Přihlášení

Propustnost pro kyslík – časté dotazy

Usnuli jste někdy po náročném dni s nasazenými čočkami? Posunuli jste si někdy sami periodu výměny čoček o týden nebo dva, protože „pár dnů navíc nic neznamená“? Možná se napoprvé nic nestalo, jen vás trochu pálily oči. Měly nedostatek kyslíku. Čím častěji jim podobný nedostatek dopřejete, tím větší riziko poškození zraku to pro vás znamená.

Proč je pro rohovku kyslík tak důležitý?

Oční rohovka je orgánem, který „dýchá“ vzdušný kyslík. Nemá-li ho dostatek, dojde postupně k jejímu poškození. K vážnějším zdravotním následkům patří otok rohovky (tzv. Sattlerův závoj) či vznik pajizévek a cyst, viditelným projevem rohovkové hypoxie jsou drobné zarudlé žilky (tzv. vaskularizace).

Jak se propustnost čočky pro kyslík určuje a mění se nějak s délkou nošení čoček?

Pro měření se používá čočka o síle –3.00, propustnost se udává v jednotkách Dk/t, kde „Dk“ znamená propustnost a „t“ tloušťku čočky. Čím vyšší číslo, tím více kyslíku čočkou projde. Alespoň po prvním nasazení. Jak čočka totiž stárne, usazují se na ní bílkoviny a tuky, jež ucpávají póry, kterými proudí k rohovce kyslík. Nakonec se propustnost pro kyslík dostane na kritické hodnoty a oči se začnou dusit. Proto je důležité dodržovat periodu výměny – měsíční čočky měnit po měsíci, čtrnáctidenní po dvou týdnech atd.

Jak zjistím, jakou hodnotu propustnosti pro kyslík mají moje čočky?

V detailu čoček na našem e-shopu klikněte na Parametry. Například u kontinuálních čoček Biofinity udáváme hodnotu 160 Dk/t. Patří tak mezi čočky s velmi vysokou propustností pro kyslík vhodné pro kontinuální nošení.

Existuje nějaká pro čočky optimální hodnota propustnosti pro kyslík?

Rozeznáváme čtyři hladiny:

 • Do 20 Dk/t – nízká – v současné době se již čočky s touto hodnotou nevyrábějí.
 • 21– 49 Dk/t – střední – hodnota častá u jednodenních čoček, kde nehrozí postupné zanášení čoček usazeninami a tím i zhoršování průchodnosti pro kyslík.
 • 50 – 99 Dk/t – vysoká – standard pro současné měkké čočky.
 • Nad 100 Dk/t – velmi vysoká. Čočky s hodnotou nad 100 jsou vhodné pro kontinuální nošení.

Máte další otázky? Využijte prosím komentáře. Na každý dotaz odpovíme.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

 • Michal Z.

  Dobrý den,
  nosím kontaktní čočky Acuvue Moist Astigmatism s propustností kyslíku 24Dk/t. Můžu si poškodit oči z nedostatku přístupu kyslíku, když budu tento druh jednodenní čoček nosit každý den? Samozřejmě je měním každý den.
  Předem děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • Kateřina
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Jestliže máte tyto čočky
   naaplikované od očního lékaře nebo kontaktologa, nehrozí žádný
   problém. Hezký den, Katka.


   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty