Přihlášení

Děti a kontaktní čočky

Mohou děti nosit čočky? A od kolika let? A jsou pro ně lepší čočky jednodenní nebo jiné? Otázek na téma „děti a kontaktní čočky“ dostáváme stále více. Připravili jsme proto stručného průvodce světem čoček pro děti. Ať i vám slouží k užitku.

Proč zvolit u dětí čočky místo brýlí?

Dítě vidí stejně dobře v celém zorném poli, protože čočka přiléhá těsně k oku. Na rozdíl od brýlí čočky nepřekážejí při pohybových aktivitách. Kdo má jen trochu živější dítě s brýlemi, ví, jaký problém bývá udržet brýle nepoškozené alespoň pár týdnů v kuse. Čočky zlepšují sebevědomí a přijímání sebe sama. Podle průzkumů 80 % teenagerů po přechodu z brýlí na čočky potvrdilo rodičům, že se cítí znatelně lépe. Čočky jsou levnější. V případě jejich ztráty nasadíte nový pár – v případě ztráty nebo poškození brýlí (u dětí nic nemožného) je investice mnohem nákladnější.

Od kolika let mohou děti čočky nosit?

Nic jako „nejnižší možný věk pro nošení kontaktních čoček“ neexistuje. Zásadní je, zda dítě dokáže o čočky pečovat samostatně. Ze zkušeností aplikačních středisek přitom vyplývá, že péči o čočky zvládají už osmileté děti. Každé dítě je ale jiné, důležitý je individuální přístup. Co je zajímavé? Pokud už děti čočky přijmou za své, bývají v péči o ně zodpovědnější než dospělí – dodržují předepsanou dobu čištění, nepřenášejí čočky přes dobu použitelnosti.

Na co dát pozor?

Důležité je, aby se dítě naučilo (za pomoci specialisty) správné manipulaci s čočkami, protože i tady platí stejně jako jinde – co se v mládí naučíš… Chybně naučený postup se v dospělosti jen těžko odnaučuje.

Jaké čočky jsou pro děti vhodné?

Na úplný začátek doporučujeme zvolit čočky jednodenní. Ty dítě ráno nasadí a večer vyhodí, odpadá potřeba čištění. Až si dítě zvykne, přejděte na čočky čtrnáctidenní – dvoutýdenní interval výměny je pro dětské oči optimální.

Doplnění ze dne 21.1. 2017. Článek slouží pouze k informativním účelům, že i děti a mladiství mohou nosit kontaktní čočky. Společnost Lentiamo s.r.o. čočky nepředepisuje ani neaplikuje kontaktní čočky. Nošení kontaktních čoček pro děti musí být vždy konzultováno a předepsáno očním lékařem či kontaktologem.

Máte dotaz? Napište jej do komentářů. Na každou otázku odpovíme.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

 • Karal K.

  Docela mne zaráží, že v tomto článku, který se tváří jako odborný text, který řeší nošení kontaktních čoček u dětí není uvedeno následující:

  62/2015 Sb.
  VYHLÁŠKA ze dne 31. března 2015o provedení některých ustanovení zákona o zdravotnických prostředcích

  Ministerstvo zdravotnictví stanoví podle § 96 odst. 2 zákona č. 268/2014 Sb., o zdravotnických prostředcích a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon“) k provedení § 6 odst. 2, § 19 odst. 2 písm. n), § 45 odst. 2, § 46 odst. 2, § 48 odst. 3, § 56 odst. 2 písm. a), § 59 odst. 4, § 71 odst. 6 a § 74 odst. 5 zákona.

  § 6

  Seznam skupin zdravotnických prostředků, které mohou ohrozit život nebo zdraví člověka (K provedení § 46 odst. 2 zákona)

  Skupiny zdravotnických prostředků, které mohou ohrozit zdraví nebo život člověka, a to i při dodržení určeného účelu jejich použití, jestliže se používají bez dozoru lékaře, a které se vydávají pouze na poukaz, jsou:

  f) kontaktní čočky u dětí a mladistvých do 15 let,

  To co mne také zaráží, že není povinnost nejen tohoto e-shopu, ale i dalších, které se prodejen kontaktních čoček zabývají informovat o této skutečnosti každého návštěvníka těchto stránek!

  Odpovědět
  • Eva
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Na našem e-shopu uvádíme vždy
   informaci ohledně nutnosti aplikace kontaktních čoček odborníkem, tedy
   kontaktologem nebo optometristou, před nákupem celého balení čoček. Toto
   pravidlo platí nejen u dětí, ale i u dospělých. Navíc v odstavci „Na
   co dát pozor?“ jasně uvádíme, že je nutné naučit dítě manipulovat
   s čočkami, aby proces aplikování čočky do oka provádělo správně. Ze
   začátku je nutná pomoc specialisty a dospělých, později to již dítě
   zvládne samo. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den. Eva


   Odpovědět
   • Andrea

    Mám dceru s tupozrakostí , kontaktní čočky používáme na jedno očko kde má 5 dioptrií , a na druhém žádnou, úžasná věc , dcera je nasazuje sama od 4 let a brýle máme jen aby se očka naučila koukat rovně . . . .
    Děkuji za eshop Andrea

    Odpovědět
    • Eva
     Lentiamo.cz

     Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Moc si ceníme skutečnosti, že
     jste s naším e-shopem a čočkami spokojená. Přeji krásný den, Eva


     Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty