Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Koupání s kontaktními čočkami

Koupání s kontaktními čočkami

Mohu se koupat s kontaktními čočkami?

  • » Ano, ale při dodržení správných zásad.

Jaké jsou rizika při koupání?

Při kontaktu oka s vodou hrozí vznik infekce, v extrémním případu vyplavení čočky z oka.


Co může vyvolat zánět nebo infekci?

Zánět může vyvolat ve vodě žijící měňavkovitý prvok akantaméba, který může způsobit akantamébovou keratitidu. Běžně žije ve vodě a na oko se jen tak snadno neuchytí. Velice snadno se může dostat pod kontaktní čočku a tam přežívat. Při zanedbání léčby oka napadeného akantamébou může dojít až k trvalému poškození zraku.

Největší riziko možné nákazy infekcí představují přírodní vodní zdroje. Při koupání v moři a v plaveckých bazénech je riziko menší.

Nejmenší riziko představuje sprchování a běžné oplachování obličeje, ale zde zase hrozí kontaminace čočky mýdlem či šampónem a následná možná alergická reakce.

Jaké je ideální řešení?

Riziku při koupání v kontaktních čočkách se lze úspěšně vyvarovat používáním jednodenních kontaktních čoček v kombinaci s plaveckými brýlemi. Pokud by přece jen nějaké problémy objevily (pálení, svědění, zarudnutí oka, mlhavé vidění) je vhodné navštívit očního lékaře.

Nosíte dlouhodobé kontaktní čočky?

V tomto případě je důležité po každém styku čočky s vodou čočku důkladně očistit a zdesinfikovat vhodným roztokem, ideálně na bázi peroxidu (aosept, oxysept).

Stejná pravidla platí při koupání v moři, neboť slaná voda může snížit životnost kontaktní čočky. Sůl usazená v čočce může být původcem dalších očních komplikací.

Můžu se v kontaktních čočkách potápět?

V kontaktních čočkách se samozřejmě lze i potápět. Pro tento případ je vhodné volit čočky s vysokou propustností pro kyslík a čočky nasadit nejméně hodinu před vlastním potápěním.

Upozornění na závěr

Je třeba mít na paměti, že zvýšená vlhkost prostředí může mít za následek „přisátí“ kontaktní čočky k povrchu oka. Proto je vhodné kontaktní čočky z oka vyjmout nejdříve za 30 minut, aby nedošlo k odtržení rohovkového epitelu.

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné