Valentýnská nabídka se slevou až 50 %

800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Polarizované vs. zrcadlové sluneční brýle

Pohled skrz polarizované brýle
 

Polarizované sluneční brýle. Každý o nich slyšel, ale ne každý ví, co to přesně znamená nebo jak takové brýle fungují. Není divu, že se nás zákazníci stále ptají, zda jsou polarizované brýle tím nejlepším pro jejich oči nebo zda vypadají polarizované brýle jinak, než běžné tmavé brýle. To samé se stává u zrcadlových slunečních brýlí. Všude na ulicích vidíme milovníky módy se zrcadlovkami na tváři, ale nevíme, zda tyto brýlové čočky mají i jinou výhodu, než stylový vzhled. 

Chcete znát výhody polarizovaných a zrcadlových brýlí? Porovnali jsme je za vás.
 

Jaké jsou výhody polarizovaných brýlí?

Polarizované sluneční brýle zvenčí vypadají jako jakékoliv jiné sluneční brýle. Ale když si je nasadíte, okamžitě poznáte v čem jsou tyto brýlové čočky jiné: mají v sobě speciální filtr, který blokuje odražené světlo, které se šíří v horizontálním směru a dovoluje vertikálnímu světlu proniknout do vašeho oka. Vertikální světlo přináší jas a kontrast do vašeho okolí, výsledkem je křišťálově čisté vidění a jasné barvy. Nejvýznamnějším rysem polarizovaných brýlových čoček je funkce, která omezuje oslnění způsobené slunečním zářením. Polarizace efektivně blokuje silné odlesky a povrchové odrazy, které se projevují zejména při pohledu na vodní hladinu, nebo mokrou vozovku.
 

advantages of polarised sunglasses
 

Funkce proti slunečnímu záření eliminuje odražené sluneční paprsky, které se odrážejí od vodní hladiny, takže Vám může pomoci vidět pod vodní hladinu. Pokud je voda čistá, je pravděpodobné, že uvidíte ryby a další vodní život.

Jak polarizované brýle fungují?

Při výrobě kvalitních polarizovaných brýlí se filtr vkládá přímo do brýlových čoček. Polarizační filtr je vrstvený a blokuje tak odrazy a oslnění podobně, jako například okenice.

Oslňující světlo vidíme tehdy, když se světelné záření odráží od lesklých povrchů jako jsou jezera, sněhem pokryté sjezdovky, mokrá vozovka nebo naleštěná vozidla. Povrch je horizontální, takže odražené světlo je také horizontální. Když ale nasadíme polarizované brýle, skla blokují oslnění horizontálním světlem, protože to neprojde vertikálně pokrytým filtrem skel.

Poznámka: Polarizovaná skla mohou působit zdání, že objekty vypadají tmavší. Když odstraníme oslnění, detaily obrazu budou viditelnější a barevnější a oči se méně namáhají.

Jak poznám, zda mají mé sluneční brýle polarizovaná skla?

How do polarised lenses work?
 

Pokud chcete zjistit, jestli mají Vaše brýle polarizovaná skla, pomohou Vám k tomu následující 4 kroky. Podívejte se na lesklý povrch, až na něj bude svítit slunce. Takový povrch může být hladký jídelní stůl, zrcadlo nebo jakýkoliv jiný hladký, lesklý a rovný povrch. Držte své brýle asi 15 cm před svýma očima, pak se podívejte na povrch pouze skrz jedno ze skel. Otáčejte brýlemi vertikálně o 60 stupňů, takže jedno sklo je o trochu výš, než to druhé. Uvidíte, jak skla změní barvu na tmavší. Podívejte se přes skla na povrch odrážející světlo, pokud jsou vaše brýle polarizované, oslnění zmizí.

Jaké jsou výhody zrcadlových slunečních brýlí?

Zrcadlové sluneční brýle se liší od běžných tmavých nebo polarizovaných brýlových čoček nejen ve svém vzhledu, ale i funkci. Ale stejně jako polarizované, tak i zrcadlové brýlové čočky nabízí značnou ochranu očí před únavou ze slunečního záření. Zrcadlové brýlové čočky odráží světlo, takže díky tomu zažíváme větší pohodlí při vidění během slunečného dne.
 

advantages of mirrored sunglasses
 

Brýlové čočky se zrcadlovou úpravou mají vysoce reflexní plochu, která je využívána kvůli snížení množství prošlého světla, které prochází do oka. Tato schopnost dělá zrcadlové brýle mimořádně vhodné ve velmi světlém nebo oslňujícím prostředí – při slunečných letních dnech nebo při lyžování. Zrcadlová povrchová úprava na brýlích je velmi odolná, avšak nevýhodou může být zkreslení barevných efektů a nebo více viditelné škrábance, které mohou být způsobené nevhodným zacházením s brýlemi.

Jak zrcadlové brýle fungují?

Zrcadlové brýlové čočky využívají jak tradiční zabarvení materiálu, tak speciální úpravu zvanou „zrcadlová vrstva“. Tato vrstva snižuje množství světla, které prochází do oka od 10 až 60 %. Obvykle se na lepší zrcadlové brýlové čočky nanáší několik dalších různých vrstev, jako je například tvrzení a antireflex.

A co antireflexní vstva?

Další termín, který se často objevuje ve spojení se zrcadlovými brýlovými čočkami, je právě „antireflexní vrstva“. To vzbuzuje otázku: „Cožpak nejsou ostatní skla taky antireflexní?“ Záleží na kvalitě provedení. Když nosíte sluneční brýle, odrazy jsou zmírněné díky barevnému zabarvení (tónování) brýlových čoček. Pro lepší komfort se pak často využívá antireflexní vrstva na zadní ploše brýlové čočky, aby snížila nežádoucí odraz vlastního oka.

Kompletní antireflex z obou stran, se nejčastěji používá u čirých dioptrických brýlových čoček a eliminuje se tím množství odražených paprsků na přední a zadní ploše, což vede lepšímu komfortu vidění a zvyšuje kvalitu zrakové ostrosti.

Bez antireflexní vrstvy by vám nežádoucí odrazivost paprsků ovlivňovala kvalitu vašeho vidění. S AR vrstvou na slunečních brýlích si budete užívat extra pohodlí a jas spolu s lepší kvalitou obrazu.1
 

Jste připraveni vybrat si své nové Polarizované sluneční brýle?

Zdroj: Zeiss vysvětluje na svých stránkách jak zrcadlové brýle fungují.

 

Čtěte dál:

poradíme vám, jak vybrat správné brýle podle vašeho stylu