Roztok Solunate 50 ml zdarma k Lenjoy Bi-weekly Aqua+

Přihlášení

Pořiďte si nové brýle se správnými čočkami

Brýlové čočky
 

Poté, co jste absolvovali vyšetření zraku, kde jste obdrželi předpis pro brýle, můžeme postupovat v našem průvodci dále a to na výběr správných brýlí. Před jejich nákupem je však pár věcí, které je nutné zvážit.

Stejně jako správná dioptrie, i obroučky a vhodná skla mohou hrát velkou roli v celkovém komfortu při nošení nových brýlí. Začneme tedy brýlovými čočkami, kterých je na trhu velká spousta. Nemusíte se vůbec výběru bát. Lentiamo vám pomohou poznat mezi nimi rozdíly a po přečtení tohoto průvodce určitě budete mít v brýlových čočkách trochu větší pořádek a jejich výběr bude jistě o něco snadnější!

 

Jaké druhý brýlových čoček jsou k dispozici?

Brýle jsou komplexní vizuální pomůckou, která se skládá z několika součástí. Nejdůležitější je brýlová čočka. Koneckonců je to nakonec nejdůležitější faktor, který určuje, zda jste se svými brýlemi spokojeni nebo ne.

Podívejte se na různé druhy, materiály a povrchové úpravy našich brýlových čoček!

 
Jednoohniskové brýlové čočky

 

Jednoohniskové

Jednoohniskové brýlové čočky jsou nejběžnějším druhem při výrobě dioptrických brýlí. Poskytují jedno zorné pole, nebo jedinou dioptrii přes celou brýlovou čočku pro korekci krátkozrakosti (myopie), dalekozrakosti (hyperopie) nebo astigmatismu.

Jednoohniskové brýlové čočky jsou vhodné například na čtení nebo ostré vidění do dálky.

 
Bifokální brýlové čočky

 

Bifokální

Někteří lidé potřebují brýle na blízko i do dálky.. Namísto samostatných brýlí pro každou oční vadu mohou být pohodlnější volbou bifokální brýle.

Bifokální čočky jsou rozděleny viditelnou linií: větší plocha pro vidění do dálky a menší část pro čtení.

Prvonositelé bifokálních brýlových čoček mohou potřebovat nějaký čas, než si na ně zvyknou. Je to hlavně proto, že se musíte naučit pohybovat očima mezi plochou pro vidění do dálky a čtecí plochou čočky.

Je však nutné zmínit, že bifokální brýlové čočky jsou již starším typem používaných čoček. V dnešní době optici běžněji používají tzv. progresivní brýlové čočky.

 
Progresivní brýlové čočky

 

Progresivní

Rozdíl mezi bifokálními a progresivními čočkami je v tom, že tu není žádná viditelná linie mezi jednotlivými pohledovými plochami. Mají jednolitý neviditelný styl ve kterém se dioptrie mění „progresivně“, tedy postupně ve hmotě celé čočky. Tím je používání progresivních čoček je mnohem pohodlnější než u bifokálních čoček.

Hlavní pohledová plocha v progresivní čočce je do dálky, s menší oblastí na spodu čočky pro pohled na blízko nebo na čtení, a oblastí pro střední vzdálenost umístěnou uprostřed čočky.

Tímto způsobem progresivní čočky kombinují tři různé dioptrie v jedné čočce. To vám umožňuje provádět činnost na blízko (např. čtení, psaní), na střední vzdálenost (např. sledování televize, práce s počítačem) nebo na dálku (např. řízení vozidla), aniž byste museli pořád měnit brýle. Takže s progresivními čočkami vidíte ostře na jakoukoliv vzdálenost. Těmto čočkám nebo brýlím se někdy také říká multifokální.
 
Non-dioptric aesthetic lenses

 

Estetické nedioptrické brýle

Pro ty, kteří si kupují brýle pouze z módních důvodů, nabízíme i čočky bez dioptrií. Takové brýle neposkytují korekci zraku a jsou pouze módním doplňkem. V e-shopu Lentiamo si můžete snadno objednat nedioptrické čočky k brýlovým obrubám přímo v prvním kroku během nákupu. Rovněž si můžete objednat filtr modrého světla, který bude nanesen na brýlové čočky, aby poskytovaly přidanou ochranu k vaším módním brýlím (o „BlueCut“ si můžete přečíst níže).

 

Tímto jsme vám shrnuli tři nejdůležitější typy brýlových čoček. Ale jaký další faktor hraje důležitou roli při výběru těch nejlepších čoček? Správně, je to jejich materiál!

 

Které materiály čoček jsou nejlepší?

Čočky CR-39

Velmi oblíbený a rozšířený je materiál s označením CR-39, zvláštní druh plastu.

Čočky CR-39 jsou často předepisovány pro svoje pohodlí, trvanlivost a odolnost při dopadu. Tento velmi lehký materiál má vynikající optické vlastnosti a je nejlepší pro nižší dioptrie.

Polykarbonátové čočky

Polycarbonát je plast, který je ještě lehčí a odolnější než CR-39, což z něj dělá přední materiál pro dětské sluneční brýle, bezpečnostní a sportovní brýle. Polykarbonátové čočky nabízí 100 % UV ochranu.

Dnes už ale existuje i novější a opět o něco lehčí materiál s podobnou odolnosti jako polykarbonát. Jmenuje se Trivex®.

Čočky Trivex®

Čočky Trivex jsou lehké, odolné nárazu a poskytují 100 % UV ochranu. Trivex také poskytuje ostřejší centrální a periferní vidění než jiné plastové čočky. Lentiamo vám vyrobí brýle s čočkami Trivex, CR-39 nebo s vysokým indexem. 

Čočky s vysokým indexem

Index čočky je číslo, které popisuje jak silná nebo tenká je brýlová čočka. Čím vyšší je index, tím tenčí je čočka. A čím je čočka tenčí, tím lehčí jsou vaše brýle a tím více UV ochrany poskytují. Různé indexy můžete najít pod označeními MR 8 (1,60) – High-index, MR 10 (1,67) – High-index a MR 174 (1,74) – High-index. Tenčí čočky umožňují více stylů a mohou pokrýt různé vady zraku, včetně vysokých dioptrií.

Následující tabulka ukazuje nejpoužívanější indexy a jejich UV ochranu v nanometrech. Zde zjistíte více o UV 400 filtru

  • 1.5 „nízký index“ (CR-39) – UV 380 nm
  • 1.53 Trivex – UV 400 nm
  • 1.59 Polycarbonate – UV 400 nm
  • 1.6 MR 8 High-index – UV 400 nm
  • 1.67 MR 10 High-index – UV 400 nm
  • 1.74 MR 174 High-index – UV 400 nm

Připomínáme, že polykarbonátové a MR 174 čočky lze koupit pouze v naší optice Lentiamo v Praze.


 

Nyní se podíváme na vlastnosti čoček CR-39, MR 1,60; 1,67; 1,74) a Trivex® a jejich indexová čísla:

 
  CR-39 MR (1.60; 1.67; 1.74) Trivex®
optické vlastnosti velmi dobré dobré vynikající
síla čočky standardní extrémně tenká velmi tenká
ochranný UV filtr dobrý vynikající vynikající
trvanlivost a odolnost dobrá velmi dobrá vynikající

Když už víte, jaké materiály čoček jsou ty nejlepší, rádi bychom vám ukázali různé druhy povrchových úprav. 

Která povrchová úprava je nejlepší pro vaše brýlové čočky?

UV ochrana

Chcete dobře vidět a zároveň chránit své oči před slunečními paprsky? To není problém, pokud máte čočky s UV ochranou povrchu. Lentiamo vám poskytnou povrchovou úpravu BlueCut UV420 nm na čočky CR-39. To vám zajistí dokonalou UV 420 ochranu.

Anti-reflexní úprava

Na Lentiamo si můžete objednat zvláštní anti-reflexní povrchovou úpravu čoček zdarma. Silná anti-reflexní vrstva chrání oči před nežádoucím oslněním a čočky před poškrábáním. Rovněž poskytuje základní ochranu před vodou a nečistotami.

Superhydrofobická ochrana

Jako další nabízíme takzvanou superhydrofobní ochranu s anti-reflexními vlastnostmi a chránící proti poškrábání. Tato úprava efektivně odpuzuje vodu a nečistoty a kromě toho dělá správnou péči o vaše brýle mnohem jednodušší.

Počítačový „BlueCut“ filtr

Zvláštní ochranu poskytuje také počítačový „BlueCut“ filtr. Brýle proti modrému světlu blokují jeho škodlivé účinky vyzařované obrazovkami počítačů, mobilních telefonů a dalších zařízení. Modré světlo může způsobit vážné obtíže vašim očím, narušovat kvalitu spánku a vaší celkovou pohodu. BlueCut filtr s UV 420 nm také chrání před oslněním a poškrábáním, odpuzuje vodu a chrání oči před UV zářením.

Pokud máte zájem o nákup módních počítačových brýlí, které poskytují pouze filtr modrého světla, prohlédněte si naše počítačové brýle Lentiamo nebo Meller Blue light brýle.

Úprava proti zamlžení

Pokud chcete mít na svých brýlových čočkách úpravu proti zamlžení, Lentiamo mohou objednat úpravu od firmy Essilor pod názvem Optifog®. Navíc u nás můžete zakoupit gel proti zamlžení a na čočky ho jednoduše sami nanést.

Úprava proti zamlžení může být použita na plastové, polykarbonátové a další brýlové čočky. Připomínáme, že úprava proti zamlžení může být zakoupena pouze v naší optice Lentiamo v Praze.

Přečtěte si více

Přínášíme vám rady, jak si vybrat správné sluneční nebo dioptrické brýle.