Přihlášení

Co je daltonismus: Příznaky, příčiny a léčba

Daltonism

Odborný obsah z oboru medicíny napsala oční lékařka Dr Maya Mineva a zrevidovali naši optometristé 27. října 2019.

Zdravé lidské oko dokáže rozlišit tři základní barvy – červenou, zelenou a modrou a dále 300 dalších, které vznikají jejich mísením. Tomu se říká trichromatické vidění. Vnímání barev ale může být narušeno, což může ve finále znamenat jednu z forem barvosleposti. V tomto článku se Lentiamo zaměří na jednu konkrétní formu – daltonismus. Vyhledali jsme radu skutečného odborníka: oční lékařky Mayi Minevy, která nám řekla, co daltonismus je, co ho způsobuje a jaké jsou jeho symptomy.

Co je to daltonismus?

Termín “daltonismus” je odvozen od jména anglického lékaře a chemika Johna Daltona, který trpěl deuteranopií (neschopností vnímat zelenou barvu). Svoji nemoc do detailu popsal. Morfologickým substrátem barevného vidění jsou čípky (diferencované buňky, kterým se říká fotoreceptory) ve žluté skvrně. Narušení ve vnímání barev může být vrozené nebo získané. Vrozené poruchy se nazývají monochromazie, anomální trichromazie nebo dichromazie. Toto jsou tři obvyklé formy:

Tři formy daltonismu

  • Monochromazie znamená úplnou barvoslepost. Vidění lidé trpících monchromazii se dá přirovnat k černobílé fotografii.
  • Anomální trichromazie se dělí na poruchy ve vnímání červené (protanopie), zelené (deuteranopie) a modro-fialové (tritanopie). Lidé, kteří trpí anomální trichromazii, vnímají všechny tři primární barvy, ale v určitých podmínkách hůře nebo úplně špatně. Obvykle si ani nevšimnou, že nějakou vadou trpí.
  • U dichromazie oči nevnímají ani jednu z primárních barev. Lidé vidí barvu podobnou hnědé a stáčejí se ke světlu. Nejčastější poruchou je v tomto případě porucha vnímání zelené (deuteranopie, kolem 75 %) a červené (protanopie, kolem 25 %).
Typy barvosleposti

Co způsobuje daltonismus

Vrozený daltonismus je spojován s chromozomem X, což znamená, že nositelkami jsou ženy. Nicméně daltonismus je častější u chlapců (8 %) než u dívek (0,5 %).

Získaná barvoslepost může být způsobená vizuálním systémem nebo patologií oka, otravou nebo nitrolebečními zraněními.


Léčba daltonismu

Barevné vidění může být korigováno aplikací barevných filtrů. Pro diagnózu správného typu daltonismu používají optometristé tzv. pseudoisochromatickou tabulku pro vyšetření barvocitu, kterou tvoří barevné skvrnky formující písmena nebo čísla.

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Moje objednávka

    Pro vyhledání objednávky se prosím přihlaste.