Vítejte na Lentiamo.cz, dříve VašeČočky.cz! 10. prosince se VašeČočky.cz přejmenovaly na Lentiamo.cz – proč a co to znamená pro vás? Klikněte a dozvíte se.

800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Jak začít s kontaktními čočkami

V případě, že s kontaktními čočkami začínáte, hodláte změnit typ kontaktních čoček, nebo v jejich používání máte pauzu rok, či více, je potřeba začít návštěvou kontaktologa (očního lékaře, nebo optometristy).

Co je to kontaktní čočka?

Kontaktní čočka je optická pomůcka pro korekci zrakových vad. Narozdíl od brýlí je v přímém kontaktu s povrchem oka a neomezuje nositele tak jako brýle. Na první pohled není zřejmé, že nositel kontaktních čoček používá jakoukoli korekci zraku.

Taktéž je výhodné, že v situacích, kdy brýle překážejí, ba jsou přímo nebezpečné, kontaktní čočky plní spolehlivě a bezpečně svoji funkci. Spolehlivé a bezpečné používání kontaktních čoček však vyžaduje dodržování určitých hygienických pravidel a zásad.

Druhy kontaktních čoček

Kontaktní čočky je možné dělit podle několika kritérií:

 1. podle účelu použití (korekční, kosmetické, terapeutické)
 2. podle použitého materiálu (hydrogel, silikonhydrogel, tvrdé čočky)
 3. podle doby použití (jednodenní, dvoutýdenní, měsíční, kontinuální, roční)

V současnosti jsou předmětem zájmu veřejnosti korekční a kosmetické (barevné) kontaktní čočky z materiálů hydrogel a silikonhydrogel, které se přehledně rozdělují podle doby použití. Právě doba a způsob používání jsou klíčové při volbě vhodného druhu kontaktních čoček pro Vás.

Příklady vhodné volby druhů kont. čoček (podle četnosti používání)

Četnost používání 1× – 2× do týdne
Ideální volba jsou jednodenní kontaktní čočky.
Četnost používání více, než 3× do týdne, nebo střídání v periodách s brýlemi
Ideální volba jsou 2-týdenní, nebo měsíční kontaktní čočky.
Trvalé používání kontaktních čoček
Měsíční kontaktní čočky, v určitých případech 2-týdenní.
Takzvané kontinuální kontaktní čočky – čočky, které lze používat až 30 dní bez nutnosti vyjmutí z oka – lze žádat po konzultaci s kontaktologem (očním lékařem, nebo optometristou).

Které kontaktní čočky jsou ty nejlepší?

Na tuto otázku neexistuje obecná odpověď. Je naprosto zásadně ovlivněna individuálními nároky konkrétního oka a požadavky uživatele.

Vybrat ty nejlepší čočky pro Vás Vám pomůže kontaktolog. Lze však doporučit – vyhledávejte kontaktní čočky vhodné pro Vámi zamýšlené použití a z materiálů, které mají co nejvyšší propustnost pro kyslík.

Správný postup při pořizování Vašich kontaktních čoček

V případě, že s kontaktními čočkami začínáte, hodláte změnit typ kontaktních čoček, nebo v jejich používání máte pauzu rok, či více, je potřeba začít návštěvou kontaktologa (očního lékaře, nebo optometristy).

Kontaktolog zhodnotí zdravotní stav Vašich očí, provede Vám změření zrakové ostrosti a dalších parametrů Vašich očí, nutných pro aplikaci kontaktních čoček. Dále s Vámi bude konzultovat výběr správného druhu kontaktních čoček, podle Vašich záměrů.

Kontaktolog Vám rovněž naaplikuje zkušební pár vybraných kontaktních čoček a zkontroluje mikroskopicky jejich „posazení“ na Vašich očích. Naučí Vás manipulaci s čočkami, jejich nasazování a vyjímání. Naučí Vás správnému používání dezinfekčního a uchovávacího roztoku. Dá Vám doporučení, jaké zásady je nutné dodržovat a jakých rizik je nezbytné se vyvarovat.

Ve většině případů dostáváte zkušební pár kontaktních čoček, který můžete testovat ve Vašem prostředí. Po otestování zkušebních kontaktních čoček (den, 2 týdny, měsíc – podle zvoleného druhu čoček) následuje kontrola u kontaktologa, který opět mikroskopicky zkontroluje nasazené kontaktní čočky a stav povrchu Vašich očí. Pokud je vše v pořádku, můžete kontaktní čočky používat. Další kontrola u Vašeho kontaktologa je po 6 měsících.

Zdravotní rizika spojená s používáním kontaktních čoček

Je nutné upozornit na možné zdravotní komplikace, které lze rozdělit do tří skupin:

 1. Kontraindikace – zdravotní problém, který nošení kontaktních čoček předem znemožňuje (např.patologické změny předního segmentu oka).
 2. Zdravotní komplikace, které nošení kontaktních čoček omezují (např. alergie). Kontaktní čočky lze používat s určitými omezeními.
 3. Zdravotní problémy vzniklé nesprávným používáním kontaktních čoček (např. infekce, gigantopapilární konjuktivitida). Kontaktní čočky je nutné do vyléčení přestat používat.

Komentáře Přidat dotaz

 • Petra F.

  Dobrý den, chci se zeptat, zda je nějaký kontaktolog na Vsetíně a okolí nebo mám pro doporučení čoček navštívit svého očního lékaře? Děkuji Petra F.

  Odpovědět
  • Eva Varganová Lentiamo.cz

   Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Přímo nespolupracujeme se žádnými optikami, které by nabízeli aplikaci kontaktních čoček. Proto zkuste navštívit Vašeho očního lékaře nebo kontaktologa nebo vyhledat optiku ve Vsetíně přes internetový vyhledávač. Po zadání hesla optika – aplikace kontaktních čoček, jistě nějakou vhodnou optiku najdete. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den. Eva

   Odpovědět
 • Martina

  Da se použít barevná čočka také jako dioptricka? Děkuji za odpověď.. Martina

  Odpovědět
 • Ilona B.

  Dobry den můžete mi poradit kde najdu kontaktologa na Rakovnicku?děkuji Bendlova

  Odpovědět
  • Ivana Šlesingerová Lentiamo.cz

   Dobrý den, doporučuji jakoukoliv oční optiku v okolí, kde Vám měření a aplikaci provedou, nevím, zda jste přímo z Rakovníku, ale je tam např.http://www­.vidisskvele.cz/me­reni-zraku nebo optika Ing. Bc. Aleš Jirásek v ulici Trojanova. Hezký den Ivana

   Odpovědět
 • Marie J.

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, kolik přibližně může stát taková návštěva u kontaktologa? Kolik aspoň orientačně stojí meření a zkoušení, které se mnopu stráví?
  Děkuji (odpovězte prosím na mail)

  Odpovědět
  • Jan Matl Lentiamo.cz

   Dobrý den,
   cenu za aplikaci určuje trh. K zjištění cen je asi nejsnazší cesta kontaktovat optiky ve Vašem okolí. Druhá věc, která je daleko podstatnější, než kolik aplikace stojí, je její obsah. Podrobný popis (doporučuji přečíst), jak má správná aplikace probíhat najdete zde:
   http://www.optikalutea.cz/kontaktni-cocky/
   Není totiž nic horšího, než získat nejlevnější aplikaci, která ovšem svým obsahem aplikací vůbec není.

   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné