800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Laserové technologie: jak dosáhnout dobrého zraku bez brýlí nebo kontaktních čoček

Laser eye surgery


Díky nejnovějším laserovým technologiím je dnes možné dosáhnout dobrého zraku i bez vizuálních pomůcek.

Dr Giorgio Mattana oční chirurg s mnohaletými zkušenostmi v oblasti excimerových laserů, které úspěšně korigují myopii, hyperopii a astigmatismus jakéhokoli typu.

Zeptali jsme se oftalmologa na různé možnosti laserového očního chirurgického zákroku, náklady a rizika takové procedury.


Doktore Mattano, mohl byste krátce klasifikovat nejčastější oční vady a říct nám, jak je lze léčit?

U zdravého oka je cesta paprsků světla upravena rohovkou a čočkou, takže se mohou sbíhat na sítnici.

 • Oko trpící myopií (krátkozrakost), které je delší než zdravé oko, se světelné paprsky sbíhají před sítnicí
 • Oko trpící hyperopií (dalekozrakost), které je kratší než zdravé oko, se světelné paprsky sbíhají za sítnicí
 • Astigmatické oko má neobvykle zakřivenou rohovku

Všechny tyto vizuální vady mají za následek nezaostřené vidění a jediný způsob, jak může pacient správně vidět, je s pomocí dioptrických brýlí, nebo kontaktních čoček. Terapeutickou alternativou nošení brýlí nebo kontaktních čoček je operace rohovky pomocí technologie excimerových laserů.

Co by mohlo přimět pacienta k podstoupení laserového ošetření?

Refrakční excimerová laserová operace může být doporučena pacientům, kteří mají velký refrakční rozdíl mezi očima (anisometropie) nebo těm, kteří špatně tolerují nezbytnou korekci zraku. Je určen také pro lidi, kteří špatně snášejí kontaktní čočky nebo těm, kteří musí pracovat v prostředí, kde vizuální pomůcky nejsou povoleny.

Jak se laser používá v oční chirurgii?

Laserový paprsek dokáže odstranit tkáň s maximální přesností. Je nemožné provést tento druh operace ručně. Mluvíme o ¼ mikronu (tisícina milimetru) pokaždé, když laser zasáhne povrch oka. V současné době neexistuje žádný jiný způsob, který by zaručil tento výsledek. Takto mohou chirurgové eliminovat nebo alespoň redukovat defekty způsobené krátkozrakostí, dalekozrakostí a astigmatismem.

Jaké existují techniky laserové chirurgie?

 • Fotorefrakční keratektomie (PRK)odstraňuje mikroskopické části tkáně z povrchu rohovky (fotoablace), po předchozím odstranění tenké vrstvy tkáně (epitel).
 • V laserem asistované epiteliální keratomileusis (LASEK), není epitel odstraněn, jako v případě PRK, ale zvednut a přemístěn a následně je provedena laserová operace.
 • Tzv. „laser-assisted in situ keratomileusis“ ( neboli LASIK), je metoda, při které se zvedne chlopeň povrchu rohovky a tenká vrstva podkladové tkáně se odstraní pomocí dalšího laseru, který se nazývá femtosekunda. Tento typ laseru využívá nižší energii, emituje extrémně krátké impulsy a je schopen chirurgicky dosáhnout hlubší část rohovky (stroma), aniž by poškodil některou z nadřazených vrstev.
 • Technika SMILE byla vyvinuta v posledních letech. S pomocí femtosekundového laseru se v rohovce vytvoří drobný kousek tkáně ve tvaru čočky. Poté se stejným laserem vytvoří na povrchu rohovky malá štěrbina ve tvaru oblouku, po které chirurg může vyjmout čočku skrz tento řez a zlikvidovat ji. SMILE umožňuje chirurgovi korigovat extrémní krátkozrakost až 10 dioptrií u pacientů, kteří mají velmi malou tloušťku rohovky.

Jak dlouho operace trvá, jaká je bolestivost a jaký druh anestezie se používá?

Při použití topické anestezie (očních kapek) je operace bezbolestná. Všechny výše uvedené techniky přinášejí velmi podobné výsledky, ale femtosekundový laser může zaručit optimální výsledek rychleji a s menším podrážděním. Mluvíme o 30–40 sekundách laserového ošetření.

Můžete nám říci, jak se po operaci chovat jako pacient?

Po operaci je důležité držet se postupu, který vám doporučí přímo lékař, který operaci prováděl. Pacient má obvykle uspokojivou úroveň vidění za 7 až 10 dní a úplné zotavení zraku by mělo přijít zhruba po měsíci. Měsíc po operaci můžete opět začít sportovat či jít do sauny nebo bazénu, aplikovat oční make-up nebo barvit vlasy. Zanedbání následné pooperační terapie a termínů odborných kontrol mohou ovlivnit konečný refrakční výsledek a způsobit komplikace, zřídka i závažné. Je proto nezbytné řídit se předpisy lékaře.

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné