Právě teď: Výprodej slunečních brýlí Lentiamo

Přihlášení

Oční mrtvice: příznaky, rizika a léčba mrtvice oka

What is an eye stroke?

 

 

Oční mrtvice, nazývaná také okluze sítnicové žíly, je porucha krevního oběhu v oku. Jak poznáte, co za ní stojí? Jak se oční mrtvice projevuje a jak ji můžete úspěšně léčit?

Veškeré potřebné informace naleznete na jednom místě na stránkách Lentiamo.

Obsah

Co je to oční mrtvice?

Oční mrtvice je akutní porucha krevního oběhu v oku, která je způsobena krevními sraženinami nebo usazeninami. Stejně jako v případě srdečního infarktu přestává být tkáň v oku, sítnice nebo zrakový nerv dostatečně prokrven a zásoben živinami.

Sítnice může být nepříznivě ovlivněna s trvalými následky, které mohou vést až ke slepotě.

Pokud vás postihne oční mrtvice, musíte jednat rychle, protože každá minuta se počítá. Není však třeba se obávat, protože náhlý záchvat lze obvykle léčit, pokud je zjištěn včas. Podívejte se na příznaky oční mrtvice. Brýle ani kontaktní čočky zpravidla nepomohou při ztrátě zraku v důsledku mrtvice.

Eye anatomy

Jaké jsou příznaky oční mrtvice?

Oční mrtvici nepoznáte hned, protože se může objevit bez příznaků a obvykle je nebolestivá. Protože zdravé oko dokáže ztrátu zraku kompenzovat, nemusíte si oční mrtvice vůbec všimnout nebo si jí všimnete příliš pozdě. Oční mrtvice se obvykle omezuje na jedno oko.

Pozornost věnujte zejména následujícím příznakům:

  • omezení vidění,
  • černý závoj před okem,
  • výpadky vidění.

Pokud se u vás jakýkoliv z těchto symptomů objeví, měli byste okamžitě jednat a vyhledat očního lékaře, který vás ošetří.

Jaké jsou příčiny oční mrtvice?

Oční mrtvice je způsobena zúženými nebo ucpanými cévami v oku, což může být způsobeno krevními sraženinami nebo usazeninami. Krevní sraženiny se tvoří buď přímo v oku, nebo vznikají v jiných cévách, například v krční tepně, a jsou zaneseny do oka.

Když se krevní sraženina přilepí, vytvoří zátku, která sníží nebo zcela zastaví průtok krve. Léčba se liší podle toho, zda se ucpávka vyskytuje v tepnách nebo žilách.

Existují dva typy oční mrtvice: uzávěr sítnicové tepny a uzávěr sítnicové žíly. V obou případech není sítnice dostatečně zásobována kyslíkem a živinami. Důsledky tohoto stavu se projevují výše uvedenými příznaky.

Okluze sítnicové tepny

Tepny jsou zodpovědné za zásobování oka krví, a tedy i živinami a kyslíkem. Arteriální okluze je způsobena migrujícími krevními sraženinami, které uvíznou v tepně v oku. Sítnice v oku již není dostatečně zásobována kyslíkem. Čím déle trvá, tím je poškození větší.

Studie ukazují, že vyšší riziko hrozí lidem s již existujícími onemocněními, jako je vysoký krevní tlak, vady srdečních chlopní, zúžení krční tepny nebo cukrovka.

Uzávěr sítnicové žíly

Žíly odvádějí krev z oka směrem k srdci. Uzávěr žíly blokuje odtok krve a způsobuje překrvení oka, které se také nazývá trombóza v oku. Přetížení způsobuje otok tkání a blokuje sousední tepny, což vede k nedostatečnému zásobování oka krví.

Hlavní příčinou očních příhod je žilní okluze, která může vést až ke slepotě, zejména u starších lidí. Postižení jedinci mají obvykle již existující onemocnění, jako je cukrovka, cévní onemocnění nebo vysoký krevní tlak.

Jak léčit oční mrtvici

Cílem léčby oční mrtvice je obnovit průtok krve do oka a v případě potřeby snížit otok. Lékař nejprve určí, zda máte tepenný nebo žilní uzávěr a jak silně je již tkáň postižena.

Eye stroke surgery

V případě arteriální okluze je oko zcela odříznuto od přívodu kyslíku, což může mít následné poškození již po 60 až 90 minutách. Lékař se snaží ucpávku okamžitě uvolnit, což je možné pomocí léků na ředění krve, které cévy rozšiřují. Uvízlou krevní sraženinu je pak možné spláchnout. Pokud ucpání přetrvává, může pomoci menší chirurgický zákrok.

Po obnovení průtoku krve se může vaše sítnice alespoň částečně zregenerovat.

V případě uzávěru žíly často dochází k otoku, který je tvořen nahromaděnou tekutinou. Lékař může podat léky na ředění krve, které pomohou tekutinu odvést. Aby byl účinek účinnější, může být lék aplikován přímo do oční bulvy.

Často se také používá laserová léčba. Tato léčba uzavírá netěsnosti a také zabraňuje tvorbě nových cév v oku.

Jak nebezpečná je oční mrtvice?

Pokud nebudete jednat rychle, může oční mrtvice vést ke ztrátě zraku. Oční mrtvice je naléhavá a měla by být okamžitě léčena, aby se zabránilo dlouhodobému poškození. Pokud se u vás vyskytne některá z výše uvedených příhod, neprodleně kontaktujte svého očního lékaře.

Komu hrozí oční mrtvice?

Vzhledem k tomu, že oční mrtvice je způsobena zúženými nebo ucpanými cévami, jsou rizikové faktory stejné jako u jiných cévních onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice. Obzvláště opatrní byste měli být, pokud jste:

  • v pokročilém věku
  • jste muž (muži jsou zasaženi častěji než ženy)
  • trpíte vysokým krevním tlakem
  • trpíte cukrovkou
  • trpíte arteriosklerózou
  • kouříte
  • často cvičíte
  • máte zvýšenou hladinu lipidů a cholesterolu v krvi

 


 

Chcete se dozvědět více o dalších příčinách podrážděných očí? Přečtěte si našeho Lentiamo průvodce onemocněním očí, kde se dočtete o problémech jako:

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty