Přihlášení

8 nejdůležitějších otázek týkajících se kontinuálních kontaktních čoček

Anna Sucha

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Anna Sucha, Optometrista, dne 23. 1. 2021
Napsal/a Leonie Bauer

Toužíte po ostrém vidění po celý měsíc, aniž byste museli vyjímat čočky? Zní to až příliš dobře, než aby to byla pravda. Ale řešení existuje! Už si nemusíte dělat starosti s rozmazaným obrazem po ránu, užívejte si ostrý zrak již od prvního mrknutí oka.

Jaké je tedy řešení? Je možné nosit čočky déle než jeden den, aniž byste si poškodili oči?

Ano, je to možné – představujeme vám kontinuální kontaktní čočky.

Co jsou kontinuální kontaktní čočky?

Možná jste o nich už slyšeli. Kontinuální kontaktní čočky jsou čočky, které nemusíte na noc vyjímat z očí. Jednoduše je nasadíte 1. den v měsíci a vyndáte poslední den v měsíci. Tyto čočky tedy neodstraňujete z oka před spaním každý den, jak jste byli zvyklí, ale nosíte je nepřetržitě všechny dny a noci v měsíci.

Jak dlouho můžete nosit čočky na den i noc?

Teoreticky můžete nepřetržité čočky nosit celý měsíc. Nejpozději po 30 dnech však musí být čočky vyjmuty, jinak by mohlo dojít k usazování nečistot, suchým očím a možnému poškození rohovky. Lentiamo doporučuje, abyste se před nošením kontinuálních kontaktních čoček poradili se svým očním lékařem, zda jsou pro vás vhodné.

Můžete spát s nasazenými kontaktními čočkami?

Maximální doba nošení běžných kontaktních čoček je mezi 10 a 14 hodinami – v závislosti na jejich propustnosti pro kyslík. Avšak kontinuální čočky (někdy také nazývané kontaktní čočky s prodlouženým nošením nebo denní a noční čočky) mají tak vysokou propustnost pro kyslík, že je můžete nosit po celý den i noc – pokud to váš oční lékař nebo optik doporučí.

Kontinuální nošení však není vhodné pro každého. Lidé, které trápí suché a citlivé oči, by se měli raději vyhnout nepřetržitému nošení kontaktních čoček. Důvodem je to, že čočky snižují přísun kyslíku do přední části rohovky, takže oči nemohou bojovat proti nečistotám, bakteriím a infekcím rohovky. Pokud tedy své čočky nosíte několik dní nepřetržitě ve dne i v noci, může se zvýšit riziko zdravotních problémů. Požádejte o radu svého očního lékaře a přečtěte si článek na Lentiamo o tom, co se stane, když usnete v čočkách?.

Podívejte se na nejlepší kontinuálné kontaktní čočky na Lentiamo:

Týdenní čočky Acuvue Oasys pro kontinuální nošení:

Pro koho jsou vhodné kontinuální kontaktní čočky?

Kontinuální čočky jsou vhodné pro všechny nositele čoček, kterým je jejich optik nebo oční lékař doporučil. Měkké kontaktní čočky nabízejí skvělou alternativu k brýlím, zejména pro profesionály pracující ve dne i v noci jako například lékaři pracující i 24 hodin, v pohotovosti nebo na směny.

Jak kontinuální čočky fungují?

Čočky pro prodloužené nošení jsou vyrobeny z materiálu propustného pro kyslík, který se nazývá silikon-hydrogel. Propustnost kyslíku u těchto čoček je mezi 100 a 175 Dkt a jejich obsah vody je poměrně nízký. Silikon-hydrogelové čočky jsou moderním typem měkkých kontaktních čoček, které jsou více porézní než klasické hydrogelové čočky a nechají kyslík dojít až k rohovce. Používat se začaly v roce 2002 jakožto kombinace hydrogelu a silikonu, u níž mohou výrobci zajistit vyšší propustnost kyslíku i při nízkém obsahu vody. Moderní silikon-hydrogelové čočky tak mají výhody vyšší propustnosti kyslíku, která snižuje riziko hypoxie. Díky tomu jsou skvělou volbou u čoček pro dlouhodobé nošení. Nevýhodou těchto čoček je nízká smáčivost a tendence k usazování nečistot.

Podívejme se blíže na vlastnosti kontinuálních kontaktních čoček

  • Velmi vysoká propustnost kyslíku
  • Samozvlhčovací vlastnost materiálu
  • Vynikající povrchová technologie
  • Silikon-hydrogelový materiál

Jak správně aplikovat kontinuální kontaktní čočky?

Řekněme, že vám oční lékař po prohlídce očí doporučí otestovat kontinuální kontaktní čočky.

Co dál? Je nutné se s optikem či lékařem poradit, které kontinuální čočky budou vhodné přímo pro vaše oči, přičemž budou zohledněny všechny nezbytné parametry. V ideálním případě otestujte své nové kontaktní čočky s prodlouženým opotřebením o víkendu, abyste mohli posoudit, jak vaše oči reagují, když spíte s kontaktními čočkami. Pokud v noci nebo v některý z následujících dnů nepociťujete žádné nepohodlí nebo bolest, můžete si své kontaktní čočky vyzkoušet celý týden, aniž byste je museli vyjímat. Pokud se však vaše oči unaví a začervenají, budete muset vyhledat vhodnou alternativu u svého očního lékaře nebo optika.

Představují kontinuální kontaktní čočky nějaká rizika?

Ačkoli vám lékař povolil nošení kontinuálních kontaktních čoček, většina optiků a lékařů přesto doporučuje vyjímat čočky z očí na jednu noc v týdnu, aby si vaše oči mohly trochu odpočinout. Díky této rutině můžete nosit kontinuální kontaktní čočky, i když jste na dovolené.

Co byste neměli dělat: Nenoste své běžné měsíční čočky kontinuálně, nebo déle, než je doporučeno, pokud do kategorie čoček s prodlouženým nošením nespadají. Nenoste čočky déle, než je jejich deklarovaná perioda nošení. Máte-li pochybnosti, noste vždy s sebou balení jednodenních čoček, abyste předešli riziku oční infekce.

Rizika očních infekcí studovali také odborníci z „Optometry and Vision Science“, jejichž výsledky byly zveřejněny na webových stránkách Optikum.at. Studie se zabývá kontaktními čočkami pro nepřetržité nošení. Uvádí, že delší nošení čoček je spojeno s vyšším rizikem očních infekcí.

Více o tomto tématu si můžete přečíst zde:

Zdroje:

1. Optikum, https://www.optikum.at/…ntaktlinsen/
2. Medizin-Aspekte, https://medizin-aspekte.de/…nsen-105538/
3. Acuvue, https://www.acuvue.de/…u_200713.pdf

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty