Přihlášení

Jak čistit dioptrické a sluneční brýle - kompletní průvodce

Jakub Odcházel

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, Vedoucí optik, dne 13. 1. 2020
Napsal/a Maria Chiara Tarsia

Kvalitní dioptrické brýle nebo značkové sluneční brýle nejsou pouhým doplňkem, ale přímo nezbytností.

Proč? Brýle jsou totiž, pro mnohé z nás, kromě módního doplňku i našim každodenním společníkem. Proto chceme, aby byly odolné a esteticky dokonalé.

A co sluneční brýle? U těch platí to stejné. Pozor si dávejte hlavně na UV ochranu.

Protože bývají značkové brýle často velkou investicí, je dobré vědět, jak je správně čistit, aby vám vydržely co nejdéle. Čtěte tedy dále a zjistíte, jaký je nejlepší způsob čištění dioptrických a slunečních brýlí!

Nejlepší způsob, jak vyčistit brýle – co dělat a co ne

Použijte obě ruce

 • Při nasazování nebo sundávání brýlí použijte obě ruce.
 • Pokud s brýlemi manipulujete jednou rukou, snadněji může dojít k poškození.
 • Nechytejte brýle za čočky, ani stranice. Pokud máte bezobrubové brýle, buďte mimořádně opatrní.
Jak se starat o brýle: používejte obě ruce

Přijetím těchto opatření zabráníte uvolněným šroubkům a nerovným obrubám (a samozřejmě stopám po otiscích prstů!)

Vždy používejte pouzdro na brýle

Nejlepším místem na odložení brýlí je pouzdro, které vám bylo dodáno společně s brýlemi. Pokud u vašeho modelu pouzdro dodáváno není, je dobré navštívit kamennou optiku, kde mají výběr kvalitních pouzder na každé brýle.

Jak se starat o brýle: vždy je skladujte v pouzdře

Nikdy nenechávejte brýle ležet volně mimo pouzdro. Nejlépe zabráníte poškrábání tím, že brýle nebudete pokládat čočkami na tvrdý povrch.

Nenoste brýle na hlavě

Nejen proto, že přírodní oleje na pokožce a vlasové přípravky mohou brýle zabarvit, ale i proto, že by mohlo dojít k ohnutí, nebo dokonce zlomení stranice brýlí.

3 jednoduché triky, jak nejlépe vyčistit brýle

 1. Stanovte režim čištění brýlí

  V první řadě nezapomínejte brýle čistit pravidelně. Nejen proto, aby vypadaly lépe a vy jste s čistými čočkami lépe viděli, ale i proto, že – jako na všech předmětech každodenní potřeby – se na nich může zachycovat více choroboplodných zárodků, než byste čekali. Pot, otisky prstů, slzy, stopy make-upu … jen pár běžných věcí, které nechceme, aby na nose seděli spolu s brýlemi. Při dodržování hygienických brýlových rutin si zvykněte čistit i brýlové obruby.
 2. Čistěte hadříkem z mikrovlákna

  Pokud chcete dokonale vyčistit brýle, pak používejte pouze hadřík z mikrovlákna, který se dodává společně s brýlemi nebo jiný hadřík speciálně určený na čištění brýlí. Nikdy nepoužívejte drsné nebo špinavé tkaniny, protože by to mohlo poškrábat povrch čoček. Pamatujte: košile, kravaty nebo papírové útěrky nejsou vhodné na čištění brýlí.

  Jak čistit brýle: použijte hadřík z mikrovlákna

  Nezapomeňte hadříkem jemně vyčistit i všechny části nosníku a okraje obruby, které se dotýkají čoček, protože přesně na těchto malých plochách se mohou nečistoty hromadit.

  Utěrka musí být měkká a čistá. Mikrovlákno můžete i prát, nepoužívejte však aviváž.

  Čistící hadřík na brýle VašeČočky

  Jak nejlépe vyčistit brýle? S hadříkem z mikrovlánka VašeČočky – je zdarma! Je vyrobený z moderního mikrovlákna a zaručuje bezpečné a efektivní odstranění otisků prstů, skvrn, usazenin, prachu a dalších nečistot.

  Přidejte si hadřík z mikrovlákna k objednávce za bonusové body
 3. Vyzkoušejte přípravek na brýle

  Na mokré čištění používejte pouze speciální tekuté čistící prostředky nebo spreje určené na brýle. Pokud máte brýle s plastovými obrubami, můžete čočky čistit i klasickým mýdlem nebo čistou vodou a potom je utřít do sucha hadříkem z mikrovlákna. Buďte opatrní: alkohol nebo agresicní prostředky, obsahující aceton, metanol, amoniak nebo jiná rozpouštědla, brýlové čočky mohou nenávratně poškodit.

Teď, když víte, jak se o dioptrické a sluneční brýle správně starat – podívejte se na naši skvělou nabídku značkových brýlí.

Profesionální tip od našich optiků: Schovejte si předpis na brýle a fakturu od zakoupených brýlí. Obsahuje všechny podrobné informace o dioptriích, centrování, výrobci i typu čoček. To vám pomůže s objednáním nových brýlí nebo urychlí případné reklamace.

Co si myslíte o našich tipech? Máte vlastní speciální triky, o které se s námi chcete podělit? Napište je do komentáře!

Zdroje:

Zeiss, How should I take care of my prescription spectacle lenses Persol, Product care

Naše články obsahují skutečnosti informativního charakteru. V žádném případě nenahrazují odborné rady vašeho očního lékaře či optika.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty