Přihlášení

Jak správně zlikvidovat kontaktní čočky? Zde je kompletní průvodce.

/

Napsal/a Maria Chiara Tarsia dne 4. 3. 2020

Balení našich kontaktních čoček obsahuje několik obalů z různých materiálů. Pokud jste někdy přemýšleli, jak správně zlikvidovat své kontaktní čočky a související balení, tato příručka je pro vás!

V tomto článku si objasníme několik základních otázek.

Kam správně vyhodit kontaktní čočku?

Kontaktní čočky – ať už denní, měsíční nebo jiné – musí být vždy hozeny do odpadkového koše se směsným odpadem. Ačkoli by to mohlo znít jako samizřejmost, bylo zjištěno, že přibližně 19% uživatelů čoček hodí své kontaktní čočky do dřezu či toalety, což je nesprávný způsob, jak je zlikvidovat.

Pamatujte: kontaktní čočky NESMÍ být likvidovány spláchnutím do WC nebo umyvadla, protože se nerozpustí ve vodě.

Jak je to s likvidací jednotlivých obalů čoček

Jak možná víte, balení kontaktních čoček se obvykle skládá z těchto částí:

  • Vnější krabička
  • Blistr
  • Víčko blistru
  • Kontaktní čočky
How to recycle contact lenses


Vnější obal (a letáky uložené uvnitř) jsou obvykle vyrobeny z papíru, proto jsou zcela recyklovatelné a patří do kontejneru na papír.

Blistry musí být před recyklací vždy otevřené a oddělené od vrchního víčka, protože jejich spodní část je vyrobena z plastu a krycí víčko je obvykle vyrobeno z hliníku.

A jak jsme již zmiňovali, samotné kontaktní čočky patří do směsného odpadu.

A nezapomeňte: vždy, když máte pochybnosti o tom, který kontejner je správný, vždy zkontrolujte symboly a čísla uvedená na samotném obalu. Tyto speciální symboly jsou vytištěny na všech obalech a jsou mezinárodní, což znamená, že si můžete být vždy jisti jejich významem. Většina balíčků kontaktních čoček například zobrazuje symbol, který můžete vidět na třetí pozici na druhém řádku obrázku níže. Tento symbol znamená, že obal lze recyklovat (nikoli však obsah, konkrétně samotná čočka). Obrázek ukazuje také další z nejoblíbenějších recyklačních symbolů, které můžete najít na různých výrobcích.Recyklační symboly


Příklad běžně používaných recyklačních symbolů můžeme vidět například na našich čočkách Lenjoy :Lenjoy packaging


V současné době nejsou kontaktní čočky v Evropě recyklovatelné, a proto je třeba je hodit do směsného odpadu. Totéž platí pro vaše staré nebo rozbité brýlové obruby. Těšíme se však na budoucnost, až – doufáme – budeme moci recyklovat každou jednotlivou část našich vizuálních pomůcek!

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty