Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

Přihlášení

Privátní značky čoček: Co to je a jak zjistit originální název

Jakub Odcházel, DiS.

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, DiS., Vedoucí sítě optik , dne 11. 11. 2020. Napsal/a Maria Chiara Tarsia

Už jste někdy slyšeli o privátních značkách kontaktních čoček?

Pokud jste odpověděli ne a jste uživatelem kontaktních čoček, měli byste pravděpodobně číst dál.

Řekneme vám proč. Když kupujete kontaktní čočky ve větších optikách, které mají sítě několika poboček, často se setkáte s krabičkami čoček, jejíž značky najdete výhradně v jejich prodejnách a u jiné optiky na stejnou značku nenarazíte.

To nutně neznamená, že daná optika je zároveň výrobcem těchto čoček. Privátní značky čoček bývají často čočky, které prodejci ve spolupráci s výrobcem čoček, produkují pod svou značkou v odlišných krabičkách. Tyto krabičky pak obsahují čočky, které jsou na trhu běžně dostupné, avšak pod jiným názvem, který jim dal přímo výrobce.

Kontaktní čočky – jako lékařské pomůcky – jsou vyráběny podle nejpřísnějších standardů kvality, a proto vyžadují vysokou úroveň technologie, bezpečnosti a know-how.

V e-shopu Lentiamo najdete širokou škálu nejoblíbenějších čoček v Evropě od všech hlavních světově uznávaných výrobců, jako jsou CooperVision, Bausch & Lomb, Alcon, Cibavision a další.

Jak zjistit originální název vašich čoček

Krok 1. Vezměte si krabičku čoček

Vše, co potřebujete vědět, je obvykle vytištěno – malými písmeny – na krabičce a dokonce i na blistru. První věcí, kterou chcete zkontrolovat, je typ a vlastnosti čoček.

 • Jsou vaše čočky jednorázové, čtrnáctidenní nebo měsíční?
 • Nosíte jednoohniskové čočky? Jsou sférické nebo asférické? Potřebujete torické nebo multifokální čočky?

Máte-li pochybnosti, přečtěte si naše informace o rozdílech mezi denními a měsíčními čočkami a také jednoduchého průvodce typy kontaktních čoček.

Na krabičce populárních čoček Biofinity vám ukážeme, kde najdete všechny užitečné informace.

Krok 2. Zaměřte se na zakřivení (BC) a průměr (DIA)

Obvykle má každý značka a typ kontaktních čoček svou vlastní kombinaci zakřivení – BC (base curve) a průměru – DIA (diameter). To vysvětluje, proč jsou tyto dva parametry důležité pro nalezení originálního názvu čoček. Tyto dva parametry stručně a jednoduše popisují „velikost“ vašeho oka. To je také důvod, proč byste neměli měnit značku nebo model svých čoček bez předchozí konzultace s optikem. Pokud jeden z parametrů neodpovídá naměřeným parametrům vaší rohovky, je pravděpodobné, že čočka nebude správně sedět a čočka vám v oku nebude příjemná.

Parametry kontaktních čoček na krabičce

Krok 3. Zjistěte více o materiálu a výrobci

Materiál je bezpochyby nejdůležitějším prvkem, který je zde třeba vzít v úvahu. Ve skutečnosti je každý materiál téměř vždy a téměř výlučně patentován a je používán konkrétním výrobcem k výrobě konkrétních kontaktních čoček. To znamená, že na trhu neexistují téměř žádné čočky, které by používaly stejný materiál. Pokud ano, jedná se buď o čočky ze stejné řady (například Biofinity a Biofinity toric), nebo půjde právě o privátní značku čoček. Tyto informace obvykle najdete na jedné straně krabičky (obvykle na zadní straně) spolu s obsahem vody a dalšími technickými vlastnostmi.

Materiál kontaktních čoček na krabičce

Materiál kontaktních čoček je obvykle napsán na krabičce i na víčku blistru. Hledejte zde vtipný, latinsky vypadající název s koncovkou -filcon. Zde jsou některé příklady: Comfilcon A, Omafilcon A, Ocufilcon D, Hilafilcon B a spousty dalších.

To znamená, že pokud jste svou krabičku již recyklovali, na blistru stále máte šanci najít všechny užitečné parametry (pokud je výrobce na blistru uvádí)!

Parametry kontaktních čoček na blistru

Pokud není název výrobce uveden na přední straně krabičky, je obvykle vytištěn na zadní straně poblíž malého symbolu továrny. Jak jsme si již vysvětlili, většina čoček je vyráběna nejlepšími světovými výrobci v jejich špičkových továrnách.

Nemůžu své čočky najít online. Co mohu dělat?

Kontaktujte nás! Vše, co musíte udělat, je nám napsat na adresu info@lentiamo.cz nebo zavolat na číslo 800 114 118. Nezapomeňte nám sdělit své parametry (nebo nám pošlete fotografii krabičky či blistru e-mailem) a materiál čoček a náš zákaznický servis se pokusí dohledat, o jaké čočky by mělo jít a zda je najdete v nabídce Lentiamo.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

 • Tereza

  Dobrý den,chtěla bych se na vás obrátit s dotazem na čočky
  Používám čočky značky ecco one day uv které se už v ČR nevyrábí a chtěla bych se zeptat jaké jsou tomu nejvíce podobné
  Děkuji.

  Odpovědět
  • Marie
   Lentiamo.cz

   Dobrý den,

   děkujeme za komentář. Jak je zmíněno v článku výše, pro určení
   alternativních čoček potřebujeme doplnit nejlépe: zakřivení čoček (BC),
   průměr čoček (DIA), materiál čoček. Můžete nám také poslat foto
   krabičky s viditelnými údaji na e-mail
   info@lentiamo.cz.

   Předem děkujeme za spolupráci a přejeme krásný den.


   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty