😎 Právě teď: Výprodej slunečních brýlí Lentiamo

Přihlášení

Červené (zarudlé) oči: Nejčastější příčiny a co dělat

Red eyes

Každý se někdy v životě setkal se zarudlýma očima. Mohou být neškodné a zůstat dočasně. Někdy jsou však červené oči známkou vážnějšího očního onemocnění. V každém případě byste si měli oči pravidelně kontrolovat a v případě bolesti nebo jiných příznaků, které červené oči provázejí, se poradit s očním lékařem.

Než se z nich stane problém, optici v Lentiamu vám rádi popíší příčiny a možnosti léčby červených očí!

Jak vznikají zarudlé oči?

U zdravého oka jsou spojivka a skléra bělavé. U podrážděného nebo přetíženého oka se cévy rozšíří, aby oko lépe prokrvily. Jedná se o přirozený ochranný mechanismus oka, který způsobuje, že se oko jeví zarudlé.

Red eyes vs. clear eyes

Někdy vás napadne, proč máte červené oči. Například pokud jste nosili kontaktní čočky více než obvykle, můžete si všimnout, že vaše oči zčervenaly, ale po jejich vyjmutí se rychle vrátí do normálu. Zarudlé oči by neměly být trvalým stavem. Je důležité najít příčinu a léčit ji.

Příčiny zarudlých očí

Zarudlé oči mohou mít celou řadu příčin. Mohou se objevovat čas od času nebo být chronické. Pokud je příčina neznámá, oči budou i nadále zbytečně namáhány. Postiženy mohou být obě oči nebo jen jedno.

Zde jsou některé z příčin zarudnutí očí:

 • nedostatek spánku
 • suchý vzduch (např. kvůli klimatizaci)
 • intenzivní vystavení UV paprskům v důsledku extrémního slunečního záření u moře nebo vysoko v horách.
 • prasklé cévy, které mohou být způsobeny silným kýchnutím nebo kašlem.
 • poškození spojivky nebo zánět spojivek (známý také jako růžové oko) způsobené viry nebo bakteriemi.
 • zánět duhovky nebo rohovky
 • alergie (např. pyl, roztoči, kosmetika)
 • kontaktní čočky, příliš dlouhé nošení kontaktních čoček nebo špatná hygiena kontaktních čoček.

Zarudlé oči jsou příznakem některých očních onemocnění, jako je zánět spojivky, rohovky, skléry nebo očních víček, glaukom nebo oční herpes a také nádory. Tyto případy by měl posoudit váš oční lékař, abyste mohli podstoupit co nejlepší léčbu.

Pokud jste utrpěli poranění oka - například ostrým předmětem - a výsledkem je zarudlé oko, měli byste okamžitě kontaktovat svého očního lékaře.

Symptomy zarudlých očí

Jak už název problému napovídá, nejčastějším příznakem zarudlých očí je jejich zarudnutí. Případné další doprovodné příznaky závisí na příčině. Může se objevit škrábání, pálení nebo svědění. V některých případech může dojít k slzení očí a otoku víček.

Pokud se jedná o bakteriální infekci, může se také objevit bělavý výtok a lepkavé oči. Někteří lidé jsou také citlivější na světlo nebo pociťují mírnou bolest očí.

Alergie často způsobují zarudlé oči a rýmu.

Identifikace příznaků vám může pomoci zjistit, co je příčinou zarudlých očí. V závislosti na příčině je vhodné poradit se s očním lékařem, zejména pokud pociťujete některý z následujících doprovodných příznaků:

 • silnou bolest
 • rozmazané vidění nebo citlivost na světlo
 • horečku
 • nevolnost a zvracení

Co pomáhá na zarudlé oči?

Inserting eye drops

Léčba zarudlých očí se může značně lišit. Pokud jsou červené oči způsobeny nedostatkem spánku, je řešením dostatečný odpočinek. Pokud trpíte alergií, pokuste se najít dráždivou látku a vyhnout se jí. Pokud trpíte pylovou alergií, mohou vám pomoci dobře padnoucí sluneční brýle.

Pokud trpíte bolestí a máte silně zarudlé oči, oftalmolog vám odebere podrobnou anamnézu. Je důležité zjistit, co k tomu vedlo a jaké jsou přesně doprovodné příznaky. Objasnění může přinést vyšetření předního segmentu oka. To pomůže lékaři navrhnout pro vás nejlepší možnou léčbu.

Proti zarudnutí očí se často používají různé oční masti, kapky nebo gely.V případě bakteriálního zánětu spojivek se často používají antibiotické masti a kapky. Pokud se však jedná o alergii, předepisují se antihistaminika.

Nejlepší oční kapky pro zarudlé oči

Pokud máte pocit nadměrně suchých očí, oční kapky nebo gely mohou nepříjemné pocity minimalizovat. Přečtěte si náš lékařsky recenzovaný článek o 10 nejprodávanějších očních kapek.

Domácí prostředky pro zarudlé oči

Zajímá vás, co můžete sami udělat pro to, abyste zabránili zarudnutí očí? Vždy dávejte přednost správné hygieně a očí se dotýkejte až po umytí rukou. Vyvarujte se nadměrného tření nebo škrábání. Kromě toho jsou na očích často příjemné chladivé obklady. A konečně, na suché a zarudlé oči pomáhá také pití velkého množství vody.

Je důležité dostatečně odpočívat a vyhýbat se silnému větru a extrémnímu slunečnímu záření. Kvalitní sluneční brýle od optika ochrání vaše oči před nadměrným vystavením UV záření a mohou zabránit zarudnutí očí.

Zarudlé oči s kontaktními čočkami

Pokud nosíte kontaktní čočky a máte zarudlé oči, je nejlepší nasadit si brýle a poskytnout vašim očím úlevu.

Pokud vám kontaktní čočky neustále způsobují zarudlé oči, měli byste navštívit svého očního lékaře. Ten vaše oči a čočky vyšetří. Příčinou bývá špatná hygiena kontaktních čoček nebo příliš dlouhé nošení kontaktních čoček. Vždy se řiďte pokyny svého optika ohledně skladování a čištění kontaktních čoček.

Jsou zarudlé oči nebezpečné?

Obecně platí, že zarudlé oči nepředstavují zdravotní hrozbu, pokud nemají další doprovodné příznaky. Často jsou oči pouze suché. Pomoci může dočasná abstinence od alkoholu, více spánku, pravidelný pitný režim a speciální oční kapky. Pokud i přes tato opatření trpíte zarudlýma očima a pozorujete silnou bolest nebo výtok, okamžitě navštivte svého očního lékaře.

 

 


 

Chcete se dozvědět více o dalších příčinách podrážděných očí? Přečtěte si našeho Lentiamo průvodce onemocněním očí, kde se dočtete o problémech jako: