Přihlášení

4 důvody, proč je nošení slunečních brýlí důležitější, než si myslíte

Jakub Odcházel

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, Vedoucí optik, dne 24. 4. 2020
Napsal/a Leonie Bauer

Nošení slunečních brýlí je stále populárnější. A je to moc dobře. Sluneční brýle s mnoha barvami, tvary a materiály podtrhují náš charakter a pomáhají nám posílit naši osobnost. Stali se tak jedním z našich oblíbených doplňků.

Stylový faktor slunečních brýlí však není jejich jedinou výhodou. Sluneční brýle mají především nesmírnou ochrannou funkci proti UV paprskům .

Chrání naše oči před vážnými očními chorobami a jsou nejlepší ochranou před škodlivými slunečními paprsky. Pro dospělé a děti, ať už v létě nebo v zimě! 

Zjistěte, které vlastnosti slunečních brýlí chrání naše oči a proč jsou značkové sluneční brýle dražší, ale také mnohem více chrání naše oči.

1. Sluneční světlo může způsobit vážná oční onemocnění

Jak název napovídá, sluneční brýle nosíme, abychom se chránili před sluncem a UV zářením. Stejně jako je třeba chránit pokožku před nadměrným sluncem pomocí opalovacího krému a dlouhého oblečení, je třeba chránit i naše oči. Je to proto, že sluneční záření má fatální důsledky pro naši rohovku a sítnici.

Pokud oči zasáhne příliš mnoho nefiltrovaného slunečního světla, zejména v mladém věku, mohou se vyvinout závažné nemoci, které mohou vést k úplné slepotě nebo dokonce rakovině.

Note: Dospělá čočka může do určité míry absorbovat UV záření, které se tak nemůže dostat dovnitř oka.

Oči dětí jsou však obzvláště zranitelné: V prvních letech života dosáhne 90% UVA a více než 50% UVB paprsků k sítnici a ve věku 10 až 13 let 60% a 25%. UV paprsky mohou být čočkou filtrovány až ve věku mezi 18 a 20 lety. Přečtěte si náš článek 7 důvodů, proč děti musí nosit sluneční brýle.
Škodlivé účinky UV paprsků na vaše oči

Zde je přehled nejčastějších očních chorob způsobených slunečním zářením

Katarakta


Katarakta je zákal přirozené čočky oka. Je to nejčastější příčina ztráty zraku u lidí starších 40 let a je také hlavní příčinou slepoty na celém světě. Kromě věku patří mezi rizikové faktory katarakty ultrafialové záření. Abyste zabránili šedému zákalu, měli byste nosit sluneční brýle, které blokují 100% slunečních paprsků UV. Úplná prevence katarakty slunečními brýlemi však není zaručena, protože nemoc může být vyvolána i fyziologickými faktory, kromě vystavení slunci.

Makulární degenerace


Makulární degenerace nastane, když malá střední část sítnice, zvaná makula, zmizí. Sítnice je nervová tkáň vnímající světlo na zadní straně oka. Obvykle nezpůsobuje slepotu, ale může způsobit vážné problémy se zrakem. Několik renomovaných studií naznačilo, že vystavení slunci může být rizikovým faktorem pro makulární degeneraci a že citlivost kůže na sluneční světlo a barva duhovky hrají ústřední roli při určování makulární degenerace.

Rakovina oka


Většina melanomů postihuje kůži, ale některé se vyvíjejí v jiných částech těla, včetně oka. Rakovina očí (oční melanom) se vyvíjí v buňkách produkujících pigment, které dávají očím barvu. Vystavení UV záření může zvýšit riziko melanomu ve spojivce. Tento melanom se vyskytuje na povrchu oka.

Které sluneční brýle vás chrání před vážnými nemocemi způsobenými sluncem?

Ne všechny sluneční brýle jsou stejně účinné. Ať už jsou vintage, levné, drahé nebo polarizované, mohou, ale nemusí dělat svou práci ochraňování našich očí.

Většina slunečních brýlí má ochranu před UV zářením zabudovanou přímo ve skle, namísto toho, aby byla vrstvou pouze potažena. Většina renomovaných značek uvádí na svém štítku UV ochranu. Vyhledejte štítek s nápisem „100% ochrana před UVA i UVB“ nebo „100% ochrana před UV 400“.

2. Odlesky ve sněhu, písek a vítr způsobují bolestivé podráždění očí

Ačkoli většina z nás věří, že sluneční brýle chrání pouze před sluncem, poskytují také štít proti mnoha dalším rizikovým faktorům.

Sníh


Stejně jako nás sluneční brýle chrání před UV zářením před sluncem, pomáhají nám také před UV zářením a odraženým světlem ze sněhu.

Sníh odráží 80% UV paprsků od slunce a může způsobit stav známý jako sněhová slepota, kde oslnění sluncem ve skutečnosti spálí rohovku (spálení rohovky). Pokud lyžujete, snowboardujete nebo se vydáte někam, kde je sníh (kdykoli v roce), použijte sluneční brýle. Ujistěte se, že zakrývají a chrání spodní část vašich očí, kvůli odrazivosti sněhu.

Písek


Písek může také způsobit vážné podráždění a znečištění oka. Při ležení na pláži nebo při volejbalu proto vždy používejte sluneční brýle. Další informace o tom, co jiného poškozuje vaše oči na pláži.

Vítr


Vítr také může dráždit a napomáhat k vysychání vašich očí. Sluneční brýle proto poskytují ochranu ve zvláště větrných situacích. Pokud jste náchylní k vysoušení očí za větrných podmínek, zvažte použití očních kapek .

3. Naše oči vyžadují speciální péči, když se zotavují po operaci

Někteří z nás se rozhodli při bojí proti špatnému zraku podstoupit operaci očí, aby si mohli užívat ostrého vidění bez použití brýlí či kontaktních čoček. Často prováděnou operací je LASIK . Korekce je dosažena speciálním laserem, který přetváří rohovku za účelem změny zaostřovací schopnosti.

V průběhu času se oči po operaci zlepšují. Několik dní po operaci je tedy možné se vrátit do práce a zpět ke každodenním činnostem. Pacienti mohou během prvních několika dnů cítit nepohodlí, jako je mírné podráždění a citlivost na světlo.

V drtivé většině případů jsou tyto problémy dočasné a úplně zmizí do tří až šesti měsíců. Během této doby by oči měly být pečlivě chráněny před slunečním zářením, nečistotami a povětrnostními vlivy. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je nosit vysoce kvalitní sluneční brýle.

4. Levné brýlové čočky nízké kvality mohou oči poškodit více, než žádné brýle

Pokud si brýle pořídíte v supermarketu, obchodě s oblečením, čerpací stanici nebo stánku na pláží, může se stát, že vám takové brýle způsobí více škody, než užitku. Levné sluneční brýle bohužel často neposkytují dostatečnou ochranu před sluncem, a proto mohou vést k vážným očním onemocněním.

Důvod je jednoduchý: tmavé zabarvené čočky jakýchkoli slunečních brýlí, ať už drahých nebo levných, rozšiřují naše zorničky. Výsledkem je, že vidíme lépe za tmavších světelných podmínek. Dilatace našich zorniček však může mít vážné důsledky, pokud tmavé brýlové čočky nenabízejí vestavěnou UV ochranu. Sluneční paprsky mohou neomezeně proniknout dovnitř oka a způsobit onemocnění, jako je šedý zákal nebo rakovina očí (viz výše).

Proto prosím vždy noste vysoce kvalitní značkové sluneční brýle, které mají označení zaručující 100% ochranu před UVA a UVB.

Máte po přečtení chuť pořídit si nové sluneční brýle? Pak si prohlédněte náš obrovský výběr vysoce kvalitních slunečních brýlí. S námi máte jistotu, že si pořídíte brýle kvalitních a prestižních značek s nejlepšími UV filtry.Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

 • Kil

  Dobrý den,

  jaký je váš názor na brýle Ray-Ban RB2140 901. V tomto https://www.arecenze.cz/slunecni-bryle/ testu jsou mezi prvními. Je to relevantní?

  Odpovědět
  • Radek
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, děkujeme za dotaz. Hodnocení je sebráno z recenzí
   zákazníků, kteří si je koupili a ohodnotili na webu Heuréka https://slunecni-bryle.heureka.cz/…901/recenze/#… –
   jedná se o kvalitní brýle s nadčasovým designem od přední světové
   značky Ray-Ban, nemůžeme však posoudit, nakolik do hodnocení zákazníci
   promítají svůj vlastní vkus nebo cit pro styl.


   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty