Přihlášení

Jak často byste měli podstoupit vyšetření očí? Zeptali jsme se odborníků.

Jakub Odcházel

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, Vedoucí optik, dne 22. 10. 2020
Napsal/a Leonie Bauer

Jak často bych měl podstoupit oční vyšetření? Tuto otázku si klade asi každý, kdo nosí dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, a také ti, které trápí rozmazané vidění, bolesti hlavy nebo jiné problémy s očima. Protože oční test může určit nejen vaše dioptrie, ale dokáže detekovat i vážná oční onemocnění.

Je vyšetření jednou za dva roky dostačující, nebo je lepší interval jednou za rok či méně? A jaké jsou faktory, které hrají při tomto rozhodnutí roli?

Naši redaktoři požádali optometristy a oční lékaře z Lentiamo aby upřesnili, jak často byste si měli nechat oči otestovat. Čtěte dále!

Jak často byste měli podstoupit oční vyšetření?

Jak často podstupovat oční vyšetření, závisí na různých faktorech. Jednak záleží na tom, kolik máte let, a tedy kolik let mají vaše. Vědci tvrdí, že oči po narození rychle rostou. Proto jsou oči dětí pravidelně testovány – po narození a o 6 měsíců později.

Oči mladých dospělých nemusí být vyšetřovány tak často, protože naše oči se přestávají zvětšovat ve věku 20 až 21 let.

S přibývajícím věkem se však naše oči stále mění, zejména po 40. roce života. Zhruba v této době naše oči začínají ztrácet schopnost zaostřovat. Tato vada se nazývá presbyopie, a u některých lidí se projevuje více, než u jiných.

Oční vyšetření podle vašeho věku

Naši optometristé a oftalmologové doporučují:

 • Pokud je vám méně než 40 let, měli byste podstoupit oční vyšetření každé 2 roky, bez ohledu na to, zda máte či nemáte zrakovou vadu, například myopii nebo hyperopii.
 • Je-li vám 40 nebo více let, měli byste si nechat oči vyšetřit jednou ročně.
 • Děti by měly podstoupit každý rok oční vyšetření.

Zajímá vás postup očních vyšetření a které testy zahrnují? Přečtěte si našeho průvodce vyšetřením zraku nebo si projděte našeho kompletního průvodce nákupem brýlí.


Jak často byste měli podstoupit vyšetření zraku

Oční testy v závislosti na již existujících problémech

Dalším důležitým faktorem při určování frekvence vašich očních vyšetření je, zda máte nějaké zdravotní potíže, jako je cukrovka nebo glaukom. Mohou se týkat vás nebo někoho z vaší rodiny.

Naši oftalmologové doporučují:

 • pokud jste v minulosti měli oční problémy nebo nemoci/li>
 • pokud vám hrozí rozvoj oftalmologické choroby/li>
 • nebo pokud někdo ve vaší rodině takovou chorobu má

měli byste vyšetření zraku podstoupit alespoň jednou ročně.


Oftalmologové z Lentiamo důrazně doporučují, abyste si pravidelně nechali kontrolovat oči a zrak. Oční vyšetření nejen určuje, zda jsou vaše dioptrie stále dostatečné, ale může také pomoci odhalit závažná oční onemocnění, která by mohla být příčinou vašeho rozmazaného vidění.

Dohodněte si schůzku hned teď v naší optice v centru Prahy. Naši optometristé se těší na vaši návštěvu!

Kolik stojí vyšetření očí?

Na cenu očního vyšetření se informujte už při objednávání. Pravděpodobně zjistíte, že se liší v závislosti na tom, jak důkladné vyšetření potřebujete, a také na úrovni odbornosti očního specialisty. Preventivní prohlídka by měla být hrazena pojišťovnou. Obvyklá cena za vyšetření, například pro prvonositele kontaktních čoček, se pohybuje okolo 300–1000 Kč v závislosti na tom, kdo jej provádí a jak je vyšetření komplexní.

Důrazně nedoporučujeme objednávat si dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, aniž byste předtím podstoupili vyšetření u odborníka. Korekce zraku v takovém případě nemusí být správná.

S předpisem, který obdržíte od svého lékaře či optika, si můžete své oblíbené brýle snadno vyzkoušet na Lentiamo.cz a poslat si je domů! Užijte si prohlížení brýlí z naší nabídky a neváhejte kontaktovat náš zákaznický servis na čísle 800 114 118 nebo info@lentiamo.cz

Zdroje:

1. The Guardian, https://www.theguardian.com/…ave-eye-test
2. Royal National Institute of Blind People, https://www.rnib.org.uk/…20report.pdf
3. Association of Optometrists, https://www.aop.org.uk/…oucher-guide
4. Healthline, https://www.healthline.com/…ur-eyes-grow#…

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty