Přihlášení

Proč je nošení slunečních brýlí důležitější, než si myslíte

Jakub Odcházel

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, Vedoucí optik, dne 24. 4. 2020
Napsal/a Leonie Bauer

Sluneční brýle vám nejen dodávají sebevědomí, ale jsou také nesmírně důležité pro zachování celkového zdraví vašich očí. Oči jsou velmi citlivé a náchylné k nemocem a zraněním stejně jako ostatní části těla.

Kvalitní sluneční brýle jsou nezbytným a důležitým ochranným prostředkem. Přečtěte si, jak škodlivé UV záření může vést k onemocnění očí, a zjistěte, jak mohou sluneční brýle chránit zdraví vašich očí.

Sluneční světlo může způsobit závažné oční onemocnění

Pokožku je třeba chránit před UV zářením a u očí tomu není jinak. Sluneční záření má fatální následky pro rohovky a sítnice. Pokud se do očí dostane příliš mnoho nefiltrovaného slunečního záření, zejména v mladém věku, může dojít ke vzniku závažných onemocnění, slepoty a rakoviny.

Dospělá čočka dokáže do určité míry absorbovat UV záření, než se dostane do oka. Dětské oči jsou však obzvláště zranitelné. V prvních letech života se k sítnici dostane 90 % UVA a více než 50 % UVB záření. Mezi 10. a 13. rokem života je to 60 %, resp. 25 %. Teprve mezi 18. a 20. rokem života může být UV záření filtrováno čočkou.

Sluneční brýle mohou podpořit zotavení očí

Sluneční světlo a nečistoty mohou narušit hojení po běžných korekčních očních zákrocích, jako je LASIK a operace šedého zákalu. Podobně jako si na škrábnutí nasadíte náplast, abyste zabránili přístupu nečistot a bakterií, sluneční brýle fungují jako štít, který podporuje rychlé a bezproblémové zotavení po očních zákrocích.

Samozřejmě je vždy důležité poradit se se svým očním specialistou a probrat s ním správnou následnou péči vzhledem k vaší situaci. 

Sluneční brýle poskytují ochranu očí před povětrnostními vlivy

Každý ví, že je důležité nosit sluneční brýle ve slunečných dnech, ale je nutné je nosit i během běžného dne, i když je zataženo. 

Sníh odráží 80 % UV záření ze slunce a může způsobit stav známý jako sněžná slepota. To je případ, kdy oslnění od odraženého slunce skutečně spálí rohovku (bleskové spálení rohovky).

Vítr může vysušovat a dráždit oči v kteroukoli roční dobu. Také zvedá písek a prach. Ten může oči nejen podráždit, ale může je také poškrábat a vést k dalším potížím a problémům.  

Na co se zaměřit při nákupu slunečních brýlí

Ne všechny sluneční brýle jsou stejné. Ať už jsou vintage, levné, drahé nebo polarizační, mohou, ale nemusí chránit vaše oči. Tady je, na co si dát pozor:

Kvalitní sluneční brýle s UV ochranou

Většina dnešních slunečních brýlí má ochranu proti UV záření zabudovanou přímo v čočce, nikoliv jen jí potaženou. Většina renomovaných značek uvádí UV ochranu na svém štítku. Hledejte štítek s nápisem „100% ochrana proti UVA i UVB” nebo „100% ochrana proti UV 400”. 

Kvalitní sluneční brýle nemusí být drahé

Sluneční brýle mohou být cenově dostupné a zároveň chránit vaše oči. Je důležité rozlišovat mezi levnými slunečními brýlemi a těmi, které byly navrženy s ohledem na zdraví očí. Například sluneční brýle Lentiamo byly vyvinuty optometristy a jsou vybaveny UV filtrem kategorie 3, takže nabízejí kvalitní ochranu za dostupnou cenu.

To jsou některé důležité aspekty při rozhodování o ochraně očí. Prohlédněte si naši nabídku kvalitních slunečních brýlí. Najděte známé značky s nejlepšími UV filtry, které chrání vaše oči.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

 • Kil

  Dobrý den,

  jaký je váš názor na brýle Ray-Ban RB2140 901. V tomto https://www.arecenze.cz/slunecni-bryle/ testu jsou mezi prvními. Je to relevantní?

  Odpovědět
  • Radek
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, děkujeme za dotaz. Hodnocení je sebráno z recenzí
   zákazníků, kteří si je koupili a ohodnotili na webu Heuréka https://slunecni-bryle.heureka.cz/…901/recenze/#… –
   jedná se o kvalitní brýle s nadčasovým designem od přední světové
   značky Ray-Ban, nemůžeme však posoudit, nakolik do hodnocení zákazníci
   promítají svůj vlastní vkus nebo cit pro styl.


   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty