Prohlédněte si průvodce slunečními brýlemi 😎

4,9/5 Hodnocení

Přihlášení

Diabetická retinopatie

Diabetická retinopatie


Diabetická retinopatie je forma cukrovky, která postihuje oči. Je způsobena poškozením krevních cév tkáně citlivé na světlo v zadní části oka (sítnici). Diabetická retinopatie může zpočátku způsobit mírné poruchy zraku, ale postupem času se může vyvinout ve velmi závažné onemocnění.

Přinášíme Vám rozhovor s oftalmoložkou Dr Mayou Minevou, která nám blíže vysvětlila tuto diabetickou komplikaci a poradila, jak můžeme toto závažné oční onemocnění léčit.Co je to diabetes a diabetická retinopatie?

Dr. Mineva vysvětluje zdravotní stav diabetu níže:

Diabetes je porucha endokrinní výměny, která postihuje několik metabolismů – hlavní vlastností je přetrvávající hyperglykémie s vysokou patogenní hladinou, absolutní nebo relativní nedostatek inzulínu, s vaskulárním poškozením vedoucím k vysoké morbiditě a smrti.

Také zmiňuje několik příčin tohoto onemocnění: špatná výživa, nedostatek fyzické aktivity, stres a dědičné faktory jsou hlavními příčinami diabetu, při nichž lidské tělo není schopno produkovat inzulín.

Ovlivněním všech krevních cév způsobuje diabetes vícenásobné poškození orgánů, včetně poškození očí. Nejzávažnějším vizuálním onemocněním způsobeným diabetem je diabetická retinopatie, která je jednou z hlavních příčin oslepnutí. Vyvíjí se na různých úrovních a zhoršuje zrak nevratně, různými způsoby.

Lze diabetickou retinopatii léčit?

Ve své mírnější formě, známé jako neproliferativní diabetická retinopatie , ji lze léčit laserovou terapií a léčbou léky v ambulantním prostředí.

Možnost ovlivnit komplikace závažnější proliferativní formou diabetické retinopatie je pomocí operace sklivce.

Co můžeme udělat, abychom se chránili před diabetickou retinopatií?

Poškození očního pozadí není pacientem viditelné ani rozpoznatelné. Aby se předešlo závažným komplikacím, je nutná oftalmologická návštěva alespoň jednou ročně. Diagnóza diabetické retinopatie vyžaduje kromě standardního očního vyšetření zrakové ostrosti, biomikroskopie předního segmentu a vyšetření rozšířených zorniček, také vyšetření technikou fluorescenční angiografie (FAG) a optické koherentní tomografie (OCT).

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné