Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Sférické vs. asférické čočky: které jsou lepší?

Obsah

Denní, týdenní a měsíční jsou hlavní kategorie kontaktních čoček. Kromě nich ale můžete také vybírat mezi barevnými čočkami, multifokálními čočkami a čočkami, které byly speciálně navrženy pro pacienty s presbyopií. Nemluvě o různých kombinacích předpisů, které jsou v dnešní době k dispozici. Téměř každá refrakční vada může být dnes s pomocí kontaktních čoček korigována.

To ale nejsou jediné kategorie. Technické parametry určí, jestli vám čočky správně padnou a zkorigují zrak. Proto hraje zakřivení čočky důležitou roli v dosažení co nejlepší možné kvality vidění. V tomto článku se dozvíte, do jaké míry je sféra důležitá pro kvalitu vidění a pohodlí vašich očí.

Co jsou asférické kontaktní čočky?

Asférické čočky jsou podobné sférickým, mají ale jinak zakřivený povrch a jejich okraje jsou zploštělé, takže obraz je méně zkreslený. Obraz je rovněž ostřejší díky perifernímu vidění. Asférické čočky eliminují tzv. sférickou aberaci, jako je např. zhoršené periferní vidění způsobené zvětšením zorniček během určitých aktivit.

Asférický design může pomoci zlepšit ostrost vidění i ve zhoršených světlených podmínkách nebo při řízení potmě, při práci u počítače nebo při sportech, které vyžadují rychle ostření. Tyto čočky mohou upravit presbyopii nebo astigmatismus do hodnoty –0.75, ale některým lidem povrch asférických čoček nebude vyhovovat. Jejich oči potřebují pro optimální vidění sférickou aberaci.

Sférické vs. asférické kontaktní čočky

Sférické čočky nabízejí skvělou kvalitu obrazu, jsou běžnější a existují déle. Asférické kontaktní čočky oproti tomu zaručují mnohem přesnější vedení světla než sférické čočky. Asférické čočky jsou také vhodnější pro závažné refrakční vady, a to hlavně díky designu jejich okrajů.

Díky designu okrajů asférických čoček je zorné pole širší, protože je využitá větší část čočky. Pro čočkaře to znamená jasnější a ostřejší obraz.

Obrázek níže ukazuje, jak zakřivení čočky ovlivňuje, kam dopadnou paprsky:


 

Jaké jsou hlavní nevýhody sférických čoček?

Sférické čočky nejsou vždy tou nejlepší volbou. Mohou zapříčiňovat odchylky, které mají za následek rozostřené vidění. Optici tomuto fenoménu říkají sférická aberace, protože se vyskytuje pouze u sférických optických čoček: ne všechny paprsky dopadají na povrch čočky ve stejném bodě.

Paprsky, které dopadají na zakřivený okraj čočky se lámou jinak než ty, které dopadnou na její osu. Proto není možné, aby oko zaostřilo všechny paprsky najednou, což má za následek rozmazané vidění.

Hledáte ty správné kontaktní čočky pro vaše oči?

V Lentiamo na vás čeká široký výběr špičkových čoček!

Přední výrobci vám nabízí denní a měsíční čočky ze silikon-hydrogelu, kontinuální čočky a také barevné čočky na každou příležitost.

Koupit kontaktní čočky

Asférické kontaktní čočky pro lepší pohodlí?

Jako alternativu nabízíme asférické čočky Lenjoy, které nemají sférický tvar. Sice mají také zakřivení, díky kterému sednou perfektně na oko, nicméně jejich okraje jsou oproti sférickým čočkám zploštělé. Ploché zakřivení mění optické vlastnosti čočky. Tento speciální tvar je možný díky nejnovějším výrobním technologiím.

Díky tvárnému povrchu se redukuje nebo téměř eliminuje riziko aberace, což se sférickými čočkami není možné. Tyto čočky se lépe přizpůsobí zakřivení oka . Také odrážejí světelné paprsky podle potřeby čočkaře a eliminují poruchy vidění. Díky tomu je dosaženo optimálního výsledku. .

Jsou asférické kontaktní čočky vhodné pro všechny?

Pokud trpíte oční vadou, je nejlepší se poradit s očním lékařem. Ten určí, zda jsou pro vás kontaktní čočky vůbec vhodné. Obecně řečeno oční lékaři nedoporučují nošení asférických čoček, pokud jste podstoupili korekci dalekozrakosti pomocí laserové operace.

Jinak je to také u pacientů se šedým zákalem: protože jsou u nich sférické aberace silnější, lékaři jim doporučují raději asférické čočky nebo brýle. Důležitou roli navíc hraje také typ refrakční vady a oční choroby. Asférické čočky jsou nejlepší volbou pro pokročilou krátkozrakost a dalekozrakost . Vhodné jsou také pro lidi s velkými zorničkami.

Prohlédněte si čočky značky Lenjoy, nejdostupnější asférické čočky na našem e-shopu. Unikátní asféricky design těchto čoček snižuje aberaci a pomáhá s ostrostí vidění i za zhoršených světelných podmínek.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty