800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Do podrážděných očí konzervanty nepatří

Do podrážděných očí konzervanty nepatří

Zrak je naším nejcennějším smyslem, získáváme jím zhruba 90% informací z okolí. Moderní společnost klade na naše oči vysoké nároky. Mnoho lidí prosedí před monitorem v klimatizované kanceláři stovky hodin ročně a pohybuje se v prašném prostředí velkých měst. Takové podmínky působí nepříznivě na naše oči.

Den strávený před monitorem v klimatizované kanceláři je jedním ze způsobů, jak si přivodit syndrom suchého oka, který je způsoben narušením slzného filmu oka. Ten funguje jako přirozený ochranný štít a brání bakteriím uchytit se na povrchu oka. Současně oko zvlhčuje a vytváří na něm hladký optický povrch, který nám umožňuje ostré vidění.

Syndrom suchého oka se řadí mezi civilizační choroby a vyskytuje se u čím dal vyššího počtu lidí. Na vině jsou často externí vlivy – prašné prostředí měst, klimatizace v kancelářích, dlouhé hodiny strávené před monitorem, kdy pozorovatel zapomíná mrkat a tím nedochází k roztírání slzného filmu.

Syndrom suchého oka může způsobovat velmi nepříjemné vjemy – oči jsou zarudlé, pálí, štípou, člověk může v oku cítit tlak nebo mít pocit přítomnosti cizího tělesa. Může dojít i k rozostřenému vidění. Tyto projevy proto nesmíme podceňovat.

Mohlo by se zdát, že se stačí odstěhovat na venkov a nechat doma počítač, ale ani to by nevyloučilo nepříjemnosti s očima jako je pálení nebo řezání, zarudnutí, tlak za očima anebo pocit cizího tělesa v oku.

K léčbě suchého oka se používají oční kapky, tzv. umělé slzy. Problémem je, že mnoho druhů očních kapek obsahuje konzervanty, které slzný film dále narušují a prohlubují tak potíže, které by měly původně řešit. Znevýhodněni jsou uživatelé kontaktních čoček, pro které nejsou kapky s konzervanty vhodné a často se musí jejich nošení během léčby vzdát.

Mnoho lidí pociťuje při aplikaci očních kapek nepříjemné pocity a vyzkouší jich několik druhů, než objeví ty pravé. Na českém trhu není mnoho očních kapek bez konzervantů, jedny z nich jsou například Oxyal, které léčí syndrom suchého oka, udržují správnou vlhkost povrchu oka, redukují zarudnutí a brání proti vniku nečistot.

„S Oxyalem mám já i moji pacienti vynikající zkušenost. Snižuje únavu, zlepšuje vidění, zahání pocit suchých očí a vytváří pohodlné vidění. A hlavně nedráždí, a to ani při dlouhodobém používání“, uvedl MUDr. Josef Hycl, CSc. Lékařský ředitel Oční kliniky NeoVize (www.neovize.cz).

Tyto kapky obsahují kyselinu hyaluronovou, která napomáhá rychlejší obnově epitelu rohovky a tím i regeneraci celého povrchu oka. Kyselina hyaluronová je jedním z přírodních „zázraků.“ Je důležitá pro správné hojení ran a naše tělo si ji vytváří samo. Navíc na sebe váže vodu a spolu s přítomnými minerály udržuje oko v přirozeném vlhkém prostředí.

Unaveným očím prospívá také pravidelné cvičení oční jógy, která umožní rychlejší rehabilitaci po celodenní práci, uvolní oční svaly a akomodaci. Její každodenní praktikování může pomoci předejít oční únavě a přispěje k zachování dobrého zraku bez zbytečné únavy.

S principy oční jógy přišel již na přelomu devatenáctého a dvacátého století jako první americký lékař William H. Bates.

Každé oko pomalu stárne a oční cvičení dokáže tento proces zpomalit. Přehled všech cvičení naleznete na www.ocnijoga.cz. Na těchto stránkách si můžete také stáhnout brožurku s dalšími informacemi a tipy ohledně zdravých očí. Doporučujeme si ji vytisknout, abyste měli návod ke cvičení vždy po ruce doma, v kanceláři nebo na cestách.

Jak na oční jógu?

Před samotným cvičením se nejprve uvolněte a protáhněte. Cviky provádějte ve chvílích, kdy se na ně můžete plně soustředit, a zásadně bez brýlí.

Rozcvičení

Zavřete oči a kývejte hlavou – dopředu, dozadu, ze strany na stranu a kolem dokola. Tím si uvolníte ztuhlou krční páteř a necháte oči odpočinout. Intenzivnější uvolnění spodní části krční páteře dosáhnete kroužením ramen. Nejprve směrem dozadu, potom dopředu. Cvičení opakujte alespoň 15 krát v každém směru.

Očima nahoru a dolů

Pohybujte očima pomalu nahoru (pohled k nebi) a dolů. Zopakujte desetkrát.

Očima do stran

Pohybujte očima z jedné strany na druhou. Hlavu mějte pořád v klidné přímé poloze. Na každou stranu se dívejte až tak daleko, jak je to možné. Opakujte desetkrát.

Očima do úhlopříčky

Nejdříve pohybujte očima šikmě do levého dolního rohu, poté pravého horního rohu. Opakujte desetkrát.

Kroužení očima

Nejprve kružte očima na jednu stranu, opakujte pětkrát a poté na druhou se stejným počtem opakování. Pokud během cviků zavřete oči, budete si zároveň masírovat i oční bulvu.

Ostření

Natáhněte před sebe ruku, ve které držíte svisle tužku. Zaostřete na horní konec tužky a ruku pomalu přibližujte. Pořád mějte zaostřeno na tužku.

Obdobně můžete pohledem přecházet z tužky vzdálené od očí asi třicet centimetrů na libovolný předmět ve větší vzdálenosti (nejméně pět metrů), například strom za oknem. Zaostřete oko na tužku, pak na vzdálený předmět. Vše desetkrát opakujte. Potom na několik vteřin zavřete oči a proveďte celý postup ještě jednou. Cvičení provádějte rychle, ale důkladně, aby si oční bulva i čočka na podobnou činnost zvykaly.

Po cvičení

Na závěr celého cvičení nezapomeňte oči opět uvolnit. Přiložte na ně dlaně tak, aby oči zakrývaly, ale nedotýkaly se jich. Ujistěte se, že nikudy neprochází světlo. Snažte se myslet na pozitivní události a maximálně se uvolnit. Toto cvičení by mělo trvat alespoň tři minuty.

Komentáře Přidat dotaz

  • Jana

    Na štípávé oči okamžite pomuzou kapky ocutein sensitive. Kupuji je v lékárně a jsem s nimi moc spokojená.

    Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné