsou v dnešní době k dispozici. Téměř každá refrakční vada může být dnes s pomocí kontaktních čoček korigována.

To ale nejsou jediné kategorie. Technické parametry určí, jestli vám čočky správně padnou a zkorigují zrak. Proto hraje zakřivení čočky důležitou roli v dosažení co nejlepší možné kvality vidění. V tomto článku se dozvíte, do jaké míry je sféra důležitá pro kvalitu vidění a pohodlí vašich očí.

Sférické a asférické kontaktní čočky – moderní korekce zraku pro moderní refrakční vady

Zakřivení čočky se dělí na sférické a asférické.

Asférické kontaktní čočky zaručují mnohem přesnější vedení světla, zatímco sférické čočky tuto výhodu v takové míře neposkytují.


 

Sférické čočky pak nabízejí skvělou kvalitu obrazu. Nicméně pro závažné refrakční vady jsou vhodnější asférické čočky hlavně díky designu jejich okrajů. Z nich je světlo vedeno do fokálního bodu čočky.

Pro čočkaře to znamená jasnější a ostřejší obraz. Zorné pole je širší, protože je využitá větší část čočky.

Hledáte ty správné kontaktní čočky pro vaše oči?

V Lentiamo na vás čeká široký výběr špičkových čoček!

Přední výrobci vám nabízí denní a měsíční čočky ze silikon-hydrogelu, kontinuální čočky a také barevné čočky na každou příležitost.

Koupit kontaktní čočky

Jaké jsou nevýhody sférických čoček?

Sférické čočky jsou běžnější a dlouho ani jiné nebyly k dispozici. Nicméně ne ve všech případech jsou tou nejlepší volbou kvůli optické kvalitě, která není vždycky optimální. Mohou zapříčiňovat odchylky, které mají za následek rozostřené vidění.

Optici tomuto fenoménu říkají sférická aberace , protože se vyskytuje pouze u sférických optických čoček: ne všechny paprsky dopadají na povrch čočky ve stejném bodě. Paprsky, které dopadají na zakřivený okraj čočky se lámou jinak než ty, které dopadnou na její osu. Proto není možné, aby oko zaostřilo všechny paprsky najednou, což má za následek rozmazané vidění. .

Asférické kontaktní čočky pro lepší pohodlí?

Jako alternativu nabízíme asférické čočky Lenjoy, které nemají sférický tvar.

Sice mají také zakřivení, díky kterému sednou perfektně na oko, nicméně jejich okraje jsou oproti sférickým čočkám zploštělé. Ploché zakřivení mění optické vlastnosti čočky. Tento speciální tvar je možný díky nejnovějším výrobním technologiím.

Díky tvárnému povrchu se redukuje nebo téměř eliminuje riziko aberace, což se sférickými čočkami není možné. Tyto čočky se lépe přizpůsobí zakřivení oka . Také odrážejí světelné paprsky podle potřeby čočkaře a eliminují poruchy vidění. Díky tomu je dosaženo optimálního výsledku. .
 

Jsou asférické kontaktní čočky vhodné pro všechny?

Pokud trpíte oční vadou, je nejlepší se poradit s očním lékařem. Ten určí, zda jsou pro vás kontaktní čočky vůbec vhodné. Obecně řečeno oční lékaři nedoporučují nošení asférických čoček, pokud jste podstoupili korekci dalekozrakosti pomocí laserové operace.

Jinak je to také u pacientů se šedým zákalem: protože jsou u nich sférické aberace silnější, lékaři jim doporučují raději asférické čočky nebo brýle. Důležitou roli navíc hraje také typ refrakční vady a oční choroby. Asférické čočky jsou nejlepší volbou pro pokročilou krátkozrakost a dalekozrakost . Vhodné jsou také pro lidi s velkými zorničkami.

Asférické kontaktní čočky ve zkratce

 • asférické čočky jsou podobné sférickým, nemají ale sféricky zakřivený povrch a jejich okraje jsou zploštělé, takže obraz je méně zkreslený. Obraz je rovněž ostřejší díky perifernímu vidění.
 • asférické čočky eliminují tzv. sférickou aberaci, jako je např. zhoršené periferní vidění způsobené zvětšením zorniček během určitých aktivit.
 • Asférický design může pomoci zlepšit ostrost vidění i ve zhoršených světlených podmínkách nebo při řízení potmě, při práci u počítače nebo při sportech, které vyžadují rychle ostření.
 • asférické čočky mohou upravit presbyopii nebo astigmatismus do hodnoty –0.75.
 • ALE: některým lidem povrch asférických čoček nebude vyhovovat. Jejich oči potřebují pro optimální vidění sférickou aberaci.

Prohlédněte si čočky značky Lenjoy, nejdostupnější asférické čočky na našem e-shopu. Unikátní asféricky design těchto čoček snižuje aberaci a pomáhá s ostrostí vidění i za zhoršených světelných podmínek.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty